Mitologia współczesna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
mitologia, współczesność, mit
popularnonaukowa
jusola

Autor bada wpływ mitu na różne sfery życia współczesnego człowieka, ukazując jego znaczenie w codziennych praktykach, centralnie sterowanej kulturze masowej, ale też elitarnej "sztuce wysokiej" czy naukowych dociekaniach historyków. W książce analizowane są zarówno tzw. "legendy miejskie" (opowieść o "kebabowym podziemiu" pod Dworcem Centralnym czy "łowcach nerek" w warszawskiej IKEI), jak i wierzenia czy praktyki, w których zazwyczaj nie rozpoznajemy mitów (zbieranie odpadów na cele charytatywne, festiwale muzyki współczesnej czy dociekania śledczych z IPN). Do analizy tych zjawisk wykorzystywane są klasyczne teorie antropologiczne, w szczególności zaś strukturalizm.

Książka pokazuje, jak mity - ukrywając się pod różnymi postaciami - wyjaśniają obce i niezrozumiałe elementy naszego świata. Czasem poprawiają nasze samopoczucie, maskując niesprawiedliwości społeczne, czasem zaś - przeciwnie - wyrażają głęboko ukryte tęsknoty za lepszym życiem.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=5052

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=5052

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3431

O dziennikarzach i literatach mitotwórcach

Skąd się bierze mięso na kebaby? Dlaczego Łowcy Nerek atakują w IKEI? Co łączy Adama Małysza z Achillesem, a co z syberyjskim szamanem? Przed kim trzeba bronić Reduty Ordona? I przede wszystkim: kto właściwie zrobił dziecko ze słoneczka? Pytania te brzmią jak z kolejnych stronic „Faktu” czy innego goniącego za sensacją pisma. W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że pojawiają się w pracy naukowej, jaką jest w książka Marcina Napiórkowskiego pt. „Mitologia współczesna”, rekomendowana przez profesorów Rocha Sulimę i Wojciecha Bursztę.

Powyższe pytania rzeczywiście wyznaczają obszar zainteresowań młodego kulturoznawcy. Nie dla ich bulwersującego charakteru, ale dla wartości mitotwórczej. Przedmiotem analizy młodego naukowca jest współczesne myślenie mitologiczne. Wydaje nam się, że cechą naszej rzeczywistości jest logika rozumu, zdrowego rozsądku, a jednak należy to uznać za złudzenie jedynie, jeden z większych mitów naszych czasów.

Cechą człowieka, czy to cywilizowanego, czy pierwotnego, jest potrzeba zrozumienia świata i poszukiwanie dlań sensu, potrzeba oswojenia rzeczywistości. Do tego służą mity, opowieści krążące w społecznościach, ważne nie tylko przez historie, które przekazują, ale przez sam fakt ich powtarzania, stanowiąc tym samym więziotwórczą praktykę kulturową.

Marcin Napiórkowski lekkim piórem, a przecież stylem popularnonaukowym, dokonuje przeglądu współczesnych mitów. Czytelnik znajdzie w jego książce doskonale znane z mediów, a i plotkarskiego podwórka historie: sensacyjne doniesienia o seksualnych zabawach gimnazjalistów, o Chińczykach zjadających psy lub przerabiających je na kebaby w warszawskich barach, o łowcach organów i zbieraczach nakrętek. Przyjrzy się spopularyzowanej przez Adama Mickiewicza legendzie Reduty Ordona. Innym okiem spojrzy na niedawnego bożyszcza Adama Małysza. W pracy Marcina Napiórkowskiego jako bohater pojawi się także IPN i festiwal muzyczny Warszawska Jesień. A także praca jako … Raj Utracony.

Niezwykle interesująca jest to książka. Współczesny i rzeczywiście osadzony w naszej codzienności materiał badawczy gwarantuje nieustanne zainteresowanie, brak znużenia tematem. Analiza problemu, osadzona w klasycznych teoriach mitu, sygnowanych nazwiskami największych badaczy: Mircei Eliadego, Rolanda Barthesa, Rogera Calloisa, Josepha Campbella i Claude‘a Levi- Straussa, daje korzyść podwójną: odświeża wiedzę na temat mitu i mitologizacji i daje głębsze spojrzenie na czasem uznawane za absurdalne i głupie opowieści powtarzane w kręgach znajomych w różnych (jak mity) wariantach.

Szczerze polecam.

Justyna Radomińska

Momentami język tej książki jest trudny, wszystko z powodu metody strukturalistycznej przyjętej przez autora. Stara się on ukazać w jaki sposób mit funkcjonuje w dzisiejszych społeczeństwach nawet najbardziej rozwiniętych, które wydawałoby się mitów zostały pozbawione. Ujawnia jak na bazie plotki, czy historii ludzie reinterpretują rzeczywistość.

I na tym etapie lektura sprawdza się wyśmienicie, szczególnie w przypadku analizy mitologii zbierania nakrętek, reduty Ordona, czy (nie)sławnej gimnazjalnej gry w słoneczko. Jednakże kiedy tylko autor wchodzi w ultra-głęboką analizę strukturalistyczną, to staje się ona trudna w odbiorze. Choć byłoby to pewnie mega interesujące dla osób zafascynowanych tematem.

Niemniej pozycja jest dość ciekawa i rzucająca światło na pewne mechanizmy, w które sami możemy być wplątani.

jaro_321 | 2017-06-17
Artur Gdula | 2017-04-05