Dom sióstr

Ryszard Wojnakowski
typ
papier
Iwok
7,4 (2088 ocen i 329 opinii)

Opis książki

Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire, krainy wyżynnych torfowisk w północnej Anglii, miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi Ambergom nic się nie układa. Już od pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia niespodziewanie na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat. Zagłębiając się w aurę miłości, nienawiści, pogardy i tęsknoty za wolnością, Barbara zaczyna poznawać własną duszę i dojrzewa do najważniejszej decyzji. Decyzji, która nie tylko zmieni jej życie, ale będzie zarazem dopełnieniem losu Frances Gray.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 2036
atram_78 | 2010-04-01
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Świetna powieść! Wcale nie dziwię się, że ludzie kupują tę książkę na allegro za ponad 100 zł!!! Mnie udało się na szczęście "złapać" egzemplarz biblioteczny. I jak już złapałam, to nie mogłam się oderwać! Czytałam "Dom sióstr" dosłownie wszędzie: podczas jedzenia, przed wyjściem do pracy, w pracy,przygotowując obiad, przed snem. Niesamowicie mnie wciągnęła ta historia! Dużym atutem książki są wyraziste postaci oraz doskonale budowany klimat. Brawa dla autorki! Chętnie sięgnę po pozostałe książki Ch. Link, które czekają grzecznie na mojej półce. Będę też szukała książek podobnych do "Domu sióstr".

Madi | 2014-01-13
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Charlotte Link i muszę stwierdzić,że bardzo udane.
Trochę klimatem i historią przypominała mi niedawno przeczytany "Dom w Riverton" Pani Morton i tak jak przy tamtej wciągnęłam się w tą historię-a nawet można powiedzieć ,że w dwie historie-już od pierwszych stron.
Bardzo fajnie napisana powieść z tajemnicą skrywaną od lat ,barwni bohaterowie dający się lubić mimo swoich wad oraz piękna i namiętna miłość ,która trwała ponad 20lat w ukryciu.
To wszystko składa się na dobrą powieść,o której ,po odłożeniu nie możemy jeszcze zapomnieć ,wzdychamy i na nowo analizujemy przebieg wydarzeń.
Świetna,piekna,niesamowita!
Już nie mogę doczekać się kolejnej.

kajsa | 2012-08-03
Przeczytana: lipiec 2012

O "Domu sióstr"Charlotte Link napisano wiele opinii.
W istocie to pasjonująca saga rodzinna ze znakomitymi portretami psychologicznymi bohaterów. Czy jest kryminałem? Dla mnie zdecydowanie nie.
W moim odczuciu ta powieść jest apoteozą domu,miejsca urodzenia,szczęścia,przywiązania.
Widać to szczególnie w odniesieniu do Frances i Laury. Pierwsza,mimo że we wczesnej młodości go opuściła,by zakosztować smaku życia w Londynie,wraca do niego i staje się jego filarem, opoką.Robi wszystko,by atmosferą przypominał miejsce jej beztroskiego i szczęśliwego dzieciństwa,dba o niego i zabiega,by nie popadł w ruinę.
Druga przybywa do niego jako nastolatka.Dotychczas w swoim życiu nie miała azylu dającego poczucie bezpieczeństwa.Odnajduje go w Westhill House. Można powiedzieć,że wrasta w ten dom i staje się jego integralną częścią.
Duże wrażenie zrobiła na mnie historia życia Frances. To bezkompromisowa kobieta o wielkiej sile charakteru,trudno więc pozostać wobec niej obojętnym,choć nie zawsze...

Aga | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ zachęcił mnie opis na okładce. Przeczytałam również wiele pozytywnych recenzji o tej pozycji na innych portalach. Oprócz tego powieść jest z gatunku literackiego, który bardzo lubię.

Główni bohaterowie "Domu sióstr" to niemiecka para, która chcąc ratować swoje małżeństwo wyjeżdża do Anglii i wynajmuje tam dom. Gwałtowna zmiana stanu pogody przeistacza ich życie w koszmar. Zapominają o swych dawnych problemach. Teraz ich celem staje się przetrwanie.

Znalezione zapiski przez niemieckie małżeństwo oddają ogrom nieszczęścia opisywanego rodu. Różni członkowie rodziny opisani przez ostatnią właścicielkę domu to pozostali bohaterowie tej sagi. Akcja książki osadzona w Anglii na początku XX wieku, w czasach I i II wojny światowej jak i współcześnie. Pisarka ukazała negatywny wpływ konfliktów zbrojnych na dzieje poszczególnych generacji klanu. Opis mroczny, pełen dramatów. Niestety czytająca te odnalezione zapiski Barbara również doświadczy osobistej...

denudatio_pulpae | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Książkę dostałam w prezencie i od razu zabrałam się do czytania nie poświęcając zbyt dużo uwagi opisowi z okładki. To moje drugie spotkanie z autorką, więc spodziewałam się raczej czegoś w rodzaju thrillera, dlatego pierwsze rozdziały przyniosły rozczarowanie. Początkowo czytanie szło mi bardzo opornie, ale już po chwili dałam się wciągnąć w bardzo ciekawą historię rodzinną z wojnami w tle.

