Mitologia współczesna

Mitologia współczesna
9788301200909
popularnonaukowa
Adam

Człowiek może przeżyć trzy tygodnie bez jedzenia, trzy dni bez picia, trzy minuty bez oddychania, ale nawet trzech sekund nie przeżyje bez sensu. Zaspokojeniu tego fundamentalnego pragnienia służą mity. To właśnie o nich opowiada ta książka. Mity objaśniają nam świat, czyniąc go bezpieczniejszym i bardziej zrozumiałym. Ale pragnienie sensu czyni nas podatnymi na manipulacje. Mechanizmy...

Mity objaśniają nam świat, czyniąc go bezpieczniejszym i bardziej zrozumiałym. Ale pragnienie sensu czyni nas podatnymi na manipulacje. Mechanizmy mityczne z powodzeniem wykorzystują twórcy fake newsów, propagandziści i specjaliści od reklamy.

„Mitologia współczesna” to napisany przystępnym językiem przewodnik po dziwnych rytuałach, w których uczestniczymy, pseudonaukowych teoriach z internetu i politycznej propagandzie. To miejscami zabawna, miejscami straszna historia, zachęcająca do krytycznego myślenia i uważnego obserwowania świata wokół siebie.

Czytelnicy „Mitologii współczesnej” dowiedzą się między innymi:

Co się dzieje z nakrętkami zbieranymi na cele charytatywne?
Czy kebaby robi się z ludzkiego mięsa?
Dlaczego Łowcy Nerek atakują w IKEI?
Co łączy Adama Małysza z Achilesem, a co z syberyjskim szamanem?
Przed kim trzeba bronić Reduty Ordona?

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Mitologia-wspolczesna,766573620,p.html

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Mitologia-wspolczesna,766573620,p.html

Emes | 2019-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Opinia tyczy się pierwszego wydania.

Książka Napiórkowskiego to na pewno świetna zabawa intelektualna. Wykorzystuje "zabawki" dla poważnych naukowców do badania trywialnych tematów. I często udowadnia, że to całkiem dobry pomysł. Niestety nie zawsze, i te potknięcia są dosyć bolesne dla całości. Drugim problemem jest hmmm chęć popisania się erudycją przez autora. Tak naprawdę nie przypisuje temu żadnych złych intencji ale niestety tak to momentami wygląda. Marcin zarzuca nas cytatami, źródłami i myślicielami tak, że po paru stronach takiej ruletki nie pamiętamy już o czym jest aktualnie czytany esej. Mimo wszystko z lektury jestem zadowolony a szkic o kebabie to prawdziwa perełka, która pokazuje, że warto czasami pochylić się nad codziennością i tym co zwykle nie wywołuje, żadnych specjalnych myśli.

Jędrzej Sadłoń | 2019-05-03
Przeczytana: 02 maja 2019

Bardzo ciekawe i błyskotliwe rozdziały o kebabach, nakrętkach, analiza mediów w rozdziale o "słoneczku"...plus kilka mniej porywających o micie Małysza i snobizmie w (sub)kulturach muzycznych.
Pozycja z repertuaru socjologii i antropologii kultury, Dr Napiórkowski folguje sobie w tym tomie językowo nieco bardziej niż w kolejnej pozycji "Kod Kapitalizmu" ale daje sie ogarnąć.
Wielki minus brak przypisów i bibliografię na końcu książki -niektózy jednak lubią grzebać w takich rzeczach. Na szczęście w "Kodzie" już przypisy są.

Kaś | 2019-04-24
Przeczytana: 31 marca 2019

Pod względem tematyki książka Marcina Napiórkowskiego nie rozczarowuje. Znajdziemy tutaj 12 rozdziałów poświęconych współczesnym mitom, czyli powszechnie znanym, nieprawdziwym lub wyolbrzymionym opowieściom, które są skutecznie powtarzane, mają bowiem przynieść społeczeństwu określony cel. I to właśnie na owych celach (a co za tym idzie również przyczynach powstawania mitów) skupia się autor. No bo właściwie po co ludziom historia o kebabowym podziemiu? Albo o dzieciach grających w słoneczko? Autor celnie wskazuje na źródła owych historii, rozkładając na czynniki pierwsze ludzkie dążenia leżące u ich podstaw. Poszczególne rozdziały to właściwie odrębne prace naukowe, pełne źródeł, z których możecie skorzystać już po zakończeniu lektury.

Jeśli jesteście ciekawi, po co w ogóle ludziom mity i dlaczego te klasyczne, do których podchodzimy z przymrużeniem oka, zastąpione zostały innymi, tutaj znajdziecie zadowalające odpowiedzi. Mnie osobiście najbardziej podobał się rozdział o Reducie...

BookBasset | 2019-02-22
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2019
Przeczytana: 17 maja 2019

...

PaulinaMaria | 2019-02-21
Na półkach: Przeczytane, Różności
Przeczytana: 21 lutego 2019

Fajny sposób na popularyzację badań kulturoznaczwo-antropologicznych. Jestem pewna, że spora część tych tekstów przypadłaby do gustu tym, którym badania humanistów są na co dzień obce.

Monika | 2019-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 lutego 2019

Hermetyczny język, z pewnością nie jest to książka dla każdego łatwa do przeczytania.

abel | 2019-01-19
Na półkach: Przeczytane, Nieznane lądy
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Jako zbiór esejów książka ma odrobine niejednorodny charakter. Są teksty słabsze (np. muzyka poważna jako mit) i lepsze. Do tych lepszych z pewnością zaliczają się odświeżające i błyskotliwe rozdziały o zbieraniu nakrętek i Małyszu, które w pełni mnie przekonały, że do analizy zachowania mieszkańców wielkich miast można z powodzeniem stosować metodę strukturalistyczną. Ogólnie rzecz biorąc lektura przyjemnie pobudza intelektualnie.

Nesihonsu | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Najciekawsze i najbardziej zabawne są tu eseje na temat Adama Małysza jako wzorca mitycznego bohatera i muzyki współczesnej jako odpowiednika dawnych rytuałów inicjacyjnych. Resztę spokojnie można sobie podarować.

Carmel | 2017-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Od lat mam kłopot z naukami społecznymi. Książki popularnonaukowe z tych dziedzin często charakteryzują się zbyt dużą liczbą słów. Po lekturze opiniowanej książki chyba nie zmienię zdania.

Wschodząca gwiazda polskiej myśli humanistycznej, w szczególności antropologii kultury, Marcin Napiórkowski w książce "Mitologia współczesna" pochylił się nad współczesnymi mitologicznymi narracjami funkcjonującymi w przestrzeni społecznej. W jaki sposób przemieszczają się mity, co je napędza, jak ewoluują, w jakim stopniu można im przypisać klasyczne (chociażby starożytne) rozumienie mitu? To główne pytania, które nurtują autora, a odpowiedzi na nie stara się udzielić metodą analizy strukturalnej, co jak sam przyznaje, zwalnia z rozpatrywania zagadnień na poziomie moralnym. Akurat to mi nie przeszkadza, choć nie wszystkie mity można zawiesić wyłącznie w warstwie komentarza, opisu czy odniesień literackich. To mój główny zarzut metodologiczny do autora.

Formalnie, książka jest zbiorem esejów,...