Pink Floyd. The Wall

Pink Floyd. The Wall
978-83-60157-58-9
Ściana, surrealizm
Oceansoul

Album „The Wall” zespołu Pink Floyd to jedna z największych ikon w historii muzyki rockowej. Jego niezwykła okładka, scenografia koncertów i oprawa plastyczna filmu są w ogromnej mierze dziełem Geralda Scarfe’a. Jego imponujące, prywatne archiwum zawiera oryginalne projekty sekwencji filmowych, klatki z poszczególnych ujęć, rysunki koncepcyjne oraz wiele dwu-i trójwymiarowych artefaktów związanych z tym przedsięwzięciem. Wśród nich znajdują się także oryginalne zdjęcia, dokumentujące powstawanie płyty, przebieg koncertów oraz kręcenie filmu.

Niniejsza książka jest opisem pełnej twórczego niepokoju współpracy autora z zespołem Pink Floyd i Rogerem Watersem. Ten ostatni jest tu autorem wstępu, zaś pozostali członkowie grupy – a także reżyser filmu „The Wall”, Sir Alan Parker – hojnie podzielili się swymi wspomnieniami i refleksjami na temat tego i innych, wspólnie realizowanych projektów. Ostatni rozdział książki zapowiada wielkie tournée „The Wall”, które w latach 2010 i 2011 objąć ma swym zasięgiem Amerykę Północną i Europę.

Gerald Scarfe – karykaturzysta polityczny, od 42 lat rysujący dla londyńskiego „Sunday Times” oraz – przez prawie dwie dekady – dla tygodnika „The New Yorker”. Współpracując z zespołem Pink Floyd, był autorem animacji, towarzyszących koncertom grupy, a także autorem okładki legendarnego albumu „The Wall”. W ramach tego projektu, wraz z Rogerem Watersem przygotował oprawę plastyczną płyty i koncertów. Przez pewien czas był też współreżyserem (a później głównym rysownikiem i reżyserem animacji) filmowej wersji albumu. Obecnie, i znów z Rogerem Watersem, pracuje nad nową oprawą sceniczną trasy „The Wall”, która w latach 2010 i 2011 objąć ma swym zasięgiem Amerykę Północną i Europę.

Na początku lat 60., po krótkim okresie pracy w londyńskim Royal College of Art, Gerald Scarfe stał się znanym i cenionym rysownikiem, którego prace znalazły się w takich magazynach jak „Punch” czy „Private Eye”. Wystawy jego dzieł organizowano na całym świecie. Scarfe ma też za sobą pięćdziesiąt występów na żywo w ramach tzw. „one man show”. Jest autorem scenografii i kostiumów do licznych sztuk teatralnych, oper i musicali. Brał udział w powstaniu wielu filmów. Jednym z najbardziej znanych jest disneyowski „Herkules”, w którym pełnił rolę kierownika produkcji. Był scenarzystą i reżyserem wielu dokumentów, prezentowanych przez BBC i Channel 4, w których często sam występował. Wydał również kilka książek i albumów, poświęconych jego własnej twórczości. Ostatnia z nich, „Monster”, ukazała się w roku 2008. W tym samym roku, w ramach uroczystości urodzinowych Królowej Brytyjskiej otrzymał z jej rąk odznaczenie Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE).

Autoryzowana i kompletna historia projektu „The Wall”, zawierająca nowe, nieznane dotąd wypowiedzi i komentarze członków Pink Floyd – Rogera Watersa, Davida Gilmoura i Nicka Masona – oraz reżysera filmu, Sir Alana Parkera.

„Książka wygląda fantastycznie. Myślę, że jest to coś absolutnie wspaniałego”. Roger Waters

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Singring | 2012-10-25
Przeczytana: kwiecień 2012

Zdecydowanie dla maniaków(tzn. dla mnie, miedzy innymi) ale fajnie napisana... No i tony ilustracji.

Marthe | 2015-12-20
Na półkach: Muzyka, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Album dokumentujący proces powstawania spektaklu i filmu "The Wall". Scarfe przybliża, jak rodziły się m.in. niezapomniane postaci, takie jak Matka, Nauczyciel czy sam Pink. Piękne, ciekawe ilustracje, dbałość o detale takie jak czcionka. Gratka dla każdego fana Pink Floyd.

gorzkakawa | 2012-11-06
Przeczytana: grudzień 2011

Ubóstwiam ten album. Polecam każdemu, nie tylko sympatykom Pink Floydów.

ayana-chan | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016