Prawie martwy

Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 9) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Nästan död man
joly_fh

W 1975 roku piętnastoletnia dziewczyna znika bez śladu z obozu młodzieżowego na wyspie Brännö. Trzydzieści lat później w Göteborgu pozornie zwykłym ludziom zaczynają przytrafiać się dziwne rzeczy. Jedna z osób zostaje zamordowana w wyjątkowo brutalny sposób. Śledztwo długo stoi w miejscu, lecz z czasem komisarz Erik Winter i jego współpracownicy krok po kroku zbliżają się do przerażającej prawdy.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Kiwi_Agnik | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Bardzo ciekawa historia przeplatana przeszłością i teraźniejszością. Świetnie prowadzona akcja, cenie książki w których dopiero na końcu wyjaśnia się kto, jest kim i czemu stało się to, co się stało.
Kryminał rozbudził we mnie ciekawość tak skutecznie, że nie mogłam wprost oderwać oczu od książki.

Takie powieści lubię.

Marcin | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Zarąbista... początek troche senny, ale jak sie przez niego przebijemy to juz tylko sama radośc. Edwardson z każdym tomem jest coraz lepszy, jego ksiazki wciagaja coraz bardziej.

uzależniona1992 | 2014-02-12

W książce podobało mi się to jak zostały wplecione ze sobą dwie różne historie i jak się później okazało, były ze sobą powiązane. Podobało mi się również to, że pewien element śledztwa dotyczył przeszłości Wintera. Książka miała w sobie klimat melancholiczny, tajemniczy, mroczny i mglisty. Muszę stwierdzić, że jestem pod ogromnym wrażeniem. "Prawie martwy" zasłużył na miano bardzo dobrego kryminału. Polecam. Koniecznie przeczytajcie.

MakowaPetrova | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Nie mam zielonego pojęcia, skąd tyle pozytywnych opinii na temat tej książki! To jedna z najbardziej melancholijnych, depresyjnych i zniechęcających opowieści, jaką kiedykolwiek czytałam. Mimo wielu opisów wspaniałej, słonecznej pogody, można było odczuć jedynie nastrój jesieni i coraz to smutniejszych dni. To bezsprzeczne, że kryminał to nie romansidło, ani komedia, ale miałam wrażenie, że większość bohaterów tej książki zmaga się z ciężką depresją, rozstrojeniem nerwowym, bądź innymi niesprawnościami psychicznymi. Ani razu nie doświadczyłam pozytywnych emocji, czytając ''Prawie martwego''. Gdyby to nie był kryminał, to chyba bym nie podołała dobrnąć do końca, jednak ciekawiło mnie zakończenie, które zawiodło. Tak, wszystko mnie tu zawiodło.
Chaotyczny sposób pisania wyprowadzał skutecznie z równowagi. Bezsensowne dialogi typu:
-Czy widziała go pani ostatnio?
-Nie widziałam.
-Jak to nie?
-Po prostu nie.
-Jest pani pewna?
-Tak.
-Co znaczy tak?
-...
Czułam, że wszystkie postaci...

Leśny_ludek | 2013-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Prawie martwy to dziewiąty tom serii kryminałów połączonych osobą komisarza Erika Wintera, ja nie czytałam poprzednich części, ale nie przeszkadzało mi to w lekturze. I myślę, że każdy się może zabrać za dowolną część serii, oczywiście najlepiej zacząć od początku, zwłaszcza jeśli któraś przypadnie do gustu. Czy ja rozpocznę serię od początku? Dobre pytanie.

Samochód porzucony na moście, ze śladem po kuli. Kilka pocisków wystrzelonych w dom. Zniknięcie polityka. Trup w kolejnym aucie. Wydarzenia, które z pozoru nie mają ze sobą związku, a przynajmniej trudno go dostrzec. Na dodatek nieoczekiwanie wypływa sprawa sprzed trzydziestu lat, sprawa zniknięcia młodej dziewczyny. Erik Winter i jego zespół próbują pozbierać elementy tej dziwnej układanki, zupełnie jak puzzle.
Czy uda im się poskładać to wszystko w całość? Czy zdążą zapobiec kolejnym morderstwom?

