Najnowsze kłopoty z historią

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Karola

Znany historyk Piotr Gontarczyk porusza w swej publicystyce niełatwe i kontrowersyjne tematy z polskiej historii najnowszej. Jest przewodnikiem po sprawach, które inni zbywają milczeniem. W niniejszym zbiorze czytelnik znajdzie m.in. teksty dotyczące mało znanych epizodów z życia Wojciecha Jaruzelskiego, w tym jego roli w ukrywaniu prawdy o zbrodni katyńskiej. Omówione są tu też dokumenty, które rzucają więcej światła na przestępcze działania władz komunistycznych.
Ważną część książki stanowią teksty dotyczące głośnej pracy SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii i sporów, jakie wywołała. Autor zabiera też głos w burzliwej dyskusji wokół książki Złote żniwa Jana Tomasza Grossa.
Piotr Gontarczyk nie jest też obojętny wobec bieżących wydarzeń i pokazuje, jak ważną rolę w naszej teraźniejszości odgrywa przeszłość.

źródło opisu: http://sklep.zysk.com.pl/najnowsze-klopoty-z-historia.html

źródło okładki: http://sklep.zysk.com.pl/najnowsze-klopoty-z-historia.html

adamson | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Szczególnie interesujące są, w mojej opinii, polemiki prasowe z innymi autorami. Przeraża natomiast ilość literówek w tekście. Szkoda.

Ogólnie należy powiedzieć, że książkę czyta się dobrze i szybko. Jak w każdym zbiorze tekstów, są momenty lepsze i gorsze, a może to tylko odbicie prywatnych zainteresowań. Sporo ciekawych informacji, dobra publicystyka historyczna (uwaga, to nie jest książka historyczna, tylko publicystyczna, trzeba o tym pamietać żeby nie było rozczarowania.

Roman Dłużniewski | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Nie bez przyczyny wstawiłem Piotra Gontarczyka na listę moich ulubionych autorów. Bardzo sprawnie operując piórem przybliża, odsłania nam zamazane karty naszej historii, rozprawiając się także z pisarzami pokroju Grossa.

Obserwator | 2014-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2014

Niezła książka. To zebrana blokami tematycznymi publicystyka, która ukazywała się w prawicowej prasie (Gazeta Polska, Rzeczpospolita) w latach 2008-2011). Bloki skupiają się głównie na W. Jaruzelskim, L. Wałęsie, J. T. Grossie. Jest też kilka ciekawych recenzji książek. Piotr Gontarczyk jawi mi się jako rozsądny i wyważony historyk, ciekawie piszący i wyciągający poprawne wnioski z badanych dokumentów i z otaczającej go rzeczywistości. Generalnie książkę bardzo polecam ludziom zatroskanym o losy Polski. Niestety są też małe wady: znalazłem kilkanaście literówek; myślę, że autor (lub korektant) powinien przejrzeć materiał przed wydaniem jej w formie książki, bo taka ilość literówek niestety razi. W pewnych artykułach powtarzają si całe akapity, ale nie widzę w tym wady a możliwość utrwalenia wiedzy. Czasami autor zbyt często ucieka się do sarkazmu, zupełnie niepotrzebnie. Mnie to nieco raziło, ale nie jest to jakiś straszny problem. Generalnie dobra i ciekawa książka.