Wicik Żywica

8 (23 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
zaścianek, Berezyna, kresy
literatura piękna
Grzegorz

Ciąg dalszy losów bohaterów "Nadberezynców". „Jej lektura [...], owszem, wywołuje uśmiech, ale częściej: nostalgię i poruszenie dramatem tych, którzy tak wiele dali Polsce i którym Polska tak niewiele mogła dać. Jest wciąż w Wiciku ów rzadki w najnowszej literaturze żar miłości do ojczyzny, o którym pisze w przedmowie Wańkowicz. Jest też zachwyt nad pięknem nadberezyńskiej ojczyzny, tak...

Ciąg dalszy losów bohaterów "Nadberezynców".

„Jej lektura [...], owszem, wywołuje uśmiech, ale częściej: nostalgię i poruszenie dramatem tych, którzy tak wiele dali Polsce i którym Polska tak niewiele mogła dać. Jest wciąż w Wiciku ów rzadki w najnowszej literaturze żar miłości do ojczyzny, o którym pisze w przedmowie Wańkowicz. Jest też zachwyt nad pięknem nadberezyńskiej ojczyzny, tak pięknie wyrażony w «modlitwie» Wicika do jego rodzinnej Zielonki. Jest wreszcie polityczne przesłanie powieści – z jej wizją Rzeczypospolitej wolnej i demokratycznej, z profecją Kościka, że «Polska tu wróci w chwale. Wróci nie po majątki tutejszych obszarników, jak agenci sowieccy krzyczą, ale po lud swój, po synów swoich, po naród polski i białoruski.”

Z Posłowia M. Urbanowskiego

„Czytając Czarnyszewicza w zamęcie pojęć, zawsze względnych, gdzie tak wygodnie się rozrasta za nic nie odpowiedzialny nihilizm, książka Czarnyszewicza daje ten czysty diament przeżyć pełnych, zazębionych o sprawy wieczne, gdzie za każde tak i za każde nie człowiek się nie waha oddać życia, bo w nie wierzy i taki właśnie stosunek do świata wśród nawet najgorszych klęsk stwarza istnienie, które można uczcić i pokochać.”

(Józef Czapski)

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2011

źródło okładki: strona www wydawnictwa

czytamcałyczas | 2019-03-12

Okładka
płynie,płynie
skąd
biblioteka
moja opinia
Jakiś to czar i urok.Czytać taką prozę !!!
Proza,z lasów,pól i starych chat.
To się czyta sercem nie oczami.
Wśród tego wojna polsko-bolszewicka.
Wyobraźnia,lata.

Marcellus | 2016-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieść

Jest to niejako kontynuacja powieści „Nadberezyńcy”. Powieść, która porusza serce i wzmaga tęsknotę za Ojczyzną.