Początkowo trudno mi było wgryźć się w książkę z powodu języka. Dość opornie mi się czytało, nie wiem czy to wina autora, czy...

Małgorzata Chabzda | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

A więc kolejna część Ake Edwardsona wpadła w moje sidła. Tym razem postanowiłam ją kupić, ponieważ nie chciało mi się czekać na nią w bibliotece.
Dalsze perypetie Erika Wintera i jego kryminalnych przygód. Tym razem zmaga się on z przeszłością w teraźniejszości. Łączy morderstwo z 1975r. z morderstwem w obecnych czasach. Czy uda mu się rozwiązać kolejną zagadkę? To po prostu musicie przeczytać. Zakończenie książki jest jak dla mnie trochę niezrozumiale urwane ale mam nadzieję, że kontynuację znajdę w ostatniej części.
Dla mnie jest to jedna z najlepszych serii powieści kryminalnych które czytałam. Już się nie mogę doczekać kiedy dostanę część dziesiątą. Polecam wszystkim lubiącym kryminały.

Lenka | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 03 listopada 2015

Nie pozostaje mi nic innego tylko napisać, że to genialna lektura. Super kryminał z Erikiem Winterem w roli głównej, a to oznacza tylko, że czytało się super.

HolyDio | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

"Prawie martwy" to prawie dobra książka - a jak wiemy "prawie" robi wielką różnicę. W wypadku powieści Edwardsona ta różnica jest nie tyle wielka co gigantyczna. Przebrnięcie przez 560 stron tej książki to istny koszmar. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie musiało tak być. Potencjał historii zawartej na tych stronicach był ogromny. Uwielbiam skandynawską literaturę kryminalną i sięgając po tą pozycję nie spodziewałem się aż takiego rozczarowania. Po raz kolejny zaryzykowanie i wzięcie za dobrą monetę sloganowów typu "bestseller" czy też "najchętniej czytany autor", okazało się błędem.

Jedynym plusem tej powieści jest sposób prowadzenia narracji wieloosobowej. Nie będę ukrywał, że uwielbiam kiedy autor ma pomysł i chce prowadzić książkę wielowątkowo z perspektywy kilku postaci przez co opowiadana historia nabiera dodatkowych odcieni. Za to plus dla pana Edwardsona gdyż do pewnego momentu starał się dzielnie trzymać tej zasady, choć nie wytrwał w niej niestety do...

petronelka | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

To moje drugie podejście do książek tego autora i już wiem, że zdecydowanie się nie polubiliśmy. Dałam mu kolejną szansę, bo miałam nadzieję, że może jednak...a okazało się, że tą książkę czytało mi się jeszcze gorzej niż poprzednią.
Powiem szczerze, że o ile na początku starałam się czytać wszystko sumiennie, to w niedługim czasie zaczęłam się podczas czytania tak koszmarnie nudzić, że miałam ochotę się poddać. Kiedy dobrnęłam do połowy poleciałam już po łebkach i nawet nie udawałam, że czytam każde zdanie, bo większość z nich była o niczym. Ogólnie uważam, że cała książka jest o niczym. Wszystko było jakieś nudne, chaotyczne, niezrozumiałe. Dialogi tragiczne i jałowe, nic tak naprawdę nie wnoszą, żadnej głębi ani emocji w jakiejkolwiek rozmowie w tej książce się nie uświadczy. Zagadka kryminalna nie wiem, czego dotyczyła tak naprawdę, chyba autorowi już zabrakło pomysłów, bo przez większość książki oprócz kilku strzałów i jednego zabójstwa nic się nie dzieje. Przyznam, że nawet...

| 2014-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Ta książka to wyjątkowo skomplikowana układanka, tak jak tajemnica morderstw, którą usiłuje rozwiązać Erik Winter. Początkowo bardzo mnie irytowało, że nie radzę sobie z elementami tej układanki i dopiero gdzieś przy 250. stronie "zaskoczyłam", zaczęłam dopasowywać poszczególne historie do siebie. Na szczęście potem zostało mi jeszcze 300 stron całkiem przyjemnej lektury.

Polecam, dla lubiących skandynawskie kryminały, choć znaleźć można wiele innych, lepszych powieści tego gatunku.