Gadżety popkultury. Społeczne życie przedmiotów

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
978-83-60807-03-3
popkultura
asfaltowa

Wiesław Godzic, Maciej Żakowski (red.),
Zbiór artykułów prezentujących wybrane, charakterystyczne dla współczesności przedmioty w świetle historii, estetyki i praktyk społecznych. Autorzy starają się udowodnić, że rzeczy, przedmioty czy towary, nie tylko sytuują jednostkę w społeczeństwie, ale stanowią istotny element jej wizerunku, jako rekwizyty roli społecznej.

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-25
Przeczytana: luty 2012

Jak w przypadku wszystkich chyba prac zbiorowych, mocno nierówna, nawet nie pod względem poziomu, co podejścia badawczego autorów. Są więc eseje popularnonaukowe, koncentrujące się raczej na historii przedmiotu niż jego wpływie na kulturę (komputer, joystick), literackie perełki, których wartość merytoryczna schodzi na dalszy plan wobec swady autora (seks i przedmioty) oraz teksty kompletnie dla laika hermetyczne (książki). Chwilami miałam wrażenie przerostu formy nad treścią i prezentowania dość banalnych wniosków w opakowaniu uczenie brzmiącej nowomowy, ale jako niezobowiązująca lektura do tramwaju spełnia zadanie.

fiurka85 | 2016-04-28
Na półkach: Praca i nauka, Przeczytane