Okładka książki Dom sióstr Charlotte Link
2013-08-27
2005-01-01
2010-01-01
Ryszard Wojnakowski
literatura niemiecka małżeństwo miłość niebezpieczeństwo odludzie tajemnica thriller zdrada

3-12-2022
Charlotte Link
Dom sióstr
Bogate małżeństwo z Niemiec w ramach ratowania swojego małżeństwa postanawia spędzić Boże Narodzenie w Anglii w Yorkshire. Od początku Barbarze i Ralphowi Ambrgon nic się nie układa. Już pierwszej nocy wynajęty dom na farmie Westhll House zwany też Domem Sióstr w wyniku śnieżycy zostaje odcięty od świata.
Barbara myszkując po domu szukając czegoś do jedzenia natrafia na pamiętnik byłej właścicielki France Gray. Niemka próbującą odłożyć trudną rozmowę z mężem zagłębia się w czytaniu.
Lektura zapisków ożywia historię sprzed pięćdziesięciu lat. Okazuje się że młoda France wyruszyła do Londynu, by przyłączyć się do ruchu sufrażystek
Porzucając dotychczasowe życie i ukochanego.
Tą decyzją wpycha w ręce niedoszłego męża swoją młodsza siostrę. Wszystko tutaj jest zapowiedzią strasznych tragedii na które czekamy po każdym zdaniu.
Książka od początku trzyma w napięciu.
Bardzo dobrze napisany, rasowy thirller.
Gdy komuś brakuje śniegu i mrozu to bardzo polecam tę lekturę.Trzymam kciuki żeby wasze święta były inne.

3-12-2022
Charlotte Link
Dom sióstr
Barbara myszkując po domu...

Jeśli pominąć fakt że na jakikolwiek akcent kryminalny i zalążek akcji trzeba czekać przez trzy czwarte książki, to i tak mi się podobała. W pierwszej części splatają sie losy małżeństwa Niemców, którzy postanawiają wynająć dom na odludziu by spędzić tam święta i ratować swoje małżeństwo oraz losy dawnej właścicielki majątku. W wynajętym domu, zasypanym przez śnieg i odciętym od świata, kobieta, Barbara znajduje pamiętnik dawnej właścicielki opisujący jej losy zaczynający się jeszcze przed pierwszą wojną światową. Pamiętnik Frances Grey opisuje jej zaangażowanie w ruch sufrażystek, pogmatwaną miłość i rodzinne tajemnice. W sumie pamiętnik jest tą dominującą częścią książki, z niego wynikają też dalsze zwroty akcji. Kryminalny dreszczyk i rozwiązanie zagadki pojawia sie na końcu, choć trzeba przyznać potraktowane jest szybko i dość chaotycznie. Sympatycznie sie czyta, jesli przymknie się oko na sporo nieścisłości. Jako kryminał - słabe, jako powieść obyczajowa wciąga

Książka w sama w sobie nie jest zła.
Ale... dla mnie mało wciągająca. Walka o prawa kobiet, opisy czasów wojennych, ewolucja relacji młodzieńczej młodości.
Jak dla mnie wolno się działo bardziej obyczajówka, po prostu nie moje klimaty.

Widocznie nie nastał dla mnie czas aby ową książkę w pełni docenić.

Książka w sama w sobie nie jest zła.
Jak dla mnie wolno się działo bardziej obyczajówka, po prostu nie moje klimaty.

Widocznie nie nastał dla mnie czas aby ową książkę w pełni docenić.

Po pierwsze to nie jest thriller. To mocno feministyczny obyczaj. W moim mniemaniu przerośnięty wręcz rozwleczony do granic możliwości.
Muszę przyznać także iż jest tutaj poruszanych kilka ważnych problemów. Przykładowo: objawy zespołu stresu pourazowego. Przyciąga także wojennymi opisami.
Wspomniałam o feminizmie. Ciekawie przedstawia narodziny sufrażystek, ich walki, cierpienia uwiezienia. Takich opisów potrzebujemy aby uzmysłowić sobie jak wyglądał świat wtedy. Nie rozumiem natomiast przejaskrawionej stronniczości tej powieści. Ukazuje ona, ze każdy mężczyzna czy kiedyś czy teraz, o ile nie jest przeciw to tak czy siak reaguje niesmakiem na wyzwolone kobiety. Autorka wyciąga z historii to co jej się podoba, zapominając np iż John Stuart Mill ( mężczyzna ! ) był ważnym wsparciem feminizmu w Anglii.
Są trzy rzeczy jakich dowiadujemy się z tej powieści.
Po pierwsze : jeżeli jesteś ładna, chcesz mieć dzieci, chcesz mieć męża równa się to temu iż jesteś głupia, zgadzasz się na wszystko, jesteś uległa, nie masz własnego zdania. Ergo : jesteś gorsza. Zasługujesz na pogardę innych kobiet.
Po drugie : wyzwolona kobieta to taka jaka sama do końca nie wie czego chce. Najpierw odpycha, po czym jest zaskoczona iż odepchnięci ( i to kilkukrotnie! ) przez nią ludzie znajdują szczęście gdzie indziej.
Obie głowne bohaterki są swoimi kopiami : ma być tak jak ja chcę i dokładnie kiedy chcę.
Po trzecie: powieść świetnie pokazuje zdanie : kobieta kobiecie wilkiem. Bohaterka z przeszłość nienawidzi swojej siostry głownie dlatego iż tamta jest ładniejsza. Obie głownie bohaterki są miażdżąco krytyczne wobec innych ( kobiet ) jednocześnie nie widząc w sobie ani grama problemu. Ktos sie przez mnie zabił bo się nim zabawiłam? Przecież to ja cierpię bardziej. Zdradziłam męża z innym - oj nie wiem co się ze mną stało. Przespałam się z facetem bijącym żonę : oj jakos tak wyszło. Jednocześnie oceniają wręcz brutalnie i bezkompromisowo wszyskich wokół. Często nie kryją nawet ogromu pogardy wobec innych kobiet.
Zdenerwowała mnie ta powieść, ponieważ nie tak ma wyglądać feminizm. Doceniam pietyzm w dokładności całej fabuły, ale autorce już bardzo dziękuję. Takiej wersji wzoru kobiecości wyzwolonej przedstawionej tutaj mówię stanowcze nie.

