Dlatego Francuzki są takie sexy

Okładka książki Dlatego Francuzki są takie sexy Helena Frith Powell
Okładka książki Dlatego Francuzki są takie sexy
Helena Frith Powell Wydawnictwo: Czarno na Białym literatura piękna
All you need to be impossibly French
Czarno na Białym
2013-05-27
2013-05-27
Ula Markof

Bardziej błyskotliwy i inspirujący reportaż, niż literatura piękna. Na szczęcie nie jest to "poradnik". Polecam! :)

Ksiazke czyta sie lekko, duzo jest prawdy o francuskach, ale wynika to z tego, ze sa bardzo pewne siebie.

Książka jest ciut lepsza od tych głupiutkich, ale podkreślam, tylko ciut i ani trochę więcej. Styl nie do końca infantylny, ale tematyka i płytkie podejście do tematu nie zagwarantują nam rozrywki na wysokim poziomie. Ot czytadełko na poziomie pism kobiecych.
Bardzo lubię stereotyp Francuzki, który się umocnił, ale niestety, w moich oczach raczej zdyskredytował przedstawicielki narodu francuskiego. Już spieszę wyjaśniać dlaczego - przede wszystkim dlatego, że po lekturze jawią mi się one jako kobiety raczej leniwe, nie do końca szanujące pracę i pozbawione ambicji życiowych. Jasne, to wcale nie musi tak wyglądać w rzeczywistości, ale wygląda na to, że pisarka naprawdę dobrze poznała się na ich charakterze.
Nie podoba mi się bezkrytyczne spojrzenie na wiele aspektów, autorka jest Brytyjką, zachęcona opiniami Francuzek zaczęła nagle stosować tonę kosmetyków, poczuła się winna, że nie robiła tego wcześniej i jeszcze zdaje się wierzyć w to, że jest to komukolwiek do czegokolwiek potrzebne. Smutne. Co najgorsze, te same wartości wpaja swoim dzieciom. To samo tyczy się suplementów diety, winni je zażywać tylko ludzie, którzy mają niedobór danego składnika, a naprawdę ciężko jest mieć niedobór, wbrew powszechnie panującej opinii. Niewychodzenie z domu bez makijażu i oburzeniu Francuzek na taki pomysł wydaje mi się mocno przesadzony. Jasne, ja także lubię delikatny i minimalny makijaż, ale jak można tak krzywdzić siebie i inne kobiety? To bardzo obniża pewność siebie.
Autorka nie rozumie niechęci do dzieci i procesu fizjologicznych związanych z porodem, co mnie dziwi, wszak pisarz powinien reprezentować szerokie horyzonty. Ja rozumiem, sama nie chciałabym, żeby moje ciało się zdeformowało i także uważam, że moje piersi są dla męża, nie dla dziecka. Pisarkę to oburza. Świat jest kolorowy, a ludzie różni, na szczęście.
Kilka rozdziałów było nudnych i dosyć durnych, jak np. jeden poświęcony zdradzie. Serio, jest jeden cały rozdział, w którym autorka pisze o francuskiej "kulturze" zdrady, jakie to powszechne i normalne. Zbyt dużo czasu zostało też poświęconego na biografie znanych Francuzek czy na historyczne wzmianki o znanych Francuzach.
Nie czyta się jakoś całkiem źle, ale pod koniec się męczyłam. Po zastanowieniu uważam, że prawdopodobnie jednak szkoda czasu na tę pozycję.

Bez czego prawdziwa Francuzka nie wyobraża sobie życia? Bez 2 szminek i kochanka. Ta prawda nie była mi znana, ale zbardzo podobała mi się ta wyprawa do jądra francuskiej kobiecości. Od zawsze były dla mnie esencją szyki i elegancji, wyrafinowanego chłodu, który jednocześnie działał na mężczyzn jak lep na muchy. Wielokrotnie, jak autorka zadawałam sobie pytanie: "Jak!?!!?" Tu znalazłam odpowiedzi.
Zabawna, momentami trochę szokująca ale z pewnością warta polecenia książka ukazująca, jak jeszcze żadna inna, przeczytana dotychczas prawdziwą Francuzkę. Czy zazdroszczę Francuzkom ich "feminite`"? Bardzo. Czy wiedząc ile kosztuje jej osiągnięcie i utrzymanie, nadal chcę tego samego? BARDZIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK!

