Obyś żył w ciekawych czasach

Okładka książki Obyś żył w ciekawych czasach Krzysztof T. Dąbrowski
Okładka książki Obyś żył w ciekawych czasach
Krzysztof T. Dąbrowski Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Macieja Apostoła fantasy, science fiction
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
2023-01-01
2023-01-01

Okładka książki Widok Z Wysokiego Zamku Leszek Błaszkiewicz, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Nikolski, Artur Panek, Marek Sokólski, Bohdan Waszkiewicz
Widok Z Wysoki... Leszek Błaszkiewicz...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...
Okładka książki BezKres Krzysztof T. Dąbrowski, Karina Frankowska, Krzysztof Graboń, Adam Gabriel Grzelązka, Hanna Kobus, Katarzyna Koziorowska, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Katarzyna Lewandowska, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Anna Obara-Pawłowska, Krzysztof Rębowski, Iza Smolarek, Zdzisław Szymański, Maksymilian Tchoń, Dariusz Paweł Trybuła, Krzysztof Woźniak, Anna Wrocławska, Tadeusz Zawadowski, praca zbiorowa
BezKres Krzysztof T. Dąbrow...
Okładka książki BezKres Krzysztof T. Dąbrowski, Krzysztof Graboń, Jan Herman, Ewa Janowska, Wiesław Janusz Mikulski, Anna Paszkiewicz, Iza Smolarek, Maksymilian Tchoń, Krzysztof Wiśniewski, Tadeusz Zawadowski, praca zbiorowa
BezKres Krzysztof T. Dąbrow...

Drabble to opowiadanie składające się z nie więcej niż stu słów. Zbiór takich opowiadań jaki miałam możliwość przeczytać posiada ich aż sto trzydzieści. Szeroki wachlarz tematów jaki zaprezentował autor sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. A wybór jest naprawdę duży i intrygujący; od miłosnych rozterek poprzez futurystyczny świat po spotkania z zombie a nawet z wampirami. A to nie jedyne z propozycji. Niektóre zabawne i zaskakujące inne przyprawiające o ciarki. Niemniej każda z tych króciutkich historii niebywale oryginalna. Zbiór w sam raz na oderwanie się od codzienności i przeniesienie w inny zupełnie nie znany świat.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję do przeczytania tych opowiadań. Jest to dla mnie zupełnie nowe i ciekawe  doświadczenie. Autor wykazał się dużą wyobraźnią i oryginalnością. Nawet jeśli nie jesteście fanami tego typu opowiadań myślę, że i do was przemówią.

"Obyś żył w ciekawych czasach" jest to zbiór 130 drabbli. Szczerze powiem, że nie wiedziałam co to są drabble. Musiała skorzystać z internetu i już wam tłumaczę. Jest to krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów. Jej celem jest dążenie do zwięzłości przekazu, zamysłu autora. Zazwyczaj jest zakończony zaskakującą puentą. Często wykorzystywana w fanfikach. Tym właśnie mnie autor zaciekawił i z ogromną chęcią sięgnęłam po tę książkę.

Autor zaskakująco przedstawił wiele aspektów z życia, które zaskakują i skłaniają do refleksji. Każdy tekst jest inny, nieprzewidywalny, smutny, zaskakujący z przesłaniem. Porusza tematy nie tylko fantastyczne również dotyka problemów duchowych, moralnych oraz ukazuje to, do czego ludzkość może doprowadzić.
Najbardziej w pamięć zapadł mi tekst:
"Martynka ogląda horror"
Martynka oglądała horror. O duchach. W pewnym momencie mama zainteresowała się tym, co robi. Gdy zobaczyła co latorośl ogląda, nie była zachwycona.
-Tata pozwolił?
-Tak-skłamała dziewczynka.
W filmie tuż za bohaterami zmaterializował się półprzeźroczysty duch staruszki.
-Ciekawi mnie ta stara pani-Martynka pokazała palcem. -No, bo z czego ona się zrobiła taka martwa?
-Nie wiem córuś - odparła mama uznając, że musi poważnie porozmawiać z mężem. Zdecydowanie na zbyt wiele pozwala ich córce.
-Hm, może ze zmartwienia-dumała dziewczynka. Wyraźnie zmartwiona mama wyszła z pokoju. Po chwili z przedpokoju dobiegło głuche łupnięcie i maminy jęk. Po dwóch chwilach półprzeźroczysty duch mamy przeniknął przez drzwi.

