Życie na przemiał

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03570-1
green_life

Autor zaprasza do "ponownego i odmiennego spojrzenia na, pozornie doskonale nam znany, nowoczesny świat, który wspólnie zamieszkujemy".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: empik.pl

Bonia | 2017-04-21
Przeczytana: kwiecień 2017

Wnikliwa analiza wielu problemów nurtujących współczesny świat. Autor pokazuje niepożądane skutki wymykającego się spod kontroli procesu gwałtownej globalizacji, konsumpcjonizmu, bezrefleksyjnego postępu za wszelka cenę. Przyrost wszelkich dóbr, często zbędnych powoduje wytwarzanie lawiny odpadów, ale także powoduje odrzucanie na margines wielu ludzi. Władze pozbywają się odpowiedzialności za pomoc socjalną nadając problemowi wymiar kryminalny. Uchodźcy, wysiedleńcy, imigranci- wszyscy ci ludzie są odpadami w procesie globalizacji. W tej masie pozbawionych szans życiowych i nadziei na lepsze jutro ludzi są również terroryści i przestępcy, ale wrzuca się wszystkich do jednego worka strasząc nimi i spychając na margines. Syty i bezpieczny świat boi się tych "odrzuconych" bo czuje, że niebawem taka dola może stać się i jego udziałem. Dlatego wszelkimi sposobami stara się ich izolować, pozbyć się ich widoku zamykając ich w obozach i deportując. Według Baumana współczesny człowiek lęka...

bevis | 2014-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Rewelacyjna książka. Wnikliwa analiza społeczna współczesnej cywilizacji tzw. krajów rozwiniętych, jako produkującej odpady, i to zarówno zwykłe śmieci, których górami odgradza się od reszty świata, jak i ludzi-odpady, nieużytecznych, niepotrzebnych, niechcianych. Książka głęboko poruszająca, dotyka stosunku do słabszych i ubogich, fałszywego obrazu świata budowanego przez zachodnia kulturę sytych, kategoryzowania przydatności ludzi z punktu interesów bogatej mniejszości. Bauman wyszydza koncepcję tzw. "przeludnienia", udowadniając, w niezwykle prosty i inteligentny sposób, że najbardziej przeludnionym krajem na świecie jest Holandia, a koncepcja "przeludnienia" służy jedynie ochronie niesprawiedliwie nabytych praw bogatej starej Europy i USA.
Demaskuje powody rozszerzenia Unii Europejskiej, dalekie od romantycznych idei równości. Jednym słowem, wybitna książka. Gorąco polecam wszystkim osobom gotowym pomyśleć nieschematycznie.

Adrian Tync | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Wyjątkowo trafna analiza kondycji współczesnego człowieka. Bauman pozbawia złudzeń jak mało kto. Książka wyjątkowo nieschematyczna i dająca wiele do myślenia! Niesamowicie aktualna zwłaszcza w czasie czasu uchodźców oraz imigrantów.

Rafał | 2017-05-24

Krótka książeczka i eseistycznym charakterze, wskazuje na kilka problemów współczesnego świata związanych min. z przeludnieniem i klasyfikowaniem ludzi na tych mniej czy bardziej przydatnych. Do przeczytania w jeden wieczór, więc na pewno każdemu polecam po nią sięgnąć, jednakże nie wywarła ona na mnie jakiegoś piorunującego wrażenia. Szczególnie w przypadku wątku o uchodźcach. Co prawda Bauman pisał o tym bardzo dawno temu, gdy jeszcze temat imigrantów nie był tak rozdmuchany, ale w większości nie zgadzam się z nim z postawionymi tezami. Zbyt optymistyczne podejście i spojrzenie przez zbyt różowe okulary zbyt skomplikowane teoretycznie. I na tych trzech "zbyt" mogę zwieńczyć pisanie tej opinii.

Olaf | 2012-10-14

Jedna z lepszych książek jakie miałem okazję czytać. Absolutna rewelacja. Żyjemy na wysypisku śmieci, tyle że nie tylko odchodów, ale również ludzi, których los pozbawiony najmniejszego sensu przestał być zmartwieniem analityków i inżynierów dusz. Konsekwencją zabicia Boga jest zabicie człowieka. Można szczekać i płakać, mówić o egzystencji zaangażowanej, o byci "po", "do", jednak bez podstawy przerastającej doczesny porządek, wszystko to jak grochem o ścianę. Polecam

Jotkape | 2014-01-27

Przeczytałam ale będę musiała do niej wrócić. Mnóstwo ciekawych stwierdzeń o wysypiskach... ludzi?

Agata | 2011-09-17

Jedna z najlepszych książek socjologicznych, jakie miałam okazję trzymać w rękach. Polecam.

Assapan | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Smutna prawda, jedno zdanie: każdy z Nas, może się znaleźć na wysypisku śmieci. :(

trescinska | 2017-05-02
Yog-Shoggoth | 2017-04-28