Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta

Okładka książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta Dariusz Gzyra
Okładka książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta
Dariusz Gzyra Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria z morświnem filozofia, etyka
filozofia, etyka
Seria z morświnem
Krytyka Polityczna
2018-06-22
2018-06-22
zwierzęta zwierzęta hodowlane weganizm wegetarianizm etyka polityka

Okładka książki Filozofia wobec świata zwierząt Dominika Dzwonkowska, Dariusz Gzyra, Michał Latawiec, Jacek Lejman, Mirosław Twardowski, Justyna Tymieniecka-Suchanek
Filozofia wobe... Dominika Dzwonkowsk...

Dla wegan niekoniecznie muszą być to odkrywcze sprawy, ale forma i styl tych rozważań są znakomite. Dlatego nawet dla zaznajomionych z tematem wykorzystywania zwierząt pozaludzkich przez zwierzęta ludzkie będzie to lektura niezwykle wartościowa.

Warto sięgnąć po tę książkę - nawet/ w szczególności kiedy jesz zwierzęta czy produkty pochodzenia zwierzęcego.
Istota tej książki opiera się bowiem na filozoficznym ujęciu czym jest (czym 'powinna' być) moralność i empatia oraz porusza kwestię powszechnego prawa do samostanowienia przez wszystkie istoty. Nie ma tutaj 'tanich' chwytów czy krzykliwych haseł. Nie ma tu również 'epatowania' opisami przemocy - są przykłady, ale w jakimś stopniu 'wyważone'. Warto poznać ideę weganizmu, by ocenić na ile jest ona wartościowa, by w swej ocenie nie opierać się wyłącznie na powierzchownym medialnym przekazie.

Istota tej...

Od dziesięciu lat jestem wegetarianinem, staram się też ograniczać nabiał, ale jem jajka i sery. Wydawało mi się, że jestem zorientowany w sytuacji zwierząt i głównym powodem, dla którego porzuciłem mięso, był sprzeciw wobec chowu przemysłowego. A mimo to książka Gzyry mną potrząsnęła. Nie wstrząsnęła (autor zdecydowanie unika taniego epatowania wszystkimi horrorami jakim poddajemy zwierzęta) ale właśnie potrząsnęła. Gzyra buduje bardzo spójny, sensowny i etycznie przekonujący światopogląd, w którego centrum są wszystkie zwierzęta (także ludzie). Pokazuje, jak poszczególne okołozwierzęce tematy (ubój rytualny, wędkarstwo, produkcja futer, zwierzęta w cyrku) są tylko instancjami znacznie szerszego problemu jakim jest miejsce zwierząt w kulturze, polityce, ekonomii, religii, tradycji. To spokojna (na tyle, na ile można na spokojnie pisać o nieskończonej krzywdzie zwierząt) prezentacja wizji bardziej sprawiedliwego, etycznego świata, w którym szanowana jest autonomia zwierząt. To jest książka, która mięsożerców może skutecznie popchnąć w stronę wegetarianizum, a wegetarian w stronę weganizmu.

Dobrze, że są takie pozycje. Krople drążą skałę i kiedyś przestaniemy krzywdzić zwierzęta. Niestety stanie się to dopiero wtedy kiedy hodowla przemysłowa przestanie być opłacalna.

Świetna wyważona pozycja z podkładem naukowym. Rozważania filozoficzne o naszym stosunku do zwierząt.

Najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o lubieniu zwierząt i prostej konsekwencji tego uczucia. Napisana przystępnym językiem, rzeczowa, bez zbędnego patosu czy grania na emocjach. Autor rozbiera na czynniki pierwsze szowinizm gatunkowy w naszym wykonaniu i zastanawia się nad jego przyczynami. A ponieważ bycie weganinem w obecnych czasach jest naprawdę proste i z każdym dniem coraz bardziej powszechne - warto nie tylko przemyśleć swój stosunek do zwierząt, ale zastanowić się co on właściwie o nas mówi. Książka "Dziękuję za świńskie oczy" doskonale ukazuje mechanizmy, które kierują naszymi postawami w życiu codziennym. Nie zastanawiamy się czy dane zachowanie jest dobre czy złe, tylko czy wpisuje się w świat naszych wartości, tożsamości, postaw. Przesłanie Autora jest zatem banalnie proste - pomyśl, zastanów się, sam ustal, czy to, co spotyka zwierzęta jest rzeczywiście dobre i słuszne. Małe decyzje wielu osób są w stanie dokonać wielkich rzeczy - to chyba najbardziej budujące przesłanie tej książki.

Bałam się tej pozycji, a zupełnie niepotrzebnie. Ta książka jest za krótka. Bardzo polecam. Nie ma tu agresywnej ekonarracji (a dużo osób się tego boi, ja się bałam) - moim zdaniem jest całkiem obiektywnie (np. krytyka niektórych działań aktywistów, rzeczowe komentarze),są przypisy i referencje. Właściwie autor spokojnie nazywa rzeczy po imieniu, co bardzo dużo daje. Nie jest to książka tylko o nawykach żywieniowych, są psy, cyrki, polityka, religia, same bardzo ciekawe tematy. I śmierć. Wielkie dzięki za tę książkę, bo pozwoliła mi poukładać w głowie moje chaotyczne przemyślenia i wspomnienia.

Jedna z najważniejszych książek jakie w życiu czytałam. Bardzo dziękuję autorowi za każdą stronę. Na pewno nie jest to pozycja łatwa, nie raz płynęły mi łzy podczas czytania. Uważam jednak że nie należy unikać tematów tyko dlatego że są trudne. Każdy człowiek powinien zapoznać się z tą pozycją.

