Spotkanie z Ramą

Cykl: Rama (tom 1)
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Rendezvous with Rama
Kobalamina

W roku 2131 w Układzie Słonecznym pojawia się obcy obiekt, nazwany z mitologii hinduskiej Ramą. Zdumiewa swoim idealnie regularnym kształtem i prezentuje się na tyle fascynująco, że Ziemianie organizują wyprawę w celu dokładnego przyjrzenia się temu zadziwiającemu tworowi. Powołana po wielkiej katastrofie w 2077 roku Straż Kosmiczna postanawia wysłać ekspedycję pod dowództwem komandora Nortona w celu zbadania niezwykłego przybysza z kosmosu. To z pozoru proste zadanie niespodziewanie staje się przyczynkiem do całej serii zaskakujących wydarzeń...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=161

Karaś | 2019-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 03 maja 2019

Bardzo ciekawa koncepcja "pierwszego kontaktu", choć akcji brak, czyta się z ciekawością; powieść jest tu jedynie matrycą na którą autor przelał swoje futurologiczne przemyślenia i wyobraźnię i wyszlo to bardzo dobrze

Maks | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Fajne. Materiał na niezły film a twórcy Hobbita to i trylogię byliby
w stanie stworzyć z tej noweli.

Ciekawe jest też jak twórca prawie 50 lat temu wyobrażał sobie przyszłość
i jak starał się przewidzieć ewolucję przedmiotów używanych np. przez kosmonautów.

Polecam

PaniZima | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Przyjemna odskocznia, bo dawno już nie czytałam sciense fiction. Jeśli chodzi o stronę naukową, to na plus - bardzo dobre rozeznanie w fizyce i astronomii, a te "panie" dostarczają tu sporo emocji. Pomysł również ciekawy - w Układzie Słonecznym pojawia się tajemniczy obiekt, który okazuje się sztuczną planetą zbudowaną przez obcych, nazwanych Ramianami. Konandor Norton kieruje statkiem, który ma zbadać Ramę.
Początkowo dużo napięcia - spotkanie z niewiadomą. I odwieczny temat SF - przybysze z kosmosu, czy to zagrożenie, szansa czy coś jeszcze innego?
Clarkowi nie można odmówić poczucia humoru i wyobraźni, jego wizje potrafią zaskoczyć i rozsmieszyc.
Rozczarowaniem była pewna naiwność, na przykład dlaczego Ramianie tak beztrosko pozwalali na eksploracje ich arki?
Podsumowując - niezbyt ciężka i przyjemna lektura.

karpatkadobra | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Dziwny sygnał elektromagnetyczny, dźwiękowy bądź zakodowana w systemie binarnym wiadomość. Dla przeciętnego człowieka - kanapowego zjadacza chleba nie zgłębiającego tajemnic Wszechświata, mogą być one zwykłym bipnięciem, lekkim odgięciem od normy, nic nieznaczącą zmianą. Niby nie wyróżnia się to niczym szczególnym od licznych zakłóceń spotykanych w ziemskim eterze, na co dzień, lecz dla nasłuchujących przez liczne radioteleskopy odgłosu Kosmosu, naukowców - obserwujących tętniący przepływem cząstek i fal cały jego doświadczalny zasięg, stanowi to część ich życia, coś czemu zawierzają lata własnej kariery, a często nawet życie towarzyskie. Wystarczy lekkie drżenie, zmiana kodowania w specjalistycznym programie astronomicznym bądź czułe odchylenie mierników widma elektromagnetycznego, by wzbudzić euforię, sensację, może popłoch, bo w końcu, być może jest to ten wyczekiwany, przemierzający lata świetlne wysłany przez inteligentną cywilizację, pragnącą się z nami skontaktować, sygnał -...

Piotr | 2018-04-16

Zawód totalny, brak akcji oraz satysfakcjonującego rozwiązania głównego wątku, cała książka to w zasadzie jeden wieki opis Ramy. Początek zapowiadał się nieźle, na tym jednak koniec. Lepiej przeczytać inną książkę z takim samym głównym motywem (tj. ekspedycja na statek obcych), choćby "Ślepowidzenie", które jest tysiąc razy lepsze i dostarcza masy ciekawych zagadnień, nad których analizą można potem spędzić długie tygodnie.

Raphael666 | 2018-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Dobre i poprawne sci fi. Nie jest trudna w odbiorze choć bohaterowie są strasznie słabo zarysowani i nijacy. Lektura przynosi bardzo mało odpowiedzi. Jeśli chodzi o język to teraz trochę już rażą nazwy sprzętów typu "magnetofon" albo "kamera telewizyjna" jednak nie ma co się dziwić skoro powieść została napisana tak dawno temu. Dziwię się, że autor myślał, że przez 200 lat ludzie będą korzystać z takich samych nośników informacji ale...

mikolajr | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook diy
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Dawno nie czytałem tak świetnej książki SF!

Sebastian | 2018-01-16

Arthur C. Clark jako autor ma niezliczoną ilość zalet i jedną, ale za to potężną wadę. Jego książki to wręcz kanon tego, jak trzeba pisać książkę SF. głęboka wiedza, pięknie wprzęgnięta w historię nauka, niesamowita wyobraźnia, nie fundująca nam jednak fantasmagorii, ale w sumie bardzo realne z naukowego punktu widzenia sytuacje.
jednak każda książka Mistrza - w warstwie techniki pisarskiej, umiejętności opowiadania - trąci zapachem świeżego drewna. Clark nie umie po prostu człowieka poruszyć, spowodować, że zadudni w głowie (tak jak to robił Lem czy Dick). tym nie mniej - ukłony za erudycję i przecudne pomysły poszukujące odpowiedzi nad kondycją całej naszej cywilizacji.

jolasia | 2018-01-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Nie jestem z pewnością szczególną specjalistką w tym względzie, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że „Spotkanie z Ramą“ to książka sf doskonała. Są tu bowiem oba niezbędne składniki w idealnych proporcjach: science i fiction. Zachwyca mnie ta dokładność Clarka, ten futurologiczny realizm, wizja ludzkości, która skolonizowała inne planety naszego układu, te wszystkie szczegóły techniczne, no słowem: u Clarke’a nie ma ściemy i fantazjowania oderwanego od naukowych teorii. Z drugiej strony w tej pierwszej z kolei Ramie jest przygoda, jest napięcie (cudownie pan Clarke je budował). Jest TAJEMNICA. Czyli po prostu wielka frajda. Jestem bardzo, ale to bardzo, ciekawa kolejnych części. Niestety nie jest łatwo je zdobyć, nawet w bibliotekach. Ale skoro ludzkość mogła skolonizować Merkurego to czymże wobec tego faktu jest zdobycie jednej (w właściwie trzech z cyklu) książki w wielkim mieście?!

Marcel Baron | 2017-08-23

Przeczytałem tą książkę już dawno temu, więc nie wiem, czy uda mi się oddać to, jaka ona jest właściwie. Kiedy tak o niej myślę, przypominając sobie różne epizody, nachodzi mi myśl: to było spotkanie z Tajemnicą. Uważam, iż nie będzie krzywdzącym porównanie Clarke'a do Lema. Owszem, nie ma tu jakiejś szczególnej akcji, żadnych holywoodzkich fiu-bździu, nawet samych kosmitów w zasadzie nie ma, choć to spotkanie z obcą cywilizację. Rozumiem, dlaczego ta książka może się nie podobać: ponieważ nie daje ona odpowiedzi. Stawia tylko pytania. Ot, ktoś mógłby rzec, pojawił się w Układzie Słonecznym obcy obiekt, z pewnością twór jakiejś wyższej myśli, wysłano ekspedycję, która go zbadała. Bo o tym w zasadzie jest "Spotkanie..." A tymczasem my spodziewalibyśmy się fajerwerków, pościgów, wybuchów, Harrisona Forda... Uważam, że siłą tej książki jest właśnie to: prawdopodobieństwo. Jeżeli już zetkniemy się z Nieznanym, ono może na nas w ogóle nie zwrócić uwagi. Może nas nawet nie zauważyć. A my...