Zaskoczenie to chyba najlepsze, co określa moje odczucia wobec tej książki. Siegnęłam po nią, ponieważ znam Charlotte Link, jako autorkę bardzo dobrze napisanych kryminałów, które świetnie trzymają w napięciu. Ku mojemu zdziwieniu ta miała ponad 700 stron. Zagadka szybko się wyjaśniła- to książka w książce. Barbara, główna bohaterka historii znajduje podczas zimowego urlopu rękopis dawnej właścicielki wynajętego przez nią domu i oczywiście ciekawość nie pozwala jej się od niego oderwać. W ten sposób i czytelnik poznaje jego treść- okazuje się być to bogata saga rodzinna, opisująca czasy od początku wieku XX ażpo lata 50'. Sufrażystki, dwie wojny światowe, rodzinne losy trójki rodzeństwa i ich rodziców z przemijającego pokolenia. Na naszych oczach Frances Grey przeobrażała się z nastolatki szukajacej swojej drogi w twardą kobietę, która nie poddaje się nostalgii znikajacego na jej oczach świata, który do tej pory znała i brnie odważnie do przodu. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to współczesna i osadzona w innym kraju wersja "Przeminęło z wiatrem". I zachwycialm się! Tak pochłonęła mnie ta opowieść, że zapomniałam o pierwotnej historii. O Barbarze, która znalazła rękopis, kiedy to wraz z mężem-prawie-eksmężem utknęli podczas śnieżycy w wynajętym domu w północnej Anglii. I tu zachwyt z lekka opada, bo ta historia tu nie pasuje. Miała być historią wiodącą, a stała się irytującym przerywnikiem, który na ostatnich kilkunastu stronach książki kończy się zbyt szybkjm, zbyt harlequinowym i zbyt nielogicznym zakonczeniem. Tak więc- za wątek główny (pseudo kryminalny) 5/10, natomiast za sagę rodziny Grey'ów 10/10. Za całokształt 8.

Charlotte Link, jakiej nie znałam.
Autorka kryminałów psychologicznych stworzyła powieść, która opisuje losy pewnej rodziny. Początek XX wieku, bunt sufrażystek, wojenna zawierucha, psychiczne i fizyczne okaleczenia bohaterów, rodzinne tajemnice, zbrodnia...
Pokaźnych rozmiarów tomiszcze, ale nie nudzi. Wszystko podane w odpowiednich proporcjach. I naprawdę ciekawie.
W tle problemy współczesnego małżeństwa, które ma nadzieję odnaleźć siebie na angielskiej prowincji i w zasypanym śniegiem domu sióstr próbują rozmawiać. Jednak Barbarę pochłaniają losy Frances Gray, o której opowiada znaleziona w domu książka.
Historia zbuntowanej i odważnej Frances oraz jej rodziny pochłonęła mnie do tego stopnia, że zapominałam o tym, że istnieje jeszcze małżeństwo, które spędza święta w rodzinnym domu panny Gray.

Charlotte Link, jakiej nie znałam.
W tle...

Opis od wydawcy sugeruje mrożący krew w żyłach kryminał a jest to raczej książka obyczajowa. Małżeństwo niemieckich adwokatów przeżywa kryzys, żona na 40 urodziny wynajmuje dom w Yorkshire w okresie świąt Bożego Narodzenia 1996 roku. Na miejscu szalejąca śnieżyca pozbawi stojący samotnie dom światła i odetnie linie telefoniczną. Szukając opału Barbara znajdzie rodzaj pamiętnika, powieści zmarłej poprzedniej właścicielki posiadłości. Jest to historia rodziny Greyów, ich dwóch córek Frances i Viktorii. W tle historii walka kobiet o prawa wyborcze, czas pierwszej i drugiej wojny światowej i skomplikowane uczucia , które prowadzą do zbrodni. Poznana przez Barbarę historia ściąga na nią i jej męża kłopoty , co prowadzi do dramatycznych zdarzeń.