Odkąd pamiętam, fascynuje mnie fenomen Francuzek i przyznam że uwielbiam o nich czytać. Co prawda, czym więcej czytam, tym trudniej mi sobie wyobrazić że mogłabym za sprawą tego typu poradników zmienić się w mieszkankę Paryża. A jednak i tak zazwyczaj lektura tych poradników jest dla mnie miłym czasem spędzanym nie tylko na czytaniu, ale tez na rozmyślaniu, planowaniu i trochę "stawaniu się" chociażby w samej sobie osobą :). Książka napisana jest lekko, sprawnie, czyta się ją przyjemnie, idealna na czytanie w krótkiej podróży do pracy. Polecam.

Rzeczywiście Francuzki mają coś w sobie. Zawsze zadbane, szczupłe, dobrze ubrane, szykowne, kobiece, chociaż nie zawsze są pięknościami z natury. W zestawieniu z Brytyjkami, czy nawet Słowiankami, cenionymi za urodę, zawsze wypadają dobrze. Czy one wiedzą coś, o czym my nie wiemy? Gdzie tkwi ich sekret?

Ta książka jest właśnie o tym. Brytyjka przeprowadza się do Francji i na własnej skórze doświadcza różnic. W bardzo żartobliwy sposób bada temat. Rozmawia zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego Francuzki są bardziej sexy? Analizuje ich ubrania, sposób bycia, wychowanie, nawyki. Wnioski są czasami zabawne, czasami zaskakujące.
Książkę czyta się szybko, kobiety wyciągną z niej jakieś wnioski dla siebie, może bardziej zastanowią się nad swoim stylem, sposobem bycia. Część przykładów pewnie Was rozbawi, część zdziwi.

Ta książka jest właśnie o tym. Brytyjka przeprowadza się do Francji i...

Do przeczytania tej książki, skusił mnie tytuł:) Bardzo lekko i przyzwoicie napisana. Pierwsza połowa zaciekawiła mnie bardziej niż druga, ale i tak czytało się ten poradnik z uśmiechem na twarzy, czasem wręcz ze zdziwieniem. Zastanawiałam się, czy będąc na miejscu autorki zmieniłabym się jak ona. Raczej nie, cieszę się, że jestem sobą, taką jaką jestem bez najdroższych kosmetyków i ubrań. Jedna rzecz jednak się u mnie zmieniła, zaczęłam chodzić po schodach, zamiast używać windy czy ruchomych schodów, tak jak to robią prawdziwe Francuzki:)

Niech Was infantylny tytuł nie zrazi, bo to całkiem inteligentnie napisana książeczka. Autorka próbując odkryć skąd wynika całe to szaleństwo na punkcie stylu francuzek, postanawia wprost pytać o to szereg osób mieszkających w tym szykownym kraju. Odpowiedzi potrafiły nieźle mnie zaskoczyć. Po przeczytaniu lektury stwierdzam, że chyba jednak nie chciałabym tak żyć jak owe wysławiane piękności. Ich zawsze perfekcyjny wygląd wiąże się nierzadko z wieloma ograniczeniami, między innymi takimi, że nie mają one przyjaciółek ponieważ są tak zawistne i zazdrosne (o męża, o sukces, o ładniejszy kolor paznokci itp.) że wolą iść do manikiurzystki niż na zwyczajne "pogaduchy". Nie chciałabym Wam jednak zdradzać całego smaczku tego reportażu, powiem tylko, że warto po niego sięgnąć.

Zabawna, ironiczna, pouczająca. Wyjaśniająca tajniki elegancji i uwodzicielskiej mocy Francuzek. Myślę, że każda kobieta będzie się świetnie przy niej bawić oraz potem wprowadzać w życie. Czarująca, polecam!

Książka może być. Moim zdaniem jest lekko płytka, a porady w niej zawarte są oczywiste dla osób, które o siebie dbają nie tylko w Francji, ale w każdym kraju.

• Francja
  • Kindle