Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kołysanka na śmierć

Cykl: Conny Sjöberg (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Vyssan lull
joly_fh

Policjanci z Hammarby nie mają pojęcia, co począć w sprawie brutalnej egzekucji filipińskiej kobiety i jej dwojga małych dzieci. Nie udaje się znaleźć żadnych śladów sprawcy; pytań jest coraz więcej. Dlaczego ojciec dzieci – Szwed – żyje w izolacji, niemal bez kontaktu ze światem? I w jaki sposób zamordowaną Filipinkę, sprzątaczkę, stać było na mieszkanie warte kilka milionów koron? Komisarz...

Komisarz Conny Sjöberg ciężko pracuje nad śledztwem. Jens Sandén wciąż dochodzi do siebie po zawale serca, Petra Westman nadal poszukuje mężczyzny, który ją zgwałcił, a Einar Eriksson zniknął i nie zjawił się w pracy.
Trzecia część serii o Hammarby opowiada o poczuciu winy i o tym, jaki wywiera ono wpływ na ludzi.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Jeżynka | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Za mną całkiem udany "kryminalny weekend". Kołysanka na śmierć" Carin Gerhardsen to ostatnia cześć cyklu o policjantach z Hammarby która oprócz ciekawej zagadki kryminalnej wyjaśnia wiele wątków obyczajowo-prywatnych które były opisane w dwóch poprzednich tomach. Conny Sjöberg odkrywa tajemnicę ze swojego wczesnego dzieciństwa tak skrzętnie skrywaną przez matkę a Petra Westeman jest przekonana że wpadła na trop człowieka który ja zgwałcił.
Mimo iż to wątki poboczne to dzięki nim napięcie w tej książce jest chyba największe a akcja najbardziej wciągająca.

Jak w poprzednich tomach tak i w "Kołysance na śmierć" głównym motywem jest zbrodnia popełniona na najmłodszych. Ktoś zabija Filipnkę i dwójkę jej dzieci z zimną krwią w ich mieszkaniu nie zostawiając praktycznie żadnych śladów.
Policjantom do razu rzuca się w oczy iż morderstwo to zostało idealnie zaplanowane i wykonane z ogromną precyzją. Szybko policjanci wpadają na to że motywem zbrodni jest zemsta. Zaczyna się ...

Aleksandra | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Nie zawiodłam się na tej książce, choć jak się okazało rozpoczęłam od trzeciej części. "Kołysanka na śmierć" jest bardzo dobrym, trzymającym w napięciu kryminałem z wyrazistymi postaciami, interesującymi wątkami. Świetnie się czyta.

MartaKu | 2017-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Niesamowicie mnie wciągnęła. Super kryminał. Szkoda że zabrałam się za 3 część, ale nie przeszkadzało to w głównym wątku:) Jako matka dwójki dzieci, morderstwa na niewinnych dzieciach bardzo mnie dotykają. W niektórych momentach mocno ściskało mi gardło.

Polaa | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Już po kilku pierwszych stronach tej książki akcja mnie wciągnęła. Dwóch mężczyzn powiązanych ze sobą tragedią sprzed lat. Wyrzuty sumienia jednego, chęć zemsty drugiego. Zaskakujący i smutny koniec. Świetnie napisana i poprowadzona fabuła. Polecam nie tylko miłośnikiom kryminałów !!! :-)

W połowie lektury uświadomiłam sobie, że to już koniec opowieści z Hammarby. A dla kogoś, kto zżył się z bohaterami tak jak ja, nadchodzi przykra konieczność pogodzenia się z faktami. Z końcem opowieści można było się zatem spodziewać doprowadzenia do rozstrzygnięcia wątków osobistych kilkorga policjantów z grupy dochodzeniowej Sjöberga. Jednak to, iż jeden z kolegów zostanie uwikłany w prowadzoną sprawę kryminalną już tak oczywiste nie mogło być.
Być może to tylko moje złudzenie, że tutaj najpełniej i tak po ludzku - z wadami i lękami - zostają pokazani współpracownicy Sjoberga. Być może sprawia to fakt, iż nie jeden z nich poczuje smak winy. I tak jak poprzednio znów możemy przyglądać się sprawie mając różne punkty odniesienia, jakie czynią bohaterowie składający przebieg zdarzeń w całość. Zresztą będzie się to odbywać, jak do tej pory, na dwóch poziomach - prywatnym i zawodowym. A ponieważ to już trzecie spotkanie, to autorka pozwoliła sobie szerzej zająć się postacią Conny'ego...

Ledarg1916 | 2016-10-04

Dobra książka, naprawdę niezła, ale kolejny raz przyszło mi czytać o okrucieństwie wobec dzieci... Bardzo małych dzieci... Naprawdę nie umiem zrozumieć jak KOBIETY, MATKI, mogą coś takiego wymyślać... To już naprawdę chore... Wiem, to tylko książka, ale wyobraźnia działa... To zdecydowanie nie dla mnie...
Pomijając ten smutny aspekt, książka interesująca, dobrze napisana, nie jest - co często charakteryzuje "kobiece" (w sensie autorskim) kryminały - przegadana. Może nie jest jakaś odkrywcza czy porywająca bez reszty, jednak broni się owa powieść na pewno opowiedzianą historią. Szczerze? Dla mnie ta książka jest lepsza od większości powieści pani Lackberg... Z drugiej strony do mistrzów gatunku sporo jej jednak brakuje.
Mogę jednak śmiało polecić, bo czyta się nieźle i można się wciągnąć.

MeBrunette | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Książka z wieloma morałami!
O tym jak nie powinno sie osądzać ludzi z góry. O tym że poczucuie winy może się ciągnąć za nami do samej śmierci i nie mozemy zwalczyć tego uczucia. W zawrotnym tempie przeczytałam lekturę. Najbardziej jednak zaciekawił mnie wątek Westman i jej gwałtu.
Polecam.

anQa | 2014-12-02
Przeczytana: 29 listopada 2014

Ostatnia pozycja z trylogii Carin Gerhardsen, po intrygującym "Domku z piernika", świetnej "Najmroczniejszej ciemności", "Kołysanka na śmierć" okazała się fantastycznym punktem kulminacyjnym tej serii :) Ja niestety uzależniłam się od kryminałów pani Gerhardsen i domagam się więcej... tylko mój szwedzki jest gorzej niż beznadziejny ;) A już śmiertelnie poważnie, znalazłam tu wszystko za co kocham dobry kryminał, czyli ciekawą fabułę, wyrazistych bohaterów i zaskakujące zakończenie. Dość krótkie rozdziały i dynamiczne przejścia między głównymi wątkami sprawiły, że przeczytałam całą serię niemal jednym tchem... no może z krótkimi przerwami na sen i pracę zawodową ;) Zdecydowanie polecam fanom gatunku, bo to jedna z tych lektur, który pozwoliły mi się całkowicie oderwać od szarej rzeczywistości dnia codziennego, a jednocześnie uświadomiły mi, że jestem wielką szczęściarą, żyjącą sobie zupełnie zwyczajnie w pełnej, kochającej się rodzinie.

Psotka | 2014-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2014

I oto sięgnęłam po trzecią (mam szczerą nadzieję, że nie ostatnią) część historii pracy policji z Hammarby.

Znów spotykamy się z komisarzem Connym i jego drużyną. Co tym razem spadło im na głowę? Egzekucja młodej Filipinki i jej dwojga malutkich dzieci. W tym samym czasie jeden z policjantów z ekipy Sjoberga znika. A może ucieka? W końcu przed długi czas jest podejrzany o dokonanie tych morderstw. A może go uprowadzono? Co łączyło Einara z młodą Filipinką i czy faktycznie on ich zabił jak myślą jego koledzy z pracy? Więc cofniemy się o jakieś 30 lat, poczytamy o wspomnieniach, o tym co wydarzyło się kiedyś i w tedy dowiemy się wszystkiego. Dowiemy się co spotkało Conny'ego w dzieciństwie i co oznacza jego sen. Zostanie wyjaśniony wątek jego romansu - dlaczego to zrobił i co nim kierowało? No i mój upragniony wątek Petry - policjantki z ekipy Sjoberga - jej historia również się tu wyjaśni, ale nie ona tu będzie wiedziała wszystko. Całość jest rewelacyjna, a sama uroniłam na koniec...

bibliofilka | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Wszystko zaczęło się pewnego majowego dnia, kiedy to młoda para zatrzymała się samochodem przy kiosku, by kupić słodycze dwóm małym chłopcom, których mieli pod opieką. Na jasnobłękitnym niebie świeciło wtedy słońce, czuć było zapach kwitnącej czeremchy i słychać było szemrzącą obok rzekę. Wystarczyło podejść tylko do okienka i kupić dwóm niesfornym chłopcom upragniony smakołyk. Nikt wtedy nie przewidział, że samochód się przechyli, niespodziewanie szybko zniknie z promenady, zacznie spadać w stronę szemrzącej rzeki i uderzy w nią z ciężkim, głośnym pluskiem. Czy takie wydarzenie może wywrzeć wpływ na dalsze życie? Z pewnością. Poczucie winy jest jak ciężki łańcuch, który wlecze się za człowiekiem, gdziekolwiek by poszedł. Jest jak część ciała. W końcu człowiek już go nie zauważa. [str.206] Jednak ludzie są różni i każdy inaczej będzie to znosić. I nigdy nie wiadomo, w jaki sposób może wrócić do nas przeszłość.

I oto pewnego dnia, w luksusowym mieszkaniu, zostaje znaleziona martwa...