Jest to dla mnie jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałam. Szukałam różnych książek o jedzeniu mięsa i stosunku do zwierząt gdy 1,5 roku temu przechodziłam na weganizm. To najlepsze na co trafiłam, książka sprawiła że zaczęłam myśleć i się zastanawiać. W książce widać wrażliwość autora. Dziękuję za świńskie oczy zmieniło moje codzienne życie, naprawdę polecam. Książka jest świetnie napisana, napewno do niej wrócę

"Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka"

Słynne zdanie pochodzące z książki "Czarny obelisk" - Ericha Marii Remarque'a
Słowa te równie często przypisywane są Josifowi Stalinowi, i do dziś wzbudzają wiele emocji...
Wzbudzają emocje, gdyż dotyczą nas ludzi.
Ano, tak się jakoś przyjęło, że my ludzie umieramy, ale - by określić zgon zwierzęcia - sprokurowaliśmy inny termin - zdechnąć!
I dzięki temu magicznemu słowu, zwierzęce umieranie staje się nieistotne, ba wręcz niewidzialne!

"Dziękuję za świńskie oczy" to tytuł dość przewrotny, z jednej strony sugerujący nam, że czasem warto spojrzeć na świat oczyma świni, niejako wejść w jej skórę. Że być może dzięki tej zmianie perspektywy, pewne obiegowe oczywistości, staną się mniej oczywiste.
Z drugiej zaś, ma również swe znaczenie dosłowne, Jonathan Safran Foer (tak ten od "Wszystko jest iluminacją") w swej książce "Zjadanie zwierząt", przytoczył historię dziecięcego wpisu z księgi gości jednej z amerykańskich rzeźni!!!
Otóż wpis ów brzmiał ni mniej, ni więcej tylko: dziękuję za świńskie oczy... Oczy sprezentowane dziecku, przez jednego z gorliwych pracowników owego zakładu, niczym pestki z dyni, czy inny słonecznik :(

Witajcie w świecie makabry...

Szczęściem, są na tym łez padole, ludzie pokroju autora niniejszej publikacji, którzy stosując jakąś graniczącą z cudem anty-magię, dostrzegają istotność życia i śmierci, istot innych, niż istoty ludzkie.
Autor zebrał w tym tomie swe artykuły i eseje, zarówno te znane, publikowane już wcześniej, jak i nowe, napisane jak mniemam, by uzupełnić i poszerzyć tematykę tej publikacji.

Zawartość podzielona jest na siedem działów:
Kultura, Jedzenie, Zabijanie, Religia, Prawo, Polityka, Strategie.
Sześć pierwszych działów składa się z artykułów, dotyczących stosunku ludzi do zwierząt, widzianego poprzez pryzmat; kultury, jedzenia, zabijania, religii, prawa i polityki właśnie. Autor stara się zwrócić uwagę czytelników na fakt skrajnego uprzedmiotowienia zwierzęcia w relacjach zwierzo-ludzkich.

Czy udatnie?
W mojej opinii tak, choć miejscami nie udało mu się chyba ustrzec przed zbyt "hermetycznym" językiem... Zrozumiałym bardziej dla filozofów, bioetyków, czy wreszcie działaczy praw zwierząt, niż dla szerszej publiczności.
Jak przystało na książkę poruszającą aspekty wszelakie tematyki: człowiek a inne zwierzęta, nie mogło oczywiście zabraknąć tekstu dotyczącego weganizmu, i muszę przyznać, że tekst ów, jest jednym z lepszych w tej publikacji.
Bez mesjanizmu i innych cudów, krótko i na temat, obalając mity!
Dariusz Gzyra, opierając się na własnym doświadczeniu i podpierając się publikacjami innych autorów, mówi nam:
dzięki diecie roślinnej schudniesz - ale niekoniecznie,
wyleczysz raka - raczej nie,
będziesz żył długo i szczęśliwie - jeśli podejdziesz do tematu rozsądnie, to podobnie jak przy każdej innej dobrze zbilansowanej diecie - niewykluczone...
A, i jeszcze jedno, od weganizmu zęby też raczej się nie wybielą ;)

Ostatni dział książki - Strategie, jest najbardziej "branżowy" i dotyczy aktywizmu. I choć przeznaczony jest raczej dla osób "w temacie", to uważam, iż każdy z nas może, a nawet powinien się z nim zapoznać. Zapoznać się chociażby po to, aby uodpornić się na nieprzychylną ruchom pro-zwierzęcym propagandę. Współodczuwanie czy szeroko pojęte poczucie sprawiedliwości, nie ma nic wspólnego z "ekoterroryzmem"!

Dariusz Gzyra - filozof, etyk, działacz społeczny, aktywista... a może przede wszystkim człowiek...

Serdecznie polecam, nawet (choć może głównie) tym, którzy wiedzą lepiej.
Poczytać watro.

"Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka"

Słynne zdanie pochodzące z książki "Czarny obelisk" - Ericha Marii Remarque'a
Wzbudzają emocje, gdyż dotyczą nas ludzi.

Najlepsza pozycja na polskim rynku wydawniczym o sytuacji zwierząt i naszym stosunku do nich. Mnóstwo nieoczywistych faktów i poglądów, które zatrzymują. Niezbędnik każdego aktywisty i zainteresowanych polityką oraz prawami zwierząt.

• Wege

Dariusz Gzyra Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta Zobacz więcej