Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom

Wydawnictwo: Czarna Owca
Backlash: The Undeclared war against american women
feminizm, emancypacja, kobiety
joly_fh

Klasyka amerykańskiego feminizmu, druga książka w serii Biblioteka Kongresu Kobiet. Autorka opisuje z pasją i naukową precyzją jak twórcy kultury popularnej wypaczają feministyczne ideały w celach czysto komercyjnych, krzywdząc jednocześnie kobiety. Feministyczna idea niezależności finansowej zostaje cynicznie przekuta w konsumenckie prawo do kupowania; a emancypacyjne dążenie do...

Autorka opisuje z pasją i naukową precyzją jak twórcy kultury popularnej wypaczają feministyczne ideały w celach czysto komercyjnych, krzywdząc jednocześnie kobiety. Feministyczna idea niezależności finansowej zostaje cynicznie przekuta w konsumenckie prawo do kupowania; a emancypacyjne dążenie do samospełnienia zostaje zniekształcone w slogan o potrzebie samodoskonalenia.

Reakcja to klasyka feminizmu, dzwonek na pobudkę dla każdego pokolenia kobiet, przypominający nam o niebezpieczeństwach, których groźba jest wciąż aktualna.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

MałyAlbert | 2013-08-15
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom ma urok sekretarki lat pięćdziesiątych. Jej umysł jest rzutki, aparycja nienaganna a organizacja pracy działa sprawnie niczym w dobrze nakręconej maszynie. Nad sobą ma jedynie szklany sufit, od którego prawdopodobnie odbije się pragnąc awansu.

Wizja kobiet związanych pracami domowymi lub tymi, do których dopuszczane są w sferze publicznej (pielęgniarki, fryzjerki, nauczycielki, opiekunki) to świat „reakcji”. Tak wyglądał nowy ład, który za każdym razem przychodził w odpowiedzi na „akcję” – próbę równouprawnienia płci. Kontrrewolucja, której celem było przywrócenie i podtrzymanie tradycyjnego podziału ról społecznych, pojawiła się zarówno po pierwszej fali feminizmu (w latach pięćdziesiątych), jak i po drugiej – po roku osiemdziesiątym piątym. Hasła drugiej – kulturowej – fali feminizmu zostały zinterpretowane jako zagrażające status quo i skojarzone z postulatami radykalnymi. Tak rozumiana „reakcja” stała się główną tematyką książki Susan...

Ewa | 2014-07-21

Książka Susan Faludi to bardzo mądra, wnikliwa i szczegółowa analiza kultury USA z lat '80. Przebija z niej bardzo smutny obraz uprzedmiotowionej kobiety pozostający do dziś, szczególnie w Polsce bardzo,ale to bardzo aktualny.

Zachęcam wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn do zapoznania się z tym wybitnym dziełem. Dziewczyny, aby przypomnieć, że w kwestii praw kobiet w Polsce (ale też na świecie) jest jeszcze dużo do zrobienia. Chłopaków, aby uświadomić, że brak równouprawnienia (czyli równych praw) nie jest jakiś feministycznym jęczeniem, a bolesnym faktem.

Świetna krytyka mitów na temat feminizmu. Autorka wskazuje prawdziwe przyczyny "nieszczęścia" Kobiet. I nie jest to "nadmiar równości", skoro prawdziwa równość jeszcze nie nadeszła. Czyta się bardzo dobrze, chociaż emocjonalnie. Trudno nie oburzać się, poznając przykłady jawnej i okrutnej dyskryminacji ze względu na płeć.

Cathhhy | 2017-02-08
Przeczytana: 22 września 2014

Siedmiuset stronnicowe tomiszcze, które czyta się migiem i z wypiekami na twarzy, lekturze towarzyszyć mogą jednak niekontrolowane wybuchy wściekłości, chęć rzucenia czymś o ścianę, wytrącenie z równowagi, wyjście z siebie i stanięcie obok, ewentualnie chęć eksterminacji części ludności (i wcale nie chodzi tylko o mężczyzn...). Ksiązka przytacza fakty tak smutne i szokujące, że aż trudno w nie uwierzyć, może nawet momentami się nie wierzy. Wygodniej byłoby założyć, że autorka jest niewiarygodna, nagina fakty i tak dalej. Obawiam się jednak, że wszystko jest zbyt dobrze udokumentowane, aby mogło być poddane w wątpliwość. Z punktu widzenia osoby nieobeznanej jednak na poziomie przynajmniej zaawansowanym z teorią i historią feminizmu czytelnikom do mnie podobnym "Reakcję" gorąco polecam, ale proszę jednak czytać na spokojnie i po każdym rozdziale głęboki oddech.

Janina | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017, Feminizm