Dziewczynka spoza szyby

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
kalectwo, dziecińśtwo, harcerze
Agata Urbaniak

Roman Dłużniewski | 2017-01-01

Dostałem tę książkę jako nagrodę za wyniki w nauce bodajże w III klasie podstawówki. I książka z miejsca zdobyła moje serce. Elżunia. Niepełnosprawna dziewczynka, która chciałaby żyć tak, jak inne dziewczynki w jej wieku. Bawić się, chodzić na spacery, zwierzać się koleżankom ze swoich sekretów. A to wszystko jest dla niej niedostępne. Ale jest kilkoro ludzi, którzy bardzo chcą jej pomóc. Nawet łobuziak Witek (Wicek?) się zmienia. Bardzo ciepła książeczka.

Chrupek | 2016-11-27

Pamiętam, że tę książkę znalazłam w zbiorach mamy jako dziecko. I pamiętam też, że kilkukrotnie do tej książki wracałam, bo mnie ona fascynowała. Potem o niej zapomniałam, aż przypadkiem po latach odnalazłam ją gdzieś głęboko w szafie i miłe wspomnienia wróciły. Fajna pozycja dla dzieci, uczy, że osób niepełnosprawnych unikać nie trzeba i wcale nie są dziwakami z innej planety. Być może u mnie po części historia ukształtowała postrzeganie takich osób.
Polecam, mimo że okładka może trochę odpychać to zawartość jest naprawdę wartościowa.

Wzruszająca opowieść o wytrwałości, przyjaźni i szukaniu szczęścia. Lektura dla zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców; dla tych, którzy stracili wiarę w dobro i siebie. Warto poświęcić chwilę na cichą refleksję i razem z Elżunią przeżyć niesamowitą przygodę, w której miast fantastycznych zwierząt czytelnikowi towarzyszą Jaskółki, Orliki, gwizd Wicka, pies Morus i bajki-niebajki pana Andrzeja...

Xymena | 2011-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Kolejna książka polecona przez jbkp.

"Elżunia ma dziesięć lat. Duże niebieskie oczy i jasne włosy. Jak inne dzieci - kocha słońce i kwiaty, i wiatr. Tylko nie może oglądać ich zbyt często. Jest kaleką. Nie sposób wstać bez pomocy. Nie sposób się ruszyć."

Wstęp, który tłumaczy chyba wszystko.

Czego można się spodziewać po takim oto wstępie? Jakiej treści?
Rozgoryczona dziewczynka, skaczący wokół niej rodzice i opiekunowie, brak zrozumienia przez otoczenie i rówieśników, aż w końcu - punkt zwrotny, który da nadzieję, siłę, radość.

To wszystko jest właśnie w tej powieści i to w odpowiednich proporcjach. Książka napisana dość prostym, dziecięcym językiem, jednak potrafi przekazać ważne treści, nawet w temacie tak trudnym, jak choroba niewinnego niczemu dziecka.

Duchową i fizyczną przemianę przechodzi nie tylko główna bohaterka książki, ale również całe jej otoczenie: rodzice, nauczyciele, koledzy...

Książka o odwadze, nadziei i trudach walki o własne zdrowie i życie.

Sunsetka | 2015-03-01

Książkę czytałam jeszcze za dzieciaka, może to był okres wczesnej podstawówki, Z początku strasznie odpychała mnie okładka, nijaka żółć i dziewczynka na bujaku narysowana ołówkiem, niby nic takiego, jednak jej treść (jak się później okazało) była bardzo bogata.
Książka poruszała tematy kalectwa.
Warto przeczytać, głównie z tego względu, że żyjemy w czasach gdzie nie zawsze potrafimy docenić człowieka, który w różny sposób jest dotknięty przez los. Głównie poleciłabym osobom młodym, który najczęściej nie wstydzą się szydzić i wyśmiewać drugiej osoby.

Paulina | 2010-10-14

Znalazłam ją u mamy na strychu. Będąc małą dziewczynką owa książka w niewytłumaczalny sposób mnie odpychała. Nie podobała mi się okładka ani jej treść. Nadszedł jednak dzień i do niej wróciłam. Nie żałuje. Wartościowa lektura.

patronat | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Książkę tę czytam w wieku lat 18. Jedyne, czego żałuję to to, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. To pozycja, z którą powinni zapoznać się zarówno malutcy, jak i ci starsi.

"Dziewczynka spoza szyby" uczy przede wszystkim walki o siebie, wytrwałości, dążenia do celu. Porusza trudny temat niepełnosprawnego - kalekiego wręcz - dziecka, któremu towarzyszy tylko jedna reakcja od strony dorosłych: litość. Niestety, nie w każdym przypadku jest ona czymś zdrowym.
Ta książka to także ważna wskazówka dla wszystkich dorosłych, nie tylko dla rodziców dzieci takich, jak Elżbietka. To oni powinni okazać dziecku wsparcie, wierzyć w nie, nie poddawać się chorobie. A tymczasem niektórzy nadmiernie litując się - tylko to dziecko załamują.
Żałuję, że nie przeczytałam tej książki w podstawówce, kiedy wiele dzieciaków mi dokuczało. Jest to bowiem kolejna kwestia, z którą autorka mierzy malutką Elżunię. Być może znając historię tej małej dziewczynki i jej nienawistnego kolegi Wicka, byłabym silniejsza...

Dzieckokwiatu | 2010-05-30

"Czego głupia płaczesz?" - te słowa kojarza mi się z tą książką. Mama czytała mi ją do poduszki, jak jeszcze miałam te 6lat. Dalej mimo wieku do niech wracam i za każdym razem się wzruszam. Mądra, warta przeczytania książka.

Ligijka | 2010-10-13
Przeczytana: 2000 rok

Czytałam tę książkę jako nastolatka- godna polecenia młodemu- jak i starszemu pokoleniu, ponieważ porusza jakże ważne w naszych czasach problemy- alienacji i kalectwa, a także przyjaźni.

anaso | 2016-09-18

Niezwykła książka, może nieco naiwa ale przeniosła mnie do czasów gdy wartości międzyludzkie miały rację bytu. Ciekawie i prosto napisana, dotrze bez problemu do młodych czytelników. Traktuje o kilkuletniej Elżuni, chorej dziewczynce. To co jest na wyciągnięcie ręki dla zdrowych dzieci, dla niej jest niemożliwe. Jak wielkim szczęsciem są życzliwi wokół ludzie. Jak pięknie z ich pomocą życie pozbawione sensu nabiera barw. Wartości przedstawione w ksiażce powinny być dziś wpajane ludziom od najmłodszych lat. Niestety dzisiejszy świat żądzi się innymi prawami... Opowieść piękna, warta przeczytania :)