Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom

Susan Faludi Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Backlash: The Undeclared war against american women
Anna Dzierzgowska
Czarna Owca
feminizm emancypacja kobiety
Backlash: The Undeclared war against american women
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Anna Dzierzgowska
Biblioteka Kongresu Kobiet
feminizm emancypacja kobiety

Książka jest, krótko mówiąc, przykra. Naładowana informacjami, nazwiskami, sytuacjami. Ukazuje przekrój przez amerykańską odpowiedź na kobiecą aktywność w przestrzeni publicznej, ale analogie w naszym społeczeństwie są dostrzegalne gołym okiem. Co jest istotne, to bardzo rzetelna autorka - każda informacja podparta przypisem ze źródłem.

Zdawało mi się - odpowiednie słowo - że mam oczy szeroko otwarte.
Myliłam się.
Najwyższa ocena dotyczy wartości poznawczej tej książki, co nie znaczy, że jest źle napisana. Jest napisana doskonale pod każdym względem.
W zasadzie, to dokument obrazujący, że metody udowadniania, iż "białe nie jest białe, a czarne nie jest czarne" wciąż są stosowane i aktualne.
I nic się pod...

Świetna krytyka mitów na temat feminizmu. Autorka wskazuje prawdziwe przyczyny "nieszczęścia" Kobiet. I nie jest to "nadmiar równości", skoro prawdziwa równość jeszcze nie nadeszła. Czyta się bardzo dobrze, chociaż emocjonalnie. Trudno nie oburzać się, poznając przykłady jawnej i okrutnej dyskryminacji ze względu na płeć.

Siedmiuset stronnicowe tomiszcze, które czyta się migiem i z wypiekami na twarzy, lekturze towarzyszyć mogą jednak niekontrolowane wybuchy wściekłości, chęć rzucenia czymś o ścianę, wytrącenie z równowagi, wyjście z siebie i stanięcie obok, ewentualnie chęć eksterminacji części ludności (i wcale nie chodzi tylko o mężczyzn...). Ksiązka przytacza fakty tak smutne i...

Książka Susan Faludi to bardzo mądra, wnikliwa i szczegółowa analiza kultury USA z lat '80. Przebija z niej bardzo smutny obraz uprzedmiotowionej kobiety pozostający do dziś, szczególnie w Polsce bardzo,ale to bardzo aktualny.

Zachęcam wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn do zapoznania się z tym wybitnym dziełem. Dziewczyny, aby przypomnieć, że w kwestii praw kobiet...

Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom ma urok sekretarki lat pięćdziesiątych. Jej umysł jest rzutki, aparycja nienaganna a organizacja pracy działa sprawnie niczym w dobrze nakręconej maszynie. Nad sobą ma jedynie szklany sufit, od którego prawdopodobnie odbije się pragnąc awansu.

Wizja kobiet związanych pracami domowymi lub tymi, do których dopuszczane są w sferze...

• Feminizm
  • Chcę w prezencie