Cesarstwo rzymskie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Roman Empire
historia
gall21

Ta obszerna historia cesarstwa rzymskiego, obejmująca okres od 44 r. przed Chr. do 235 r. po Chr., spełnić ma trzy cele: opisać to, co działo się w administracji centralnej państwa i w otoczeniu cesarza; pokazać, jak wyglądało życie w Italii i w prowincjach, w miastach i na wsi a także w obozach wojskowych; wreszcie - wyjaśnić wzajemne oddziaływanie tych, jakże różnych, światów. Opowieść o...

Opowieść o najbardziej intrygującym okresie historii starożytnej toczy się w dwóch płaszczyznach: rozdziały nieparzyste zawierają chronologicznie uporządkowany obraz życia politycznego Rzymu od epoki Augusta po czasy Sewerów, rozdziały parzyste poświęcone są sytuacji panującej w Italii i w prowincjach. Sięgając do źródeł literackich i archeologicznych, autor przedstawia rzymską sztukę i architekturę, a także religię, edukację i prawo. Zwraca też uwagę czytelnika na dziedzictwo cesarstwa rzymskiego, z którego czerpią państwa nowożytne, zwłaszcza w dziedzinach praktycznych, takich jak administracja, budowa dróg, czy gospodarka wodna.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

Elevander | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Ramy chronologiczne niniejszej książki to lata 44 p.n.e. – 235 n.e. Blisko trzy wieki dziejów rzymskich musiał Autor zmieścić na nieco ponad trzystu stronach. Już sama niewielka objętość sprawia, że nie można „Cesarstwa rzymskiego” uważać za podręcznik historii starożytnego Rzymu. Stosunkowo najbardziej przypomina mi „Europę rzymską” (red. Edward Bispham) z serii „Zarys historii Europy”: nieduża publikacja, która ukazuje podstawy faktografii i ilustruje pewne istotne – acz niekoniecznie najistotniejsze – problemy epoki. Książka Colina Wellsa w moim odczuciu jest bardziej udana niż „Europa rzymska”. Bardzo klarowny podział rozdziałów: jeden poświęcony dziejom politycznym i militarnym, drugi gospodarce, społeczeństwu i życiu codziennemu, sprawdza się dobrze. Polityka dobrze tłumaczy sytuację mieszkańców Imperium i vice versa.

Jak każdy badacz ma Wells swoje ulubione zagadnienia: sam przyznaje się do tego, że poświęcił rzymskiej prowincji Afryce więcej miejsca, niż to się zwykle...

nauznyka | 2011-05-25
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Fajnie się czyta dobra na egzamin.

peruniec | 2015-11-26
Rigor | 2014-11-26