Głowa na tranzystorach

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Kobalamina

Inne wydania

Marcin Bigoszewski sam siebie nazwał głową na tranzystorach, gdyż jego pomysłowość nie miała granic. Założył w szóstej klasie Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy, przeznaczając zebrane pieniądze na słodycze dla uczniów, którzy otrzymali złe oceny. Innym zadaniem związku miało być niesienie pomocy kolegom prześladowanym w domu. Jednak okazało się, że młode ofiary nie doświadczały przemocy, tylko rodzice byli niezadowoleni z powodu słabych stopni. Marcin postanowił kształtować swój charakter podczas wakacji spędzonych u dziadka. Dołączyli do niego koledzy, Albin, który uciekł z Domu Dziecka, Kostek, samowolnie opuszczając kolonie i Nemek rezygnujący z zagranicznego wyjazdu z rodzicami. Wspólny pobyt przyjaciół w domu dziadka stał się głośny już wkrótce po ich powrocie do szkoły.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

Łokieć_Pana_D | 2016-04-16

Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy. W klasie szóstej. Uczniom poszkodowanym też się należy. Tym ciemiężonym złą oceną wredną. Klasówką. Pytaniami szkolnymi, z sensu wyciśniętymi. Bigos da jednak radę, a z Kostkiem do pary to już na pewno. Jest sposób na wszystko. Na złe oceny, na rodziców trudnych. Na autorytet każdy. Niereformowalny.
Fantastyczna i niepowtarzalna. Niemożliwa do naśladowania. Fantazja Pani Hanny Ożogowskiej - idolki mojego kończącego się wówczas dzieciństwa. Jej rozumienie młodego człowieka. Zdaje się prosta, młodzieżowa historia. A jak lekka! Jak naturalna. Autorka zyskuje serca młodych. Pokazując im, jak radzić sobie z sytuacją bez wyjścia. Pani Hania powie: "pozornie bez wyjścia". I się uśmiechnie.

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Rewelacyjna powieść dla młodzieży!! Setnie się przy niej uśmiałem. Bo jak tu się nie śmiać w sytuacji, gdy do kolegi Maciołajtysiewicza przychodzą kumple ze szkoły. Otwiera im Mama kolegi a oni pytają : Czy Pani jest matką Maciory ? Dla każdego!!

Za każdym razem zaskakują mnie pomysły Bigoszewskiego i jego kompana Kostka, że też chłopaki mają takiego pecha, że zawsze jakoś wpadną w tarapaty, z których równie szybko się wyplątują.
Ożogowska jest wspaniałą autorką, zawsze z chęcią będę wracać do jej książek, a już najbardziej podobają mi się przygody Bigosa i Kostka.

Przeczytana: 14 października 2013

Bardzo przyjemnie przypomnieć sobie młodzieńcze lata. Co wieczór czytam synowi jakieś pozycje - taki nasz rytuał. Przygody niesfornych chłopców - Marcina i Kostka, bardzo poprawiały mi humor. Kto nie pamięta, z łatwością przypomni sobie komunistyczne aspekty życia i to co w tamtych czasach pozostawiało trwały ślad w naszych umysłach - wakacje, czy też jakiekolwiek dni wolne, beztrosko spędzone na wsi.
Polecam

| 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2014, ***8

Pierwsza część przygód Marcina i Kostka- fascynująca, zabawna, idealna dla młodych czytelników- jest po prostu SUPER!!!
Ps. Druga część to: "Za minutę pierwsza miłość" :-*

PABLOPAN | 2012-07-28

Bigos jest bezbłędny, świetne są te książki Ożogowskiej.

ira | 2012-02-08
Przeczytana: 1987 rok

Czytałam, kiedy byłam porządną uczennicą podstawówki. W głowie mi się nie mieściło, że można mieć takie pomysły jak Bigos, i realizowac je z takim tupetem. :-)

Sylwia Zimowska | 2014-07-30
Przeczytana: 2003 rok

Jedna z najlepszych książek dla młodzieży jakie dane mi było przeczytać w dzieciństwie. Lekka, zabawna historia, którą wałkowałam w każde wakacje od początku i nigdy nie przestała mi się podobać.

knigoholiczka | 2013-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Tą książkę polecam wszystkim, mimo, że ma już swoje lata i na dodatek jest dla młodzieży. Ja czytam ją zresztą już kolejny raz. Starsi przypomną sobie jak to żyło się kiedyś, wspomnienia ze szkoły, a młodzi dowiedzą się trochę o przeszłości i życiu rodziców gdy Ci byli nastolatkami.
Bardzo lubię tę książkę i na pewno do niej jeszcze powrócę.
"Głowa na tranzystorach" to wciągająca opowieść o Marcinie Bigoszewskim i Kostku Przegoniu. Ci chłopcy mają dużo pomysłów, i chociaż mają wszystko dobrze obmyślone to czasem coś się sypnie i wychodzi jak wychodzi. Jest też wspomniane o relacjach między rodzeństwem. Miejsca akcji są rozłożone pomiędzy szkołę i dom (więcej jednak dzieje się w szkole).
Trafiłam na powyższą wersję książki i to chyba ta wersja najbardziej mi się podoba. Idealnie obrazuje treść książki.