O dziennikarzach i literatach mitotwórcach

jusola jusola
08.01.2014
Okładka książki Mitologia współczesna Marcin Napiórkowski

Skąd się bierze mięso na kebaby? Dlaczego Łowcy Nerek atakują w IKEI? Co łączy Adama Małysza z Achillesem, a co z syberyjskim szamanem? Przed kim trzeba bronić Reduty Ordona? I przede wszystkim: kto właściwie zrobił dziecko ze słoneczka? Pytania te brzmią jak z kolejnych stronic „Faktu” czy innego goniącego za sensacją pisma. W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że pojawiają się w pracy naukowej, jaką jest w książka Marcina Napiórkowskiego pt. „Mitologia współczesna”, rekomendowana przez profesorów Rocha Sulimę i Wojciecha Bursztę.

Powyższe pytania rzeczywiście wyznaczają obszar zainteresowań młodego kulturoznawcy. Nie dla ich bulwersującego charakteru, ale dla wartości mitotwórczej. Przedmiotem analizy młodego naukowca jest współczesne myślenie mitologiczne. Wydaje nam się, że cechą naszej rzeczywistości jest logika rozumu, zdrowego rozsądku, a jednak należy to uznać za złudzenie jedynie, jeden z większych mitów naszych czasów.

Cechą człowieka, czy to cywilizowanego, czy pierwotnego, jest potrzeba zrozumienia świata i poszukiwanie dlań sensu, potrzeba oswojenia rzeczywistości. Do tego służą mity, opowieści krążące w społecznościach, ważne nie tylko przez historie, które przekazują, ale przez sam fakt ich powtarzania, stanowiąc tym samym więziotwórczą praktykę kulturową.

Marcin Napiórkowski lekkim piórem, a przecież stylem popularnonaukowym, dokonuje przeglądu współczesnych mitów. Czytelnik znajdzie w jego książce doskonale znane z mediów, a i plotkarskiego podwórka historie: sensacyjne doniesienia o seksualnych zabawach gimnazjalistów, o Chińczykach zjadających psy lub przerabiających je na kebaby w warszawskich barach, o łowcach organów i zbieraczach nakrętek. Przyjrzy się spopularyzowanej przez Adama Mickiewicza legendzie Reduty Ordona. Innym okiem spojrzy na niedawnego bożyszcza Adama Małysza. W pracy Marcina Napiórkowskiego jako bohater pojawi się także IPN i festiwal muzyczny Warszawska Jesień. A także praca jako … Raj Utracony.

Niezwykle interesująca jest to książka. Współczesny i rzeczywiście osadzony w naszej codzienności materiał badawczy gwarantuje nieustanne zainteresowanie, brak znużenia tematem. Analiza problemu, osadzona w klasycznych teoriach mitu, sygnowanych nazwiskami największych badaczy: Mircei Eliadego, Rolanda Barthesa, Rogera Calloisa, Josepha Campbella i Claude‘a Levi- Straussa, daje korzyść podwójną: odświeża wiedzę na temat mitu i mitologizacji i daje głębsze spojrzenie na czasem uznawane za absurdalne i głupie opowieści powtarzane w kręgach znajomych w różnych (jak mity) wariantach.

Szczerze polecam.

Justyna Radomińska