Głowa na tranzystorach

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Kobalamina

Marcin Bigoszewski sam siebie nazwał głową na tranzystorach, gdyż jego pomysłowość nie miała granic. Założył w szóstej klasie Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy, przeznaczając zebrane pieniądze na słodycze dla uczniów, którzy otrzymali złe oceny. Innym zadaniem związku miało być niesienie pomocy kolegom prześladowanym w domu. Jednak okazało się, że młode ofiary nie doświadczały przemocy, tylko rodzice byli niezadowoleni z powodu słabych stopni. Marcin postanowił kształtować swój charakter podczas wakacji spędzonych u dziadka. Dołączyli do niego koledzy, Albin, który uciekł z Domu Dziecka, Kostek, samowolnie opuszczając kolonie i Nemek rezygnujący z zagranicznego wyjazdu z rodzicami. Wspólny pobyt przyjaciół w domu dziadka stał się głośny już wkrótce po ich powrocie do szkoły.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

Jacek_1962 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 stycznia 1973

Następna z moich młodzieńczych, niezapomnianych lektur!

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Dobrze czytająca się przygodówka z wątkiem obyczajowym dla starszej młodzieży wczesnoszkolnej.

Maciej Zawistowski | 2017-09-20
Przeczytana: 2015 rok

Wygłaszamy peany nad literatura innych narodów, ich książkami dla młodzieży, ciekawymi pozycjami dziecięcymi lub czym bądź innym. Swoje chwalicie, swego nie znacie!!!
Kto nie przeczytał tej książki w wieku młodzieżowym, ten powinien nadrobić zaległości teraz. Ciekawie pokazuje realia epoki, które mimochodem się rysują. Barwne postacie, pierwsze miłostki... Smacznego czytania!

Paulina | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Przygody nastolatka, który co chwilę wpada w kłopoty. Czytałam tą książkę wiele razy w wieku nastoletnim i przyznam, że nadal mam do niej sentyment. Oczywiście, polecam.

Pleban | 2017-06-01
Przeczytana: 1989 rok

Świetnie napisana historia chłopca, który uważa, że jego życiem rządzi pech, w rzeczywistości rzetelnie na tego pecha pracując. Ale ja, będący wtedy w jego wieku, nie widziałem w jego zachowaniu nic niestosownego ;)) Napisana lekko i z przekornym poczuciem humoru. Jedna z moich ulubionych sprzed fascynacji Panem Samochodzikiem :)

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Rewelacyjna powieść dla młodzieży!! Setnie się przy niej uśmiałem. Bo jak tu się nie śmiać w sytuacji, gdy do kolegi Maciołajtysiewicza przychodzą kumple ze szkoły. Otwiera im Mama kolegi a oni pytają : Czy Pani jest matką Maciory ? Dla każdego!!

Książkoholiczka | 2016-10-17

Super książka zresztą jak wszystkie Ożogowskiej.

Balboa | 2016-06-12

Kultowa książka, szczęśliwe dzieciństwo.

Zabukowana | 2016-04-22

Bigos to główkę ma nie od parady, czacha dymi non stop, pomysł goni pomysł, tylko wykaraskać się potem z tego całego bigosu trudno... :)))

Łokieć_Pana_D | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ożogowska

Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy. W klasie szóstej. Uczniom poszkodowanym też się należy. Tym ciemiężonym, złą oceną wredną. Klasówką. Szkolnym odpytywaniem, wyciśniętym z sensu. Bigos da jednak radę, a z Kostkiem do pary - radę da podwójnie. Jest sposób na wszystko. Na dwóje, na rodziców trudnych. Na autorytet każdy, niereformowalny.
Fantastyczna i niepowtarzalna. Niemożliwa do naśladowania. Fantazja Pani Hanny Ożogowskiej - literackiej idolki mojego dzieciństwa. Jej rozumienie młodego człowieka. Jej sposób, aby to co trudne i nudne - zaczarować, pomalować, dać życie. Jej zmysły widziały powojenną szarość, lecz jej wyobraźnia i pióro zostawiły najbarwniejsze historie. Opowieści, które na zawsze "ustawiły" moją miłość do słowa pisanego.