Upalne lato Kaliny

Cykl: Upalne lato (tom 2)
Wydawnictwo: MG
literatura polska
joly_fh

Jakim człowiekiem może stać się kobieta, silnie poturbowana przez wojnę, która wyrzekła się wszystkiego dla miłości? Kalina prawie nie zna własnej matki – Marianna nigdy nie pozwoliła, by ktokolwiek, włącznie z córką, poznał jej przeszłość i zrozumiał życiowe motywacje. Dlatego Kalina, choć jest już dorosłą kobietą, nadal w głębi serca pozostaje małym, skrzywdzonym dzieckiem. Zagubionym,...

Kalina prawie nie zna własnej matki – Marianna nigdy nie pozwoliła, by ktokolwiek, włącznie z córką, poznał jej przeszłość i zrozumiał życiowe motywacje. Dlatego Kalina, choć jest już dorosłą kobietą, nadal w głębi serca pozostaje małym, skrzywdzonym dzieckiem. Zagubionym, samotnym i niepewnym swojego miejsca w świecie.
Już nie ma sielskiego dworu wśród rozkołysanych, mazowieckich pól, a niezwykłą atmosferę ostatniego, przedwojennego lata zatarła w pamięci późniejsza zawierucha. Marianna jest zagubiona w nowej, siermiężnej rzeczywistości i nie potrafi uporać się z noszoną w sercu tajemnicą.
Ale los nie pozwoli jej być biernym obserwatorem życia. Kalina staje się żoną, matką… ale dopiero gdy na jej drodze staje Maciej, musi się rozliczyć sama ze sobą.

„Upalne lato Kaliny” pewnymi wątkami nawiązuje do „Upalnego lata Marianny” (choć książka jest odrębną całością).
Tym razem autorka przenosi czytelnika w sugestywnie naszkicowany świat końca lat sześćdziesiątych.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

allison | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

O ile pierwszy tom sagi okazał się ciekawy i nieprzewidywalny pod względem fabularnym, to druga część cyklu wydała mi się banalna i niczym szczególnym niewyróżniająca się na tle wielu tego typu powieści, jakie co roku pojawiają się na naszym rynku księgarskim.

Owszem, są tu intrygujące fragmenty, ale odnoszą się one właściwie jedynie do