Gorąco polecam jest to coś innego, zaskakującego. Mnie autor mile zaskoczył i dał do myślenia.

Kiedy pytałam was na instastory, czy wiecie co to jest drabbel to tylko kilka osób odpowiedziało twierdząco. Ja sama przed lekturą tej książki nie miałam o tym pojęcia. Już spieszę z wyjaśnieniem, a więc jest to specyficzna miniatura, która musi zawierać równo 100 wyrazów.W książce Obyś żył w ciekawych czasach jest ich aż 130.

Autor porusza głównie tematy fantastyczne, ale też przewija się tematyka przemijania, technologi, stref astralnych czy wielorako rozumianych wierzeń. Są one o tyle nietypowe, że po zakończeniu nie wiadomo czego się spodziewać. Na większości się uśmiechałam jako, że mój humor do bardzo specyficznych należy, na niektórych przewracałam oczami a niektóre były bardzo smutne.

Nie są to opowiadania o szczęśliwych zakończeniach dających nadzieje na przyszłość. Są tutaj mordercy, karły, klauni, Święty Mikołaj, mumie, zombie, zwierzęta, kosmos i wiele wiele innych.

"Pimpek, najsmutniejszy pies na świecie

Majka uwielbiała pieski. Nawet jednego miała w domu. Nazywał się Pimpek i uwielbiała się z nim bawić. Bardzo go kochała. Z wzajemnością. Pewnego razu ugryzł ją obcy pies. Od tej pory bała się wszystkich psów. Swojego też... Pimpek wył godzinami z rozpaczy, nie potrafiąc zrozumieć, czemu pani go unika. Był przekonany, że dziewczynka go już nie kocha. I już nawet nie miał sił, by wyć. Smutny, osowiały, leżał w kącie i cicho pochlipywał. Z tego smutku zaczął ciężko chorować. W tym samym czasie dziewczynka skończyła terapię. Nadal Pimpka kochała i przestała się bać. Było już jednak za późno. Piesek umarł... "

Mam nadzieje, że i wam się spodoba. Można ją znaleźć na allegro. Serdecznie polecam.

Autor porusza głównie tematy fantastyczne, ale...

To moje trzecie spotkanie z twórczością Krzysztofa T. Dąbrowskiego.
Wracam do drabbli, które autor opanował do perfekcji i spokojnie można go nazywać mistrzem tej formy.
"Obyś żył w ciekawych czasach" to zbiór 130 drabbli.
Drabble to wyzwanie. To krótka forma literacka licząca dokładnie 100 słów, ani mniej, ani więcej😉.
U autora są to głównie teksty z pogranicza science fiction, fantastyki i horroru, a
tematyka dotyka problemów egzystencjalnych i moralnych.
Każdy tekst zaskakuje inteligentną, ostrą puentą - uwielbiam to 😈.
Drabble Pana Krzysztofa charakteryzuje perfidna przewrotność, czarny humor i nieoczywisty obrót akcji. Zaskakują, wywołują ciary i dają do myślenia.
Autor nie traktuje ludzkości ulgowo, daje jej do wiwatu, a czytelnik zastanawia się, w jakim kierunku zmierza ten świat.
I choć czasem nie jest do śmiechu, to ja bawię się świetnie czytając drabble autora.

A tu zapodaję horrorek dla miłośników książek⬇️.
"Koszmar czytelników"
Księgarnie do likwidacji. Biblioteki też.
Wydawnictwa mają zakaz wydawania papierowych książek i komiksów.
Prasa papierowa też ma się przestać ukazywać w trybie natychmiastowym.
Gazety z kiosków też są usuwane.
Policja i żołnierze chodzą po domach i pod groźbą kary zmuszają ich do wydania domowych księgozbiorów.
Ludzie protestują, ale na niewiele się to zdaje.
Czytelnicy wyszli na ulice, ale błyskawicznie ich rozgoniono.
Teraz siedzą w domach, bojąc się wysokich mandatów.
W punktach utylizacji rosną coraz większe góry książek do spalenia.
A wszystko przez to, że dwa dni temu jakiś naukowiec odkrył, że wirus może przetrwać w książkach nawet przez sto lat.

Teraz możecie sprawdzić, czy tekst faktycznie zawiera 100 słów 😉.

To moje trzecie spotkanie z twórczością Krzysztofa T. Dąbrowskiego.
"Obyś żył w ciekawych czasach" to zbiór 130 drabbli.
U autora są to głównie teksty z pogranicza science...

