Ostatnia zima

Tłumaczenie: Małgorzata Kłos
Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 10)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Den sista vintern
Ag2S

10 tom serii o komisarzu Eriku Winterze. Pewnego grudniowego poranka patrol policyjny zostaje wezwany do mieszkania w eleganckiej dzielnicy Göteborga. Mężczyzna, w stanie ciężkiego szoku, leży obok ciała zamordowanej partnerki. Kilka dni później, w tej samej eleganckiej dzielnicy powtarza się schemat zbrodni. Znalezione zostaje kolejne ciało uduszonej kobiety i mąż pogrążony w szoku....

10 tom serii o komisarzu Eriku Winterze.
Podejrzenia śledczych kierują się w stronę obu mężczyzn, ale młody asystent policyjny zwraca uwagę na szczegół, który nie zgadza się z hipotezą śledczych…

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ostatnia_zima,p589046196

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ostatnia_zima,p589046196

wiejskifilozof | 2016-09-07

Coś się kończy,czyżby seria z komisarzem też ? Bywa,płakać nie będę bo.To postać fikcyjna,ale może autor coś napiszę jeszcze.
Bo skończyło się,dość zagadkowo.
W każdym razie,książka gruba,ale czyta się bardzo dobrze.
Podoba mi się.
Ogólnie cała seria jest fajna.

lacerta | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Za cykl o komisarzu Ericu Winterze zabrałam się od końca. Książka zachęciła mnie do siebie ciekawy opisem i śliczną okładką.
I chociaż autor prezentuje irytująco obszerne i chaotyczne dialogi oraz urywa pewne wątki w dziwnym momencie to ogólnie "Ostatnią zimę" uważam za bardzo interesującą pozycję. Autor świetnie buduje napięcie, ładnie łączy ze sobą wiele wątków i zaserwował mi interesujące rozwiązanie zbrodni. Podskakiwałam przy niespodziewanych zwrotach akcji i nie mogłam doczekać się zakończenia. A zakończenie było trochę nietuzinkowe i enigmatyczne.

Marcin | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Krótko i na temat. Książka bardzo dobra. Polecam

Lenka | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Genialna perełka. I wszystko się w tych dwóch słowa kryje. Nie spodziewałam się, kiedy zaczęłam czytać serie o Eriku Winterze, że przepadnę bez wieści przy każdej kolejnej jego książce. Po prostu mistrzostwo, a w tym tomie sama się trochę pogubiłam, bo trochę bohaterów się przewinęło i w pewnym momencie nie wiedziałam, kto jest kim, ale się szybko zorientowałam. A co najważniejsze z tego, co się dowiedziałam to nie jest moje ostatnie spotkanie z Erikiem, bo jest kolejny tom, który chyba nawet jest w bibliotece, więc na pewno za jakiś czas wypożyczę. Polecam wszystkim serię o Eriku, warto, zdecydowanie.

Anna-mojeksiążki | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Ake Edwardson budzi we mnie mieszane uczucia, ale postanowiłam dać mu szansę. Kiedyś czytałam „Taniec z Aniołem” – porażka totalna, ale „Ostatnia zima” zebrała sporo pozytywnych recenzji, więc chciałam przekonać się sama, jaka jest. I, o dziwo, spotkało mnie miłe rozczarowanie, okazała się całkiem niezła. Zawarłam więc bliższą znajomość z komisarzem Erikiem Winterem i … może sięgnę po inne tomy jego perypetii :)

Akcja powieści rozgrywa się w Goteborgu. Policja otrzymuje zgłoszenie od przerażonego mężczyzny, że jego partnerka nie żyje. Po przebudzeniu, zszokowany stwierdził, że leżąca obok niego w łóżku partnerka nie żyje. Na miejsce zbrodni wyrusza para policjantów, Gerda Hoffner i Johnny Pośpiech. Dla policjantki to nowa sytuacja i jej pierwsze zetknięcie z trupem, mało przyjemne i powodujące mnóstwo frustracji i przemyśleń. Oczywiście, mężczyzna staje się podejrzanym w sprawie. Jednak sytuacja komplikuje się, kiedy po kilku dniach dochodzi do identycznego zabójstwa. Mąż znajduje...

uzależniona1992 | 2014-03-11

„Ostatnia zima” to 10 część przygód śledczego Erika Wintera. Czytając wszystkie poprzednie części strasznie polubiłam głównego bohatera. Autor bardzo się postarał w kreowaniu postaci komisarza Erika Wintera jest ona wyrazista, realistyczna, naładowana prawdziwymi emocjami. Sama fabuła książki nie jest szybka czytelnik musi pomalutku dowiedzieć się prawdy. Z kolei zakończenie było naprawdę interesujące. Oczywiście jestem fanka tego gatunku więc muszę przyznać ze warto było przeczytać książkę.

