Córka kapitana okrętu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka], Biblioteka Przedwojennego Nastolatka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
młodzieżowa, obyczajowa
Ania

"Córka kapitana okrętu" - jedna z najbardziej popularnych w okresie międzywojennym powieści dla dziewcząt.

Dzieje Benity Rizzo, zwanej Titą, której ojciec wyrzekł się tylko dlatego, że nie urodziła się chłopcem. Tita, pragnąc zdobyć miłość ojca, zaciąga się w przebraniu na jego statek. Ten rejs zmieni wszystko.

Sylwia | 2011-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Napisana pięknym językiem opowieść dla małych panienek.

loclaith | 2013-06-28
Przeczytana: 1998 rok

Przypomniałam sobie o tej książce niedawno i postanowiłam dodać do przeczytanych, chociaż niewiele z niej pamiętam, ponieważ przeczytałam ją w wieku 11 lub 12 lat. Fabuła mi się zatarła, ale pamiętam, że szalenie mi się podobała ta książka i opisy, tak mi się zdaje, sycylijskiego wybrzeża. Jedyna rzecz jaka utkwiła mi w pamięci, i jestem pewna, że to musi pochodzić z tej powieści, to opis sadów owocowych i winnic, które do dziś kojarzą mi się właśnie z terenami śródziemnomorskimi. Polecam młodym czytelniczkom, chociaż w dobie wampirów, wilkołaków oraz Igrzysk Śmierci opowieść Szczepańskiej może wydać się nieatrakcyjna.

Halina | 2014-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2014

"Córka kapitana okrętu" to, można by rzec, książka typowo dla dziewczyn. Pisana patetycznym, słodkim stylem, o wyjątkowej dziewczynie, ze z góry wiadomym szczęśliwym zakończeniem... Czy jednak faktycznie nadaje się tylko dla płci pięknej i to jej młodszej części?

Zacznijmy od fabuły. Dziewczyna, mieszkanka Sycylii, osierocona przez matkę zmarłą przy porodzie i porzucona przez ojca, marynarza, który obwinia córkę o śmierć ukochanej żony i nie jest w stanie choćby o niej myśleć - to Benita Rizzo. W siedemnastej wiośnie życia postawia wraz z przyjaciółmi, którzy pracują na statku, którego kapitanem jest ojciec dziewczyny, wyruszyć na podbój tatusiowego serca - w stroju chłopaka. Historia stosunkowo typowa, jednak dająca wiele nadziei. Czy zostają one spełnione? Raczej tak. Choć autorka niewątpliwie starała się, by historia była emocjonująca, czytelnik od razu wie, jak skończy się poszczególny wątek - sami oceńcie, czy to wada czy zaleta. Mnie osobiście nieco to nudziło, jednak cała...

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 1999 rok

Byłam pod jej wrażeniem i wracałam do niej co kilka miesięcy. Przestałam dopiero niedawno. Wyrosłam. Niemniej naprawdę polecam. Wzrusza, uczy i momentami bawi. Wraz z główną bohaterką czekamy do ostatniego momentu na powrót ojca i wraz z Nią wybieramy się w podróż by go poznać. Cudowna opowieść dla dorastających dziewczyn.

gorzka | 2012-11-22
Przeczytana: 1996 rok

Dość sentymentalna opowiastka dla czytelników mających ochotę na trochę literatury "pensjonarskiej":). Jednak czyta się miło, współczując bohaterce i jednocześnie trzymając za nią kciuki. Książka dla lubiących sentymentalne fabuły i dobre zakończenia:))).

Anna | 2016-01-29

Mam do niej spory sentyment, bo jako nastolatka sięgałam po nią kilka razy. A skoro do czegoś się wraca to znaczy, że tkwi w niej coś magnetycznego. Może i historia sama w sobie nie jest bardzo porywająca ale spodobał mi się styl pisania, zwłaszcza barwne opisy; choćiaż za opisami nie przepadam.

Katarzyna | 2012-05-14

bogate piękne słownictwo, szkoda że dziś nie odnosi się do ludzi z takim szacunkiem i bogatą mową. Piękna szlachetna historia, bogata w opisy krajobrazów, emocji bohaterów i co najważniejsze ze szczęśliwym zakończeniem.

Została mi polecona. I cieszę się.

natanna | 2012-01-21

Była to ukochana książka mojej młodości a przeczytałam ją po raz pierwszy jeszcze przed piętnastym rokiem życia.

Sylwia | 2013-03-16

Książkę przeczytała mi w dzieciństwie Mama. Teraz chetnie wracam do niej sama.

Aneta | 2016-03-24

Czytałam ją dawno temu, ale wciąż lubię myślami wracać do tej książki. Jedna z tych historii gdzie dziewczyna pragnie spełniać marzenia nie bacząc na przyzwoitość i konwenanse. Z pewnością będzie jedną z lektur kupioną dla moich dzieci.