Kuba i inni. Twarze i maski popkultury

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie SEDNO
celebryci, popkultura
Anita

Polscy celebryci - opis i analiza zjawiska na podstawie jednej z najbardziej znanych twarzy i masek polskiej popkultury, Kuby Wojewódzkiego. Co i jak nam celebryci komunikują? Jak ta komunikacja przebiega? Jak odbiorcy audycji wpływają na nią poprzez swoje zachowania? Czy celebryci to jeszcze jeden z wytworów masowej konsumpcji dostępny na coraz liczniejszych platformach (telewizja, portale, prasa)? Jeszcze jeden z produktów żądnego kasy kapitalistycznego Lewiatana, czy to indywidualni ludzie, którzy mają coś własnego do zakomunikowania? Czy zrobią wszystko, aby przynieść kasę swoim producentom, czy mają jakiś własny przekaz dla swoich fanów?

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwosedno.pl/index.php

Aposterioryczna | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Książka, która zgodnie z zapowiedzią autora nie stanowi monografii poświęconej samej osobie (a może scenicznej postaci) Kuby Wojewódzkiego, choć jest jemu poświęcona znaczna część książki. Autor opisuje różnego rodzaje mechanizmy i prawa jakie rządzą kulturą popularną i tzw. "szołbizem", a pomaga mu w tym ścieżka medialnego "istnienia" Kuby. Styl książki stanowi połączenie języka naukowego z bardziej przystępnym dla przeciętnego odbiorcy, nie zajmującego się medioznawstwem.
Momentami ciężko było mi przebrnąć przez niektóre z rozdziałów, ze względu na bardzo duże ilości przytoczeń wprowadzonych przez autora (przynajmniej dla mnie) w sposób mało czytelny, przez co zwyczajnie ciężko było mi odczytać, kiedy to autor wyraża swoją opinie, a kiedy powołuje się na artykuły, opinie innych osób - treść była mało przejrzysta (Ale to oczywiście moje odczucie).
Duża ilość przykładów, które każdy z nas może zidentyfikować zarówno z telewizji jak i z internetu pozwala na lepsze zrozumienie...

| 2013-07-11

Moja recenzja