Nadberezyńcy

2000-01-01
978-83-60940-69-3
zaścianek Berezyna kresy

więcej Więcej

Mocno zakotwiczona w polskiej powieści. Czytając nie da się opędzić od skojarzeń typu "Trylogia" Sienkiewicza, "Nad Niemnem", "Noce i dnie". I dobrze. Polska dwukrotnie utraciła "Kresy": po II wojnie światowej - co oczywiste, ale także po I WŚ. Były to kresy dalsze i dziksze jeszcze. "Dzikie od dzikich pól, ale i dzikich serc".

Jedna z najwybitniejszych polskich powieści !
Szczerze bez żadnej emfazy.
Niezwykle urokliwa proza, która ma w sobie coś magicznego co ciężko zdefiniować, ubrać w słowa. Romantyczna podróż, na dodatek pełna patriotycznego ducha, uniwersalnych wartości, i wszystkiego tego z czego współczesny świat został doszczętnie ogołocony.
Fantastyczna opowieść której scenerią jest...

Powieść zdecydowanie posiada swój niepowtarzalny klimat. Czuje się na każdym kroku, że autor wyrósł w tamtych stronach i w tamtym czasie. Świetnie oddany klimat polskich kresów. Rewelacyjne opisy przyrody. Bardzo dobry wątek niepodległościowy. Do bani natomiast wątek miłosny.

Pierwsze strony książki przeraziły mnie przez bardzo dużą ilość słownictwa Kresowego. Początkowo książkę czytało się ciężko lecz z każdą stroną oswajałem się z językiem ostatecznie delektując się lekturą. Ciekawa fabuła wpleciona w losy naszych rodaków na Kresach. Doskonale opisane obyczaje zwykłych ludzi, ich codzienne życie i pragnienia. Fakt, że autor pochodzi z...

Zgadzam się z opisem w 100%.

Na pierwszy rzut oka (albo ucha) wydaje się ciężka w odbiorze. Ale to tylko pozory. Tak naprawdę jest to epicka powieść o ludziach żyjących na kresach i marzących o powrocie od macierzy. Historia nie tylko utraconych nadziei szarych obywateli, ale także złego prowadzenia polityki. Nie wiem jak to się stało, że odkryłem tę książkę dopiero teraz.

Rozsmakuj się w uroku tych słów, pielgrzymie, a napełnią Twe serce pięknem, dobrem i prawdą..

akcja rozgrywa się między Berezyną a Dnieprem na przełomie wieków, 1 mln Polaków został po I wojnie światowej po stronie bolszewickiej, mimo iż walczyli wierząc w powrót Polski,
napisane niezwykle interesującym językiem polskim wzbogaconym przez białoruski

Jeżeli ktoś chce zrozumieć stosunki polsko - białoruskie i poznać ich genezę, to jest to dla niego lektura obowiązkowa. Jest to ciekawe świadectwo życia Polaków na Kresach na początku XX wieku.

• Kresy
  • Historia