Podkultura więzienna - wielowymiarowość rzeczywistości penitencjarnej

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-413-6
więzienie, podkultura, grypsera,
Kamil_Wójcik

Rozważania zaprezentowane w prezentowanej publikacji koncentrują się wokół wątku penitencjarnego. Pierwszoplanowym zjawiskiem jest podkultura więzienna, która nie jest sformalizowanym zjawiskiem występującym w zakładzie karnym, ponieważ stoi w opozycji do jego oficjalnych przepisów. Podkultura dzieli się na „grypsujących”, „niegrypsujących” i „cweli”. Ten ukryty nurt ma destruktywny wpływ na proces resocjalizacji, a cały tajemny „więzienny kodeks” niewątpliwie jest usytuowany w opozycji do procesu naprawy człowieka – więźnia.

Zakłady karne to nie tylko osoby osadzone i personel pilnujący, to także wiele sytuacji tworzących tamtejszą atmosferę i wpływających na świat znajdujący się za wielkim murem. W związku z tym istnieje potrzeba ukazywania autentycznych relacji i zjawisk istniejących w środowisku więziennym.

| 2012-11-25

Jak mawiał Karol Dickens: "są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część". Twór p. Przybylińskiego, bez wątpienia, zalicza się do tej grupy. Po przestudiowaniu (napisanych wiele lat wcześniej): "Funkcjonowania człowieka w warunkach izolacji więziennej" B. Waligóry (!), "Tajemnic grypserki" M. Szaszkiewicza (!!), "Gier więziennych" M. Kamińskiego czy znanej szerszemu gronu "Psychologii sądowej i penitencjarnej" M. Cioska, śmiem stwierdzić, że p. Przybyliński nie wnosi nic nowego do tematu i próbuje wyważyć dawno już otwarte drzwi. Wtórność, wtórność i jeszcze raz wtórność. A co po mnożyć byty?

--Aśka-- | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Książka dobrze napisana. Treść całkowicie oddaję charakter podkultury więziennej. Można się dużo dowiedzieć o więźniach i pracownikach zakładów karnych.

polakaktus | 2014-09-20

Spodziewałam się więcej..