Jak powstało "Przesłuchanie"

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1818-4
kino,
madzka210

„Przesłuchanie” - najbardziej wstrząsający polski film o stalinowskich represjach – było kręcone w 1981 roku. Jak doszło do tego, że ten otwarcie antykomunistyczny film powstał pod nadzorem cenzury, za państwowe pieniądze? Jak przebiegała praca na planie? Co zrobił reżyser, gdy okazało się, że film nigdy nie wejdzie do kin i może zostać zniszczony? Bugajski ujawnia kulisy powstania i opowiada o losach swego najważniejszego dzieła na burzliwym tle lat 1980. „Przyszłym pokoleniom ku przestrodze. Ale może i po to, by wywołać sarkastyczny uśmiech - co to był za cyrk ten cały PRL!”

Perfekcjonistka | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Bardzo ciekawa książka, odsłaniająca kulisy powstawania filmu. Nie spodziewałam się po niej wiele, ponieważ książki o powstawaniu kultowych filmów często bywają przepełnione zbędnymi szczegółami technicznymi lub opierają się na ledwie kilku anegdotkach.
Jak się jednak okazało, w przypadku "Przesłuchania" historii filmu nie trzeba było uatrakcyjniać ani rozszerzać, by jej wydawanie miało sens. Sama w sobie jest niezwykła, pełna szczęśliwych zbiegów okoliczności. Warto ją przeczytać nawet jeśli wielbicielem Bugajskiego i "Przesłuchania" się nie jest, ponieważ daje ona pojęcie, jak funkcjonował ówczesny przemysł filmowy i jakie trudności pokonywać musieli twórcy.

“Przyszłym pokoleniom ku przestrodze. Ale może i po to, by wywołać sarkastyczny uśmiech – co to był za cyrk ten cały PRL!”

Suzi | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Cenna dokumentacja tworzenia i walki o bardzo ważny film.

| 2010-09-14

Polecam również drugą część pt. " Pieprz i sól"

Magdalena | 2010-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Świetna książka o PRL-owskiej rzeczywistości.

Andoola | 2016-02-25
Przeczytana: luty 2016