Koralik | 2016-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Jak zwykle wciągająca zagadka, niezawodny komisarz Winter i szwedzka zima. Tylko nie chce mi się wierzyć, że już więcej tomów z komisarzem Winterem nie ma, a zwłaszcza po TAKIM zakończeniu. Aż się nasuwa pytanie-co dalej z Erickiem? przecież to nie może się skończyć aż tak banalnie... W każdym razie, prawie 500 stron, które połknęłam w jeden dzień z pewnością jest dowodem, że tej książce nie można się oprzeć. Gorąco polecam!

figlarna24 | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Choć "Ostatnia zima" jest dziesiątą częścią cyklu o śledztwach komisarza Erika Wintera, jest to dopiero mój drugi kryminał, autorstwa Åke Edwardsona.
Jak piszę wydawca, którym oczywiście jest Wydawnictwo Czarna Owca,"Ostatnia zima" to ostatnia częścią cyklu. Czy jesz mi przykro? Trudno ocenić, gdyż pierwsza książka pisarza, którą czytałam, czyli "Prawie martwy" średnio przypadła mi do gustu.

Wówczas zarzucałam lekturze,za dużo urywanych historii , krótkich zdań, które mnie strasznie męczyły. Dialogi były nijakie, takie niedopracowane. Można, by rzecz , że większość jest o niczym, bo cóż mnie interesowało, na przykład,że nazwisko komisarza pochodzi prawdopodobnie od angielskich imigrantów?
Styl pisarza w przypadku tej powieści sprawił, że nie mogłam się wgryźć za nic w fabułę i szybko traciłam orientacje w akcji. Wkurzało mnie takie skakanie z "kąta w kąt". Czułam się jak zbity pies.
Ale czy "Ostatnia zima" była lepsza? A może, potwierdziła tezę, że twórczość Szweda mnie nie...

CzarneEspresso | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ostatnia zima to dziesiąty tom z cyklu o komisarzu Eriku Winterze. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z tą postacią. Miałam spore wymagania, bo czytałam pozytywne opinie.

Erik Winter musi zmierzyć się z tajemniczą śmiercią dwóch kobiet, które zostały zamordowane we własnych łóżkach, obok śpiących partnerów. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. W tle mamy jeszcze jedną śmierć, która na pozór nie ma związku z tamtą sprawą.

Hmmm... Myśląc o tej książce przychodzi mi do głowy słowo nierówna. Przyznaję, że początek mnie nie zachwycił, akcja przez pierwszą połowę książki (a może i dłużej) nieco się ciągnęła. Dużo było psychologicznych czy filozoficznych nawet rozważań, choć mam wrażenie, że niektóre były takie trochę na siłę. W ogóle nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby policjanci stojąc pod drzwiami człowieka, którego mają przesłuchać, prowadzili dyskusję na temat gramatyki... No ok, w sumie to fajnie, że zwraca się uwagę na takie rzeczy, ale można to było zrobić nieco...

Lily76 | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Ostatni, choć chyba tylko na polskim rynku, tom serii o Eriku Winterze. Jak zwykle mistrzowski, trzymający w napięciu do samego końca. Prywatne życie Erika ponownie splata się z jego pracą, niosąc poczucie zagrożenia także dla jego rodziny - żony Angeli i dwóch córek - Elsy i Lilly. Na ich działkę, będącą jednocześnie prywatną plażą, morze wyrzuca zwłoki pośrednika w handlu nieruchomościami. Czas pokazuje, że ta sprawa łączy się z wątkiem zabójstw na młodych kobietach, popełnionych przez nieznanego sprawcę. Kobiety pozornie spokojnie zasypiają wraz z partnerami we własnych łóżkach, po to, aby nigdy się już nie obudzić. Rano mężczyźni odkrywają obok siebie ich martwe ciała, a podejrzenia w oczywisty sposób kierowane są na nich. Jednak czas pokazuje, że to wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, niż się na pozór wydaje.
Kosztem życia prywatnego - rzecz dzieje się w okresie świąteczno-noworocznym - komisarz Winter niczym pies tropiący rusza do akcji...