Złota kula

literatura dziecięca
IBIS
2019-01-01
1978-05-01
złota kula dla dzieci klasyka literatury dziecięcej

Książka naiwna, ale przyjemna. Dla relaksu warto.

Książka naiwna, ale przyjemna. Dla relaksu warto.

Lubiłam tę książkę w dzieciństwie. Dziś przeczytałam ją dla przypomnienia i już nie wzbudziła we mnie takich emocji jak kilkanaście lat temu.

Rodzice są zapracowani, nie mają czasu na rozmowy z dziećmi, analizowanie ich postępowania, są surowi i szybko wymierzają kary. Chcą - dosłownie - wybić dzieciom złe pomysły, a to wszystko dla ich dobra, żeby w przyszłości wyrośli na dobrych ludzi.... Czasy, które chyba bezpowrotnie minęły. Nie ma co żałować, że minęło bicie dzieci i to nie "klapsy", ale takie lanie, że koledzy, widząc co się święci, uciekali, by nie słyszeć krzyków ofiary. To, czego można żałować, to to, że minęły czasy beztroski, włóczenie się po parku, hałdach piachu, gdy nie było ciągłej kontroli komórek, zdjęć robionych przez zaniepokojonych przechodniów, zgłaszania wszystkiego na straż miejską i policję. 10 letnie dzieciaki bawiące się deskami i cegłami w parku bez nadzoru... To chyba by nie przeszło. A tu dozorca pozwalał na zabawę, tylko na koniec trzeba było po sobie posprzątać. I te chusteczki ubrudzone jak "święta ziemia", ciągłe zabawy na podwórku, nawet jeśli był to tylko zamknięty ścianami kamienic mały szary plac. Wszystkiego jest mało i każda najmniejsza rzecz jest cenna. W tamtych czasach złota kula, czyli kulka bursztynu urasta do roli wspaniałego skarbu, czegoś, co rozpala wyobraźnię i jest pilnie strzeżonym sekretem.

Powrót po 30 latach :)

Powrót po 30 latach :)

Ta powieść Ożogowskiej niczym szczególnym się nie wyróżnia. Pisana jest stylem właściwym tej autorce, tj. niby lekko o dziecięcych przygodach, ale zmusza do poważniejszych refleksji. Można się zapoznać :)

Choć Hanna Ożogowska to moja ulubiona autorka z dzieciństwa to "Złotą Kulę" przeczytałam dopiero teraz. Stylem nie odbiega od pozostałych pozycji autorki. Przyjemna, sentymentalna i ludzka. Bardzo mi się podobała :)

To była chyba moja pierwsza książka Ożogowskiej, ale niewiele mogę sobie przypomnieć. Później czytałam chyba wszystko, co było w mojej szkolnej bibliotece tej autorki.

To jest rewelacja! Chłopaki przyjaźnią się i robią zamieszanie!Radze przeczytać bo ta książka to czysta rewelacja!

Książka przeznaczona dla młodszych czytelników.

Książka przeznaczona dla młodszych czytelników.

• Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Dla dzieci
  • Dziecięce/młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Złota kula