W ramach styczniowego wyzwania - książki z motywem zimy - sięgnąłem właśnie po tę pozycję, tym bardziej, że ocena względnie wysoka i na jakiejś liście poleceń się znalazło, a i zabawa w odkrywanie przeszłości z zapisków odnalezionych zazwyczaj mnie interesowało.

I trzeba przyznać, że rzeczywiście było to wyzwanie. I to bardzo trudne wyzwanie. Tylko i wyłącznie dlatego, że ta powieść jest niemiłosiernie słaba, szczególnie w zestawieniu z oczekiwaniami wynikającymi z wysokiej średniej.

Głównych zarzutów mam całe dwa - mniejsze pominę, bo po cóż się pastwić.
Absolutnie podstawowym jest ekstremalna przewidywalność absolutnie każdego kolejnego fragmentu powieści. Po około 50 stronach (gdy już generalnie można się wczuć, o czym to, jak i którędy) czytanie nabiera formę najzwyklejszego w świecie potwierdzania wszystkiego, czego się można było spodziewać. Już życzenia świąteczne od dalekiej cioci bywają bardziej zaskakujące.
Nie jest tak, że się nic nie dzieje. Po prostu absolutnie wszystko, co się dzieje, średnio ogarnięty czytelnik przewidział kilka / kilkanaście stron wcześniej.

Drugi zarzut, równie ciężki, to główna bohaterka. Pani adwokat z okładek magazynów, opromieniana od lat licznymi sukcesami, jest najzwyczajniej w świecie najbardziej tępą postacią z jakiejkolwiek powieści, jaką miałem w ostatnich latach w rękach. Brak elementarnej, wręcz przedszkolnej praktyczności jej oraz jej męża to już cebulka na torcie tej głupoty (polecam fragment, gdy odnajdują drewno w szopie. Wrzuciłem zdjęcie tegoż na fejsa i śmiechom nie było końca).

Najbardziej niezrozumiałą dla mnie rzeczą jest jednak to, jakim cudem historia z przeszłości, choć do bólu przewidywalna, jest jednak całkiem zgrabnie i przyjemnie napisana (ba, nawet można w nią wsiąknąć bez reszty, a uczestnicy zdarzeń są niesamowicie dokładnie i interesująco przedstawiani),a jednocześnie wydarzenia ze współczesności wywołują fejspalm za fejspalmem.

Mimo sporej liczby pozytywnych tutaj opinii, ja jednak zdecydowanie odradzę.
Można sięgnąć tylko i wyłącznie wówczas, gdy metr śniegu, czy też śnieg po biodro, całkowicie zagrozi waszej egzystencji i zechcecie sobie tę egzystencję skutecznie skrócić.

Chcielibyście mieszkać na odludziu?

Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire, krainy wyżynnych torfowisk w północnej Anglii, miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi Ambergom nic się nie układa. Już od pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia niespodziewanie na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat.

Lubię książki, których narracja prowadzona jest z perspektywy kilku bohaterów. Nie tylko przywołuje wydarzenia z ich życia, ale potrafią ustosunkować się refleksyjnie do własnych decyzji. Strata bliskiej osoby oraz doświadczenia Frances związane z I Wojną Światową – spowodowały, że opadła z młodzieńczej wrażliwości. Wierzyła, że według prawa, któremu podlega życie – czasy nie mogą być złe raz na zawsze.

W książce mamy nakreślone psychologiczne portrety kobiet. Autorka jest w tym mistrzynią. Nieco gorzej wypadają męscy bohaterowie – żadna z postaci nie przyciągnęła mojej uwagi, czegoś mi w nich brakowało. Tak samo było w przypadku zakończenia – pomimo, że oba wiodące wątki zostały połączone, to miałam nieodparte wrażenie, że jest troszkę przekombinowane.

Chcielibyście mieszkać na odludziu?

Początkowo to była niezła saga rodzinna obejmująca pierwszą połowę XX wieku. Walka kobiet o prawa wyborcze, dwie wojny światowe, zespół stresu pourazowego- to nie są błahe tematy i opisane zostały w interesujący sposób. Dopiero pod koniec autorce jakby skończył się koncept i książka zaczęła mnie irytować. Wprowadzenie szlachetnego, idealnego żołnierza niemieckiego, szpiega hitlerowców- cóż, widać było natrętną próbę wybielenia agresorów. Przecież powieść, choć dzieje się w Anglii napisała Niemka. A przez 3/4 książki byłam pełna podziwu dla jej obiektywizmu w opisywaniu okropieństw I i II wojny światowej. Ale to jeszcze nic w porównaniu z zakończeniem. To jest rodem z Harlequina i to dla wielbicielek brutalnych mężczyzn. Zniesmaczyło mnie ostatecznie. Moje generalnie dobre wrażenie zostało zniweczone przez końcówkę, więc obniżam ocenę.

• Charlotte Link