Bo "Dom sióstr" to przede wszystkim saga rodzinna, elementy kryminału i napięcie pojawiając się i owszem, ale po przebrnięciu przez prawie 600 stron opowieści o życiu Frances Gray. Jej historia jest jednak intrygująca, pełna różnych emocji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, opisana bez idealizowania i pewnie dlatego ma się wrażenie, że mogłaby się wydarzyć naprawdę. Autorka bardzo dokładnie przedstawiła zmiany zachodzące w psychice bohaterów pod wpływem ich różnorodnych doświadczeń życiowych, a szczególnie po przeżyciu piekła na wojnie.
Całość oceniam jako bardzo dobrą, nawet mimo...

molik | 2011-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2011

Niesamowita historia ! Czytając "Dom Sióstr" całkowicie zapomniałam o otaczającym mnie świecie.
Małżeństwo prawników z Niemiec wynajmuje dom na wsi w Yorkshire, żeby ratować swoje małżeństwo. Dom zostaje odcięty od świata przez ogromne śnieżyce.W domu nie ma prądu, ogrzewania, są skąpe zapasy żywności.Małżonkowie muszą teraz walczyć również o przetrwanie.
Przez przypadek Barbara odnalazła w szopie na drewno dziennik Frances Gray, poprzedniej właścicielki domu. Zaczyna czytać i stopniowo poznaje mroczny sekret mieszkańców domu.
Jest to pasjonująca saga rodu Gray'ów z wątkiem sensacyjnym. To również romans i powieść historyczna. Powieść niesamowicie wciąga, że trudno się oderwać. Podpisuję się pod wszystkimi entuzjastycznymi opiniami o tej powieści.

Monika | 2011-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2011

Lubię sagi rodzinne. Ta należy do tych ciekawszych.
Jednak zachwyt nad tą książką jest moim zdaniem z lekka przesadzony.

elenkaa | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Po przeczytaniu opisu bardzo chciałam zapoznać się z tą książką. Niestety nie było jej w bibliotece, a była za droga, żeby kupić ją w księgarni. Na szczęście los się do mnie uśmiechnął i pozyskałam ją z wymiany.

Na początku bardzo mnie zaciekawiła, czekałam aż w końcu Barbara natrafi na zapiski tajemniczej Frances Gray i gdy się w końcu doczekałam, wspomnienia wciągnęły mnie niesamowicie. Zwłaszcza młoda Frances przed I wojną światową oraz czasy wojenne, później już było trochę gorzej.
Na milczenie zasługuje głupota Barbary. Byłam nieźle zdenerwowana czytając kilka ostatnich rozdziałów, chyba stąd dałam tylko siedem gwiazdek.

Podsumowując, książka dobra, ale raczej na długo w pamięci nie zostanie..

książek: 1959
gwiazdka | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Jako, że „Dom sióstr" jest moją pierwszą książką Charlotte Link, początkowo sugerowałam się wszystkimi określeniami powieści, więc zabierając się za nią spodziewałam się bardzo rozbudowanego thrillera czy kryminału, a kiedy otrzymywałam treści zupełnie oderwane od tych określeń, wpisywałam je po stronie minusów książki. Do czasu: w pewnym momencie stwierdziłam, że jest to interesująca saga rodzinna, owszem, pod sam koniec z elementami tegoż thrillera i kryminału, ale w tak niewielkich dawkach, że nie to decydowało o wartości książki. No i pewnym momencie przepadłam dla świata, zarówno wątek współczesny- Barbara, Ralph, Laura- jak i wątek Frances i jej rodziny wciągnęły i wzbudziły ogromną ciekawość. Całość, a jest tego ponad 600 stron, przeczytałam w zasadzie w niecałe dwa dni. Rewelacyjna, ciekawie napisana historia kobiety, jej bliskich i tych troszkę dalszych osób, bez upiększania i koloryzowania. Opisane postaci żyją, czują i pod wpływem kolejnych wydarzeń ulegają przemianom,...

teri | 2012-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2012

Trzecia ksiazka Charlotte Link,ktora przeczytalam.I nie zawiodlam sie! Pieknie opowiedziana saga rodzinna z watkiem kryminalnym.Juz nie moge doczekac sie,nastepnej jej ksiazki.Polecam goraco.Bellissima...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku