Dorosłe życie Emilki

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Cykl: Emilka ze Srebrnego Nowiu (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Emily`s Quest
powieść kanadyjska
Abdita

Inne wydania

Emilka wie już, że tylko zawód pisarki przyniesie jej szczęście i nie wyobraża sobie życia bez tworzenia. Nie może również zapomnieć o ukochanym Tedzie – miłości jej życia. Ale gdy Ted opuszcza Emilkę, by studiować w Montrealu, dziewczyna zupełnie się załamuje. Popełnia błąd za błędem, a chyba najpoważniejszym z nich jest decyzja o wyjściu za mąż za człowieka, którego w ogóle nie kocha. Dla Emilki zbliża się czas prawdziwej próby charakteru. Nadchodzi moment, w którym będzie musiała zdecydować, co w jej życiu jest najważniejsze.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

lacerta | 2015-02-28
Na półkach: Posiadam

Niezastąpiona pozycja. Od początku wiedziałam jak się skończy, ale tyle zwrotów akcji, że były momenty, w których już wątpiłam w szczęśliwe zakończenie. Chociaż Emilka w pewnych momentach irytowała mnie to nie potrafię jej znienawidzić, za to Ilzę wręcz uwielbiam: roztrzepana i energiczna była miłym i odmiennym obrazem przy głównej bohaterce.

książek: 2056
Książniczka | 2014-08-20
Na półkach: Urokliwe starocie

Ta część już nie jest tak odprężająca i pogodna jak poprzednie. Emilka popełnia błąd za błędem, jest nieszczęśliwa i jakby to powiedziała Ania Shirley, bywa "w otchłani rozpaczy"... Kocha bez wzajemności. Życie zdaje jej się coraz trudniejsze i coraz bardziej smutne. Traci przyjaciół. Przed załamaniem ratuje ją słynna duma Murrayów, ale też ambicja. Tym razem Emilka chce napisać książkę, ale to też nie okazuje się takie proste.

Trzeci tom podobał mi się chyba najbardziej, zabrakło w nim tej naiwności właściwej dla bardzo młodych i jeszcze nie zranionych aż tak dotkliwie przez życie bohaterek Montgomery. Czytam i bywa mi smutno, ale wciąż mam nadzieję, że skończy się tak jak powinno - happy endem...

Możemy też zadać sobie pytanie: czy prawdziwa miłość może być aż tak zaborcza i połączona z chorą zazdrością, że pod jej wpływem możemy wyrządzić ukochanej osobie krzywdę?

I druga rzecz, która mnie zastanowiła podczas czytania: niektórzy ludzie bywają jadowici jak żmije tylko dlatego,...

Veronica | 2013-12-20

Nowa następna część głównej bohaterki Emilki Starr . Przeczytałam ją 2 lata temu :) Bardzo łagodna i miła w czytaniu . Wspaniała książka , której nigdy nie zapomnę .
Polecam !!!!!!

Veronica | 2013-12-20
Na półkach: Czytane wielokrotne

To już 3 i ostatnia część przygód Emilki :( . Dorosła już dziewczyna jest zakochana w Tadziu/Tedzie, ale nie wyznaje mu tego,gdyż sądzi, że on kocha jej przyjaciółkę Ilsę, potem jest już za późno... Emilka czuje się samotna i postanawia wziąć ślub z kimś kogo w ogóle nie kocha. Na dodatek książka, którą Emilka uważała za dzieło swojego życia została skrytykowana przez jej przyjaciela (narzeczonego) Dana(mam nadzieję, że nie pomyliłam imienia bo czytałam to dość dawno). Dziewczyna przechodzi trudny okres w swoim życiu, ale wszystko na szczęście kończy się dobrze :) .

Emisunflower | 2013-12-22
Przeczytana: 2010 rok

Ostatnia 3 część Emilki . Równie śliczna i piękna jak 1 i 2 część :)
Emilka jest już dorosła , spotyka ją miłość na którą tak długo czekała z utęsknieniem :)
POLECAM !!!

Karolina | 2013-04-04

Z sentymentem powracam do książek o Emilce i jej perypetiach. Były to moje pierwsze "grube" książki, a to że je przeczytałam to zasługa mamy ;) Będąc wtedy w podstawówce, może nie wszystko z nich zrozumiałam, jednak nie przeszkodziło mi to w polubieniu tej serii.

Naddia | 2016-09-10
Na półkach: 2016
Przeczytana: 09 września 2016

Końcówka jakby na siłę napisana. Wydaje się jakby autorka zabrnęła za daleko i nie wiedziała jak wyjść z sytuacji. Pomimo tego książka bardzo mi się podobała :)

Marzycielka_ | 2013-04-27
Na półkach: Posiadam

Pociekło mi przy niej kilka łez,naprawdę czytając ją miałam przed oczami tamte czasy,aż mam porywy goryczy,że nie znalazłam się tam o tej porze..Wzruszająca,pouczająca i przepiękna książka.

Gustawsonek | 2014-06-30
Na półkach: Z biblioteki

Książka nie zapowiadała się za ciekawie, sądząc po wyjeździe na studia dwóch przyjaciół Emilki, którzy do tej pory ożywiali książkę. Emilka tutaj niestety nie była tym uroczym dzieckiem, ani niestety też uroczą panną z bujną wyobraźnią jaką była Ania. Może i Emilka w wieku niedziecinnym ma bogatą wyobraźnię, ale tylko do pisania nowel i książek, a jej życie powoli zaczyna zmieniać się w dramat, a sama główna bohaterka zaczyna coraz pesymistyczniej patrzeć na świat [w przeciwieństwie do tego wesołego podlotka, jakim była Ania]. Nie sugeruje przez to, że wszystkie panny pióra Montgomery powinny tryskać energią i cieszyć się z byle czego, ale książka dla dzieci zmieniła się na dramat obyczajowy.

Mimo to książka ma też mnóstwo plusów; nagły zwrot akcji z Deanem, widocznie autorka lubi mieszać w uczuciach bohaterek. Niedawno ochłonęłam po tym wiecznie zmienną i porywającą książką "W pajęczynie życia" też Lucy Maud Montgomery, a teraz autorka przedstawia te same wątki, tylko z jedną...