Na skrzyżowaniu słów

Wydawnictwo: Biuro Literackie
muzyka, poezja polska
muzyka
Aleksandra

"Trzydzieści trzy opowieści pieśniarza - z ilu? Z ilu płyt? Ilu lat świetlnych opowieści? Ten wybór jest jednak strzałem w dziesiątkę, w sam środek gramofonowej płyty, krążek zmieniony w książeczkę, przyznajmy, to wino zamienione w wino, różne kolory, różne smaki. Ale radość ta sama. Potęga smaku" - rekomenduje książkę krytyk literacki Paweł Tański. Każda płyta Grabaża porusza inne rejestry...

Każda płyta Grabaża porusza inne rejestry doświadczeń, stanowi odrębną opowieść - o samotności, miłości i bólu, rytmach życia, polityce czy marzeniach o wolności. Wydaną w 2010 roku płytę Dodekafonia okrzyknięto rockowym "traktatem społeczno-politycznym", a piosenki takie jak "Chory na wszystko" manifestami rozczarowania rzeczywistością.

Najnowszą płytę zespołu - !TO! - Grabaż określa jako znacznie lżejszą gatunkowo: "Nie ma w nich wiele poezji, są to tylko zwykłe teksty piosenek. Chciałem napisać taką płytę - nie napinałem się, żeby pisać poezję. Chociaż kilku gości, którzy słyszeli tę płytę mówi, że to wciąż poezja jest."

Publikacja pozwala wczytać się w opowiadane przez muzyka historie, głębiej poznać pełne niuansów treści, które czasem przemykają niezauważone, "przesłonięte" muzyką i wyjątkową barwą głosu, rozpierzchają się w koncertowych salach. Krzysztof Gajda stwierdza w posłowiu:

"Szukałem tekstów intensywnych, świadczących o pracy nad słowem, poszukiwaniu zaskakujących metafor, wyrazistych współbrzmień, wyjątkowego obrazowania. Przeprowadzając trudną selekcję, wiele wysiłku musiałem włożyć, by czytając słowa nie nucić ich do znanych i ulubionych melodii. Aby nie dać się uwieść tym melodiom"

"Grabaż świetnie oddaje grę znaczeń rzeczywistości - idiomy mowy świata, języki człowieczej doli i niedoli, bełkoty młodości i próby utrafień w sens przez tego, kto chce wyśpiewać nieobjętej ziemi rejony cudnych manowców i głupich kątów" - zauważa w szkicu o książce Paweł Tański.

źródło opisu: http://www.biuroliterackie.pl

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl/img/news/Okladka__Gr...»

Marlena | 2013-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Zrobiłam sobie prezent świąteczny i zakupiłam do swojej biblioteczki niezwykły tomik poetycki - w tym sensie niezwykły, że "Na skrzyżowaniu słów" zawiera nie wiersze sensu stricto, pisane z myślą, iż odbiorca zetknie się tylko z ich pisaną wersją, a teksty piosenek Krzysztofa Grabowskiego "Grabaża" - wokalisty zespołów takich jak Strachy na Lachy czy wcześniej Pidżama Porno.
Tomik ten w dobitny sposób pokazuje, że na polskiej scenie muzycznej jest miejsce dla prawdziwych artystów, a nie tylko dla miałkich piosenkarzy śpiewających bzdurne teksty o niczym. Teksty do tomiku zostały wybrane przez pana Krzysztofa Gajdę (swoją drogą, według mnie zestawił je świetnie), on też skreślił kilka słów niezwykle ciekawego posłowia.

noodle | 2014-06-09
Przeczytana: czerwiec 2014

Do Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego mam ogromny sentyment. Wielbię go w całości. Począwszy od jego osoby jako takiej, przez twórczość w zespołach "Pidżama Porno" czy "Strachy Na Lachy", aż do samych tekstów. Uważam, że jest to postać wybitna. Rzadko kiedy możemy mieć styczność z artystą kompletnym.

Książkę "Na skrzyżowaniu słów" odkryłam niedawno. Usiadłam do niej i przeczytałam najpierw raz, w całości. Ale przeczytałam źle, bo w głowie leciała mi melodia każdego utworu, do którego są to słowa. Musiałam się wyzbyć tego poczucia. Dopiero kiedy byłam w stanie przeczytać to tak, jak powinnam, czyli jak wiersz, jak poezję, przeczytałam to dobrze. Usiadłam i przeczytałam we właściwy sposób, po raz drugi.

I odkryłam coś niesamowitego, coś, co na co dzień można przeoczyć. Znałam każdy z tych tekstów, jak znam każdy tekst napisany przez "Grabaża". Kiedy chodzi się na koncerty Krzysztofa Grabowskiego, cały tłum śpiewa z nim wers po wersie. Wszyscy traktują to jako utwór, po prostu,...

Nadnne | 2013-07-23

Arcydzieło, bo Grabaż sam w sobie jest dla mnie arcydziełem. Miałam tę książkę już przedpremierowo, a potem byłam na koncercie ją promującą. Genialny wybór tekstów!

Capricorn | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

Tomik skromny objętościowo, ale gęsty od treści. Krzysztof Gajda, który to dokonał wyboru wierszy do tego tomiku oraz zaopatrzył go w posłowie, zadbał o to, aby nie był to śpiewnik z największymi hitami Pidżamy Porno i Strachów na Lachy, a prawdziwa uczta literacka dla fanów poezji Grabaża. Nie negując tego, że poeta jest jednocześnie wokalistą, i pisze tak, aby swoje wiersze przed publicznością wyśpiewać, pokazuje nam Krzysztofa Grabowskiego takiego, jakiego lubimy najbardziej - mistrza metafor, neologizmów, odwołań do kultury czy historii.

kotowkat | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Jak zwykle ukłony dla Grabaża, teksty mistrzostwo, polecam, najpierw przesłuchać, potem czytać.

Wiamita | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, SKANDAL shelf
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Każdy kto lubi kawałki Grabaża, powinien także sięgnąć po tą książkę. Piosenki na papierze zyskują zupełnie nowy wymiar!

Patryk M | 2014-06-28
Przeczytana: czerwiec 2014

Piosenki pp i sln na papierze

Ania | 2016-04-24
Pyzia269 | 2016-03-15