bizarro
Lucy_Cruel

Niektórzy, te nieliczne niezrównoważone osobniki, które śledzą nasze poczynania zbyt uważnie, by świadczyło to dobrze o ich zdrowiu psychicznym i guście, mogli zauważyć, że od dłuższego czasu przebąkujemy. I zapowiadamy. Nawet konkursor jakoś tak już całkiem dawno się zdarzył. I co? I nic. Czyżby na szeptach miało się skończyć? Gdzie tam! Koniec knucia, koniec zdawkowych uwag – pamiętacie...

Gdzie tam! Koniec knucia, koniec zdawkowych uwag – pamiętacie tytuł Bizarro Bazar?

No to już niedługo to nie będzie tylko tytuł. Wreszcie stanie za nim książka. Undergroundowa, pokręcona, pozbawiona wszelkiej przyzwoitości, nieprzewidywalna zbieranina takich tekstów, że mózg boli od czytania, ale gęba sama się śmieje. Słowem – druga w historii polska antologia bizarro fiction!

źródło opisu: http://niedobreliterki.wordpress.com

źródło okładki: Niedobre Literki

Paulina | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Bizarro jest wtedy, gdy ktoś napisze pierwszą głupotę, jaka mu przyjdzie do głowy, a ktoś inny to przeczyta i powie: "O, kurwa!".
[Grzegorz Gajek, "Moja na zawsze"]

Co my tu mamy? Cóż, nie każde opowiadanie wrzuciłabym do worka z napisem "Bizarro", ale jak to określił Bradley Sands w "Futbolowe mamy i pro-wrestlingowi ojcowie", cytuję:
"Anarchia kurwa rządzi".
I tego się trzymajmy. Bizarro to anarchistyczna koncepcja, bazująca na ludzkiej fantazji i tylko przez nią ograniczana. Nie ma znaczenia, czy dany twór jest ulepiony z gliny fantasy, horroru, groteski czy gore - w bizarro cel uświęca środki i proporcje poszczególnych składników doprawdy są w gestii tylko i wyłącznie autora. Zatem mamy tu kilka stuprocentowych, bizarrowych perełek ("Dom [z] kotów" Jeffa Burka, "Cipakabra" Karola Mitki, branżowe "Ponure bobry" Camerona Pierce'a, "Homo pregnantus" Jana Maszczyszyna czy "Moja na zawsze" Grzegorza Gajka). Groteska, dowcip, gore, absurd - epitety można mnożyć, ale generalnie te...

Snow | 2013-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Bizarro Bazar jest moim pierwszym "poważniejszym" kontaktem z tym gatunkiem i utwierdził mnie w przekonaniu, że to nie moje klimaty. Czasem dobrze zagłębić się w totalną abstrakcję, oderwać od rzeczywistości, ale tutaj moje poczucie estetyki zostało mocno nadszarpnięte. Nie potrafię docenić w literaturze seksu, przemocy i agresji, jako "istoty" tekstu, bez żadnego sensu czy fabularnego uzasadnienia. Pomimo to kilka opowiadań odbiega od tego schematu i przypadło mi do gustu (np. większość od autorów zagranicznych i "Polski Gotyk" Marka Grzywacza). Poza wszystkim razi fakt, że tak specyficzna i niszowa antologia nie została opatrzona żadnym wstępem, który mógłby nieobeznanym czytelnikom nakreślić, czego powinni się spodziewać.

Łukasz | 2013-11-28
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 22 listopada 2013

Lubię brednie. Lubię bzdury, a książka ta to nic innego, jak stek bzdur. Stek kilkunastu lepszych i gorszych bzdur.

Nie będę się rozpisywał nad tym co to jest bizarro, czy warto to czytać, a jeśli tak to dlaczego, jednak uważam, że gatunku tego nie powinien próbować każdy. Zostawmy to dla tych, którzy odczuwają literacką degrengoladę i naprawdę nie mają co zrobić ze swoim życiem. Na szczęście ja zaliczam się do tego wąskiego grona.

Jeśli chodzi o sam zbiorek, to jest on niestety bardzo nierówny. Co zabawne, to polscy pisarze tym razem wiodą prym. Mamy masę różnych, nie mających nic wspólnego ze sobą, jak również z czczą logiką historyjek. Absurd goni absurd, a w niektórych przypadkach jakiekolwiek próby interpretacji mogą zakończyć się tragicznie.

Podsumowując: ech. Nie mam na to słów.

kerkas | 2013-07-01
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Cóż za mało Bizarro w Bizzaro pokrótce:
1)Dom (z) kotów - o.k. spełnia wymogi gatunku
2)Skóra - horror czystej wody żadne tam bizarro
3) 14400 - fantasy
4) Czarne galery - pomysł wykorzystany już w książce "Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka" tyle że opowiadanie jest lepsze od książki a właściwie trylogii mimo to to jednak fantasy
5)przypomina "Stąpanie po szkle" Iain Banks tyle że znów opowiadanie lepsze kolejne fantasy
6)Inspiracja twórczością Richarda Mathesona cóż znowuż horror
7)Było "Harry Angel" William Hjortsberg, "Przesiadka w przedpieklu" horror lub SF
8) Bizzaro pełną gębą
9) jak wyżej
10) horror inspiracja "Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo"
11)Bizzaro jak się patrzy
12)Było w lepszym wydaniu http://www.filmweb.pl/film/Sieć-1976-35352
13)100% bizarro w bizarro
14)j.w.
15)Coś w stylu Charlesa Bukowskiego ewentualnie Hunter S. Thompsona
16)To raczej Snuff film
17) Bizarro zdecydowanie
18) Caleb - fantasy Kroniki Thomasa ewentualnie...

Januszz | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Świetna książka, dystansuje wszystkie antologie jakie dotąd czytałem... Nie ma tu słabych tekstów, są tylko lepsze i jeszcze lepsze. 9/10 tylko dlatego, że zawsze może być jeszcze lepiej ;)

Samircia | 2015-07-29

Nie, nie, nie. Przyznaję się, że dobrnęłam tylko do połowy książki, ale w męczarniach. Nie jestem w stanie przeczytać ani jednej strony więcej.

Sylwia Błach | 2013-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Opinia tutaj: http://sylwiablach.blogspot.com/2013/06/zabierz-mnie-na-bazar.html

Lila | 2017-09-24
Magda | 2017-08-22