Z opowiadaniami Pana Krzysztofa miałam już styczność, gdy zrecenzowałam Nieznośną niewyraźność bytu w 2022 roku, wtedy po raz pierwszy spotkałam się z krótką formą opowiadań, czyli tak zwanych drabbli. Przy pomocy stu słów należy opisać historię, miniaturę wydarzenia, krótką scenkę. To dość trudne zadanie, to musi być tak napisane, żeby tworzyło spójną całość. Pan Krzysztof potrafi napisać takie opowiadania i nie są to tylko historie obyczajowe, wiele z nich zawiera bardzo interesujące spostrzeżenia na temat naszej współczesności, ale i przyszłości świata. Część z nich z pewnością i z łatwością można przypisać do fantastyki, a w niej jednak jest sporo odniesień do naszych czasów, czy tego, gdzie nasze działania jako ogółu ludzkości mogą nas doprowadzić.

W zbiorze znajdziemy 130 drabbli, każdy z nich niesie w sobie inne przesłanie, ale znajdą się takie, które zaskakują, czasem zostawiają czytelnika z niewygodnymi pytaniami na temat człowieczeństwa, czy naszej przyszłości.

Wśród 130 zaznaczyłam 14, które wbiły mnie w fotel, zaskoczyły, bądź pozostawiły z taką refleksją.

Czasem, gdy myślę o drabblach Pana Krzysztofa, przypomina mi się jak czytałam po raz pierwszy Folwark zwierzęcy Orwella. W tamtej historii są tak pięknie ukryte ludzkie cechy i zarazem ukazane. Oczywiście te negatywne, nasze przywary, które tkwią w nas jak kolce.

Przywołuję to nie przez przypadek. Niektóre z tych krótkich opowiadań właśnie pokazują coś takiego, z perspektywy innego bohatera – Autor ukazuje nas samych, czasem bezsens naszych zachowań i działań. Tym mnie ujęło opowiadanie Kosmoarcheologia,

,,[...] Okazuje się, że mieszkańcy tego świata wynaleźli coś takiego jak internet. Dziwne to uczucie wiedzieć, że w chwili, gdy w ziemi kruszeją ich kości, oni utrwaleni są na cyfrowych zdjęciach i w postaci tekstów na tak zwanych portalach. Łapki w górę. Łapki w dół. Plotki. Hejt. Próżność. Nic dziwnego, że w końcu wyginęli. U nich to poszło w złą stronę. Nikt się w porę nie zorientował – cóż, szkoda. Mówi się, że atom, że wojny, ale nic nie jest tak wyniszczające jak mania wielkości u próżnych maluczkich".

cyt. za s. 44.

Myślę, że warto czasem zderzyć się jak ze ścianą w postaci takich opowiadań i jak mówią zejść na ziemię. Zobaczyć to, co przed nami, a co zdawało się niewidoczne jeszcze przed chwilą. Polecam, dla odważnych.

"Obyś żył w ciekawych czasach" głosi stare chińskie przekleństwo, jak i tytuł nowego zbioru drabbli Krzysztofa T. Dąbrowskiego.

Tym razem autor zaserwował nam 130 krótkich utworów, traktujących na różne tematy, od cyrku po ufo, religię i futurystyczne wizje przyszłości.

Wszystkie opowiadania łączy nieprzewidywalność. Często ostatni wers całkowicie zmienia sens całości. W większości mają wydźwięk pesymistyczny, ale spodobają się osobom, którym Sarkazm na drugie imię.

"Życie powolnym umieraniem" i "Smutna historia takiego jednego twardziela" pokazują rzeczywistość od strony przedmiotów nieożywionych.

"A gdy diabeł stanie w progu", " Wielka wygrana" czy "Eksperymenty z voodoo" przedstawiają nieudane próby oszukania przeznaczenia. Szczególnie spodobało mi się to ostatnie opowiadanie.

"Taki z ciebie drań" i " Zaraza" pokazują w przewrotny sposób różne formy uzależnienia. Dopiero końcowa puenta ujawnia ich oblicze.

Ciekawe były także drabble "System automatycznego nawracania", "Teraz to można wierzyć" i "Problem egzystencjalny" o wierze.

Jeden z tytułów, "Niestety, dostałem cukierka" łączy fabułę dwóch wcześniejszych.

Jestem pod wrażeniem wszechstronnej wyobraźni autora oraz umiejętności zawarcia swoich wizji w zaledwie 100 słowach.

• Fantastyka, fantasy, science-fiction
  • Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Obyś żył w ciekawych czasach