Losy pasierbów

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
literatura piękna
koncerz

„Losy pasierbów to trzecia powieść Floriana Czarnyszewicza, ale gdy wziąć pod uwagę chronologię opowiadanych wydarzeń, stanowi ona zamknięcie swego rodzaju tetralogii, jaką stanowią Nadberezyńcy (1942), Wicik Żywica (1953) oraz Chłopcy z Nowoszyszek (1963). Tetralogii, gdyż łączą te powieści bohaterowie: wszyscy pochodzą z okolic Berezyny, wszyscy są Polakami i katolikami, wszyscy walczyli o niepodległość swej wielkiej i małej ojczyzny. Dzisiaj zobaczymy pewnie w Losach pasierbów epilog Nadberezyńców, dopełnienie – historyczne i literackie – historii dramatycznego exodusu mieszkańców ziem wschodnich z ich ojczyzny, która nie umiała docenić ich ofiary i nie potrafiła się o nich zatroszczyć. Jest to też pożegnanie Czarnyszewicza z Ojczyzną, jedno z najbardziej przejmujących, jakie pozostawiła nam literatura polska.”
(Maciej Urbanowski)

Stare drzewa
skąd
biblioteka
moja opinia
To 3 a właśiwie.4 cześć,było.Ładnie opisane,losy Polaków a Argentynie.
Dużo słówek po hiszpańsku.I opisy przyrody.A ja wioem.Jak wygląda bekaśnica i bentwewi wielki.

Marcellus | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieść

Powieść, którą czyta się jednym tchem, gdzie serce drży o los głównych bohaterów, a uczucie tęsknoty za Ojczyzną wzrasta z każdą przeczytaną stroną.
Autor przedstawił w tej książce losy emigrantów polskich w Argentynie. Tak naprawdę emigranci uciekali z jednej biedy do drugiej. Dla wielu rodzin był to kolejny dramat i kolejna walka o przetrwanie. I tylko mocna wiara w Boga i nadzieja przyszłego powrotu do ukochanej Polski powodowały, że Polacy radzili sobie w tak skrajnych warunkach.

Marlena | 2019-04-18
Przeczytana: 02 września 2018