Bohaterowie, renegaci, zdrajcy…

Wydawnictwo: LTW
historia
Spacerolog

Bohaterowie, renegaci, zdrajcy… to zbiór felietonów biograficznych autorstwa prof. Wieczorkiewicza, historyka znanego ze swych burzących utarte schematy poglądów. Wybrane przezeń postaci miały niebagatelny wpływ na bieg historii narodu i państwa polskiego, z rozmysłem czy nieświadomie chwiały jego podstawami lub wręcz przeciwnie – budowały byt, stawiając czasem na szali wartości dla jednostki najwyższe. Wielkie indywidualności i pozornie szare myszki, Polacy i cudzoziemcy, koronowane głowy i sługusy reżimu, prezydenci i dyktatorzy – od Zygmunta Augusta, ostatniego Jagiellona na polskim tronie, do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie ma jednak ludzi w stu procentach dobrych czy złych. Historia nie jest czarno-biała. Wieczorkiewicz zwraca uwagę na całą gamę jej odcieni, a felieton jako gatunek daje ku temu doskonałe możliwości.

źródło opisu: http://www.ltw.com.pl

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl

Przemysław Zyra | 2019-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że książka, w której każdy rozdział jest poświęcony innej postaci może być ciekawa. Drugim zaskoczeniem jest fakt, że o historii można pisać bez zacietrzewienia i z dużym obiektywizmem. Tak przynajmniej odbieram pisanie Pana Wieczorkiewicza.
To Vademecum postaci, które odegrały w ostatniej historii Polski dużą rolę z pewnością dało mi wiele informacji, które jakoś umknęły mi przez czas edukacji i własnego pogłębiania wiedzy. Z chęcią poczytałbym więcej dzieł autora. Słyszałem, że jego działalność była m.in motywacją Piotra Zychowicza. Zastanawiam się na ile w kwestiach tych samych tematów panowie są ze sobą zgodni. Chętnie sprawdzę sięgając po kolejne lektury.

Koval | 2018-06-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Paweł Wieczorkiewicz uchodził za jednego z najlepszych polskich historyków przez co jego książki czyta się z prawdziwą przyjemnością, lecz w przypadku „Bohaterów, renegatów, zdrajców…” mamy do czynienia z czymś na kształt nawet nie tyle zbioru felietonów – co sugeruje opis – ale bardziej zestawu ciekawostek dot. wybranych postaci. Czyta się to szybko, można na wyrywki albo chronologicznie, ale samo w sobie pozostawia duży niedosyt ze względu na wybiórcze potraktowanie tematu i skupienie się na mniej znanych faktach oraz encyklopedycznym ujęciu biografii opisywanych postaci przez co ma się wrażenie, że treść jest wyjęta z większej całości. Nie poznamy tu pełnych życiorysów bohaterów książki ani szerszego kontekstu, ponieważ wydawca postanowił pójść na ilość (postaci) niż na jakość (bogactwo treści). Nie jest to książka słaba, ale stanowi jedynie uzupełnienie wiedzy podstawowej. Co do poziomu to autor powołuje się na różnorakie źródła: od oficjalnych dokumentów przez listy i...

Martins | 2018-05-28

Zbiór krótkich tekstów opisujących życiorysy wybitnych historycznych postaci od króla Zygmunta Augusta do Lecha Kaczyńskiego. Generalnie format sprawia, że poza przyjemnym stylem z którego był znany profesor Wieczorkiewicz nie ma tutaj jakichś rewelacji, a poszczególne rozdziały niczym się nie wyróżniają - ot krótkie biogramy okraszone paroma ciekawostkami. Na większy plus można wyróżnić kilka tekstów dla mnie wyróżniają się choćby teksty poświęcone I sekretarzom KC PZPR ( bardzo obiektywne i niejednoznaczne charakterystyki).

Marianus | 2017-12-22

Fenomenalny zbiór tekstów nieodżałowanego profesora Wieczorkiewicza. Pełne humoru i anegdot czyta się doskonale. Polecam!

aborygo | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Bardzo przyjazna książka zarówno dla osób dopiero zaczynających się interesować historią jak i dla obytych z tematem. Znajdziemy tu sporo anegdot, ciekawostek, celnych spostrzeżeń, na które, być może, tradycyjnie historyczna książka sobie pozwolić nie może. Szczególnie polecam w formie audiobooka. Jedynym mankamentem są, z racji obiektywnych, biografie z samego końca zbioru, dotyczące szczególnie Wałęsy, Kwaśniewskiego czy Kaczyńskiego. Tutaj jak wiemy, od czasu śmierci autora jeszcze dużo uzupełniono i zapewne nie jedno dopisać w przyszłości by się zdało.

Extreme | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Profesor Wieczorkiewicz w swoim charakterystycznym stylu i co ważne w sposób ciekawy, nawet dla osób mniej interesujących się historią opisał dzieje kilkudziesięciu postaci, głównie z naszej ojczystej historii. Dodatkowo mamy tu losy Lenina, Hitlera, Stalina i radzieckich sekretarzy. Tuż obok siebie są historie bohaterów szlachetnych, patriotów, zdrajców a nawet zbrodniarzy, znajdziemy również sporo mniej znanych powszechnie faktów. Warto przeczytać!

Magnat | 2016-02-12
Przeczytana: styczeń 2016

Jednym slowem - za krötka!!!
Ogromny niedosyt by czytac dalej, wiecej.
Historia podawana tak ciekawie,tak dobitnie i w pigulce dla kazdego.
Zal, ze Pan Piotr odszedl od nas.....
Zal, ze nie napisze wiecej wspaialych ksiäzek....