Dlatego Francuzki są takie sexy

Tłumaczenie: Ula Markof
Wydawnictwo: Czarno na Białym
All you need to be impossibly French
Anna_K

Nie do końca poważne śledztwo w sprawie fenomenu Francuzek – ich figury, sex appealu i stylu. Francuska odpowiedź na „Sex w wielkim mieście”. Świat jest zgodny przynajmniej w jednej sprawie: Francuzki mają w sobie to coś, nieuchwytny i trudny do zdefiniowania czar, który wszyscy podziwiają od wieków. Niejedna z nas zadaje sobie pytanie: jak one to robią? Jak one to robią, że są takie seksowne, pożądane, przy tym eleganckie i pewne siebie? Jak osiągają maksymalny efekt przy minimalnym wysiłku? Zdecydowany krok, delikatny uśmiech, pełna klasy aura, uwodzicielski gest odgarnięcia włosów z twarzy – ideał kobiety? Zapomnij o dietach i wyrzuć do kosza inne poradniki – ta książka to wszystko, czego potrzebujesz, aby uwolnić tkwiącą w sobie Francuzkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarno na Białym, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwocnb.pl/

Hanna | 2015-08-25
Przeczytana: lipiec 2015

Do przeczytania tej książki, skusił mnie tytuł:) Bardzo lekko i przyzwoicie napisana. Pierwsza połowa zaciekawiła mnie bardziej niż druga, ale i tak czytało się ten poradnik z uśmiechem na twarzy, czasem wręcz ze zdziwieniem. Zastanawiałam się, czy będąc na miejscu autorki zmieniłabym się jak ona. Raczej nie, cieszę się, że jestem sobą, taką jaką jestem bez najdroższych kosmetyków i ubrań. Jedna rzecz jednak się u mnie zmieniła, zaczęłam chodzić po schodach, zamiast używać windy czy ruchomych schodów, tak jak to robią prawdziwe Francuzki:)

książek: 1951
Anna | 2013-10-01
Przeczytana: 22 września 2013

Zabawna opowieść o francuskim seksapilu.

Autorka jest dziennikarką i pisarką. Jest mamą trójki dzieci, mieszka w Abu Dhabi. Z pochodzenia jest Szwedką, ale posiada też włoskie korzenie. Polscy czytelnicy mogli czytać jej "Do piekła na wysokich obcasach". To moje pierwsze spotkanie z jej twórczością.

To lekka i niezwykle dowcipnie napisana książka. Ciekawi już od pierwszych stron, zaskakuje, bawi. Wiele osób zastanawia się zapewne, na czym polega fenomen Francuzek? Jak one to robią, że zawsze dobrze wyglądają, mają swój oryginalny i niepowtarzalny styl, bije od nich blask, czar nie do opisania i nie do doścignięcia? Pisarka próbuje znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, oczywiście z dużą dawką humoru do tego podchodzi, z przymrużeniem oka. Martwi ją to, że jej własne krajanki, Brytyjki nie mają w sobie tyle pewności siebie, poczucia wartości, elegancji, szyku, wrodzonego, bo koleżanki znad Sekwany maja to we krwi. Nigdy nie założą czegoś, co kolorystycznie, czy stylistycznie...

Anna_K | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

W tej książce roi się od autentycznych rozmów ze znanymi Francuzkami - imponująca lista nazwisk wiele znaczących w świecie mody i urody (sprawdziłam w Internecie - wszystkie nazwiska są prawdziwe!). Ale to nie jest jedyna zaleta tej książki. Z reporterskim biglem Helena Frith Powell pokazuje na czym polega fenomen kobiet znad Sekwany. Często ironicznie i z dystansem opisuje to, co odróżnia Paryżanki od kobiet z Anglii, USA - to doskonale przekłada się również na nasze, polskie warunki. Dowiadujemy się, jak świetnie wyglądać (i godnie, a nie śmiesznie) w każdym wieku, w czym nie przesadzać, a co można sobie darować. Dowcipne komentarze dodatkowo podkręcają to - jak zachwala wydawca – do końca niepoważne śledztwo. Po przeczytaniu wiem, że nie trzeba się głodzić, nie trzeba umierać ze zmęczenia na siłowni, nie trzeba stroić się jak choinka, żeby być sexy. Trzeba po prostu dbać o wygląd i – co w książce wielokrotnie autorka podkreśla – rozwój intelektualny jak od najmłodszych lat robią...

Karolina | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Przeczytałam, a nawet można powiedzieć, pochłonęłam, ni to poradnik, ni obyczajowa historia, ni reporterskie dochodzenie, może mieszanina wszystkich trzech? W każdym razie pochłonęła mnie chęć odkrycia sekretów francuskich kobiet. Po lekturze czuję się zainspirowana, a to rzadkość, dlatego duży plus dla autorki, za umiejętne zachęcenie do zmian. Dobrze, że są też pokazane minusy sztywnego przestrzegania zasad, bo dzięki temu nie popadłam w czarną dziurę kompleksów. Będę do niej wracać, żeby się motywować do działania i myślę, że nie potrzeba żadnych dodatkowych wyjaśnień jak być "Francuzką".

Anna | 2014-09-08
Przeczytana: wrzesień 2014

Bardzo miłe zaskoczenie. Byłam nastawiona na lekką i płytką książkę - a otrzymałam odrobinę głębi :) Książka zahacza o francuską kulturę i wszechobecny kult sztuki i zmysłowości. Warto sięgnąc :)

książkoholiczka | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, Poradniki
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Bardzo przyjemna lektura, w klimacie "Lekcji Madame Chic". O tym, że Francuzki są eleganckimi kobietami nie trzeba nikomu mówić. Taki jest stereotyp. Autorka postanowiła przyjrzeć się bliżej temu fenomenowi i przeprowadziła wiele wywiadów, które to potwierdzają. Każda z nas, która chciałaby złapać troszkę francuskiego stylu powinna to przeczytać. Nie trzeba traktować tego zupełnie poważnie i od razu przeprowadzać się nad Sekwanę, natomiast część porad jest do zastosowania.
Jedno, co mi się nie podoba to fakt, że autorka sama sobie zaprzecza. W jednym rozdziale pisze, że we Francji nie mówi się np. o seksie, natomiast w następnym, że kobiety w tym kraju bardzo szczegółowo omawiają swoje życie seksualne. Najpierw, że nie potrzebnie Bill Clinton przyznawał się do romansu (bo co to kogo interesuje, powinien się żonie tłumaczyć) a za chwilę, że francuski prezydent zataił posiadanie córki z kochanką a przecież naród nie miałby nic przeciwko i z pewnością by ją pokochał. I jeszcze jeden...

Renifer | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Rzeczywiście Francuzki mają coś w sobie. Zawsze zadbane, szczupłe, dobrze ubrane, szykowne, kobiece, chociaż nie zawsze są pięknościami z natury. W zestawieniu z Brytyjkami, czy nawet Słowiankami, cenionymi za urodę, zawsze wypadają dobrze. Czy one wiedzą coś, o czym my nie wiemy? Gdzie tkwi ich sekret?

Ta książka jest właśnie o tym. Brytyjka przeprowadza się do Francji i na własnej skórze doświadcza różnic. W bardzo żartobliwy sposób bada temat. Rozmawia zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego Francuzki są bardziej sexy? Analizuje ich ubrania, sposób bycia, wychowanie, nawyki. Wnioski są czasami zabawne, czasami zaskakujące.
Książkę czyta się szybko, kobiety wyciągną z niej jakieś wnioski dla siebie, może bardziej zastanowią się nad swoim stylem, sposobem bycia. Część przykładów pewnie Was rozbawi, część zdziwi.

patrycja0530 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Niech Was infantylny tytuł nie zrazi, bo to całkiem inteligentnie napisana książeczka. Autorka próbując odkryć skąd wynika całe to szaleństwo na punkcie stylu francuzek, postanawia wprost pytać o to szereg osób mieszkających w tym szykownym kraju. Odpowiedzi potrafiły nieźle mnie zaskoczyć. Po przeczytaniu lektury stwierdzam, że chyba jednak nie chciałabym tak żyć jak owe wysławiane piękności. Ich zawsze perfekcyjny wygląd wiąże się nierzadko z wieloma ograniczeniami, między innymi takimi, że nie mają one przyjaciółek ponieważ są tak zawistne i zazdrosne (o męża, o sukces, o ładniejszy kolor paznokci itp.) że wolą iść do manikiurzystki niż na zwyczajne "pogaduchy". Nie chciałabym Wam jednak zdradzać całego smaczku tego reportażu, powiem tylko, że warto po niego sięgnąć.

Marta Gaik | 2013-11-18
Przeczytana: 15 listopada 2013

Świetne czytadło. Polecam, bo w sposób bezpretensjonalny zachęca kobiety do dbania o siebie. Wygląd, inteligencja oraz ciało tylko harmonia tych składników tworzy styl.

Violina | 2014-09-20

Ta książka zmieniła moją opinię o Francuzkach, a wręcz zniechęciła mnie do nich. Jeśli tak jest naprawdę, to będzie to kraj moich marzeń...:P
Co z tego, że Francuzki są szykowne, skoro są niewolnikami perfekcyjnego wyglądu. (Chociaż możemy się na nich wzorować w niektórych kwestiach).
Co z tego, że są szczupłe skoro się głodzą.
Do tego ta nieustanna rywalizacja i brak solidarności między nimi. Co to za życie?!
Podobał mi się dowcip autorki: ,,Kim jest kobieta, która dobrze się bawi w Paryżu? Odpowiedź: Turystką''
Na szczęście Francja to nie tylko Francuzki. Mieszka przecież tam mnóstwo Muzułmanek, Afrykanek, Hindusek, Azjatek i wiele innych. Styl ubierania jest wręcz bardzo zróżnicowany. Nie popadajmy więc ze skrajności w skrajność.
Mimo wszystko książeczka jest fajna i jeśli ktoś się interesuje Francją lub może planuje się tam przeprowadzić, to warto ją przeczytać, oczywiście traktując zawarte w niej informacje trochę z przymrużeniem oka :)