Dolores

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Czytelnik
Apropos of Dolores
tyberiusz

Książka ta jest opowieścią o szczęściu i o samotności ducha ludzkiego. Napisana została w najlepszej wierze. To, co tu opowiedziano, nie zdarzyło się nikomu na świecie. Wiele jednak z tych rzeczy zdarza się każdemu.

źródło opisu: Czytenik, 1957

źródło okładki: www.antykwariatnws.pl

Lea | 2016-07-01
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo dobrze napisana powieść psychologiczna - miks fabuły i eseju.
Narratorem powieści jest 46-letni Stefan. Dokonuje on bilansu dotychczasowego życia, a przy okazji snuje rozważania na temat ludzkiej natury i stosunków międzyludzkich. Szczególne miejsce w tych rozważaniach zajmuje jego żona Dolores. Jest to kobieta bardzo towarzyska, pozująca na wielką damę, która na każdy temat ma coś ciekawego do powiedzenia. Największą frajdę sprawia jej bycie w centrum uwagi oraz wygłaszanie dość odważnych, ciętych i kontrowersyjnych opinii. Jest egoistką i manipulatorką. Niewątpliwie kobietą nieszczęśliwą sama ze sobą. Stefan ledwo znosi żonę, lecz znosi cierpliwie, rozpatrując ją jako ciekawy przypadek Matki Natury. W swym dzienniczku, o istnieniu którego żona nic nie wie, codziennie kreśli swe spostrzeżenia na jej temat. Miedzy innymi dokonuje podziału kobiet i mężczyzn — nie ze względu na płeć, lecz gatunek do jakiego należą. O przynależności do gatunku (rozróżnił dwa) decyduje stosunek...

Azz | 2014-04-27
Piotr Baxelerowicz | 2013-08-24