Historia naturalna bogaczy. Raport z badań terenowych.

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: W.A.B.
The Natural History of the Rich. A Field Guide.
83-89291-68-1
ita

Książka bezceremonialnie i dowcipnie przedstawia analogie między zachowaniami osobników dominujących w świecie zwierząt a zachowaniami ludzi bogatych. Autor, nawiązując do konwencji piśmiennictwa przyrodniczego i zmierzając tropem wskazanym przez psychologię ewolucyjną, przybliża czytelnikowi uniwersalne strategie Natury. Większość schematów rozpoznajemy dość łatwo. Spektakularne walki o...

Autor, nawiązując do konwencji piśmiennictwa przyrodniczego i zmierzając tropem wskazanym przez psychologię ewolucyjną, przybliża czytelnikowi uniwersalne strategie Natury. Większość schematów rozpoznajemy dość łatwo. Spektakularne walki o dominację, mowa ciała i przybrania, "porządek dziobania", naśladowanie osobników zajmujących wyższe miejsce w hierarchii, poszerzanie przestrzeni życiowej, dążenie do stworzenia i podtrzymania dynastii, ewolucyjnie wykształcona skłonność do niewierności - są nam dobrze znane. Conniff pisze jednak także o tym, co tak oczywiste nie jest, na przykład wtedy, gdy wyjaśnia, że filantropia to również forma dominacji. Lektura gęsta od anegdot, zaspokajająca ciekawość, jaką budzą oba równie egzotyczne i trudno dostępne światy.
www.czytelnia.onet.pl

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,4181,0,1,nowosci.html

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,4181,0,1,nowosci.html

Krzysztof Frątczak | 2011-03-16

Godna polecenia lektura. Ciekawa jest końcowa konkluzja do jakiej można dojść po przeczytaniu całości. Ludzie zamożni zrobią wiele, żeby się wyróżnić już nie tylko z tłumu, ale i spomiędzy siebie...tym samym wpisują się i realizują najbardziej banalny schemat zachowań, jaki zaprogramowała w nas Przyroda - mając nieograniczone środki i możliwości stają się zakładnikami własnego statusu, o który muszą dbać i zabiegać w stopniu wręcz groteskowo niewolniczym.

chiave | 2011-05-22
Przeczytana: 2005 rok

Uwielbiam tę książkę! Nieodparcie zabawna, jest zarazem pełna niezwykle trafnych spostrzeżeń i obnaża mechanizmy działań, które tylko z pozoru dotyczą wyłącznie tytułowych bogaczy. Tak naprawdę wiele z nich jest tak uniwersalnych, że niezależnie od statusu materialnego dzielimy je wszyscy nie tylko z resztą ludzkości, ale ze...światem zwierząt. Tyle, że opisywane u Rockefellerów wydają się dużo zabawniejsze. W ogóle "Historia naturalna bogaczy" ma w sobie coś z soap opery a rebours: zawsze z przyjemnością czytamy o pięknych, sławnych i bogatych, a gdy ukazani są oni w takim krzywym zwierciadle, dostarczają mniej zasobnej reszcie populacji jeszcze większej uciechy...

Beata | 2012-11-29
Przeczytana: listopad 2012

Książka pełna humoru, wnikliwych spostrzeżeń.. wyjątkowo przyjemna lektura. Prowokująca do refleksji i momentami zaskakująca. Polecam :)

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

To książka dla tych, którzy marzą o wielkich pieniądzach. Może jeszcze zanim ich się dorobią powinni przeczytać "Historię naturalną bogaczy" wówczas przekonają się, że życie najbogatszych ludzi świata nie jest wcale takie łatwe, że posiadanie pieniędzy nie tylko daje niczym nieogranioczone możliwości, ale czy dzięki ich posiadaniu będziemy choć troszkę bardziej szczęśliwi niż teraz jesteśmy? Czy wówczas będziemy mieć tak samo wiernych i szczerych przyjaciół, którzy zawsze są chętni do pomocy. A może pieniądze to kłopoty? Jesteśmy w stanie spełnić swoje materialne marzenia, ale w pewnym sensie jesteśmy ubodzy. Wciąż martwimy się o nasz majątek lub po prostu od jego nadmiaru wariujemy, chcemy spełniać swoje najbardziej wyszukane zachcianki, które radości nam nie dają. Książka ta jest świetnym poradnikiem, który przedstawi nam wszytskie plusy i minusy posiadania na prawdę dużych pieniędzy i ludzi, którzy je mają, ich życia i tego co czują. "Historia..." została napiasana, a raczej...

Drwal | 2014-12-22
Na półkach: Pieniądze, Przeczytane

Książka przeczytana, wnioski wyciągnięte. Pytanie brzmi czy zrobiłeś coś Czytelniku poza odłożeniem jej na półkę? :)

Marghot | 2016-01-12
Andrzej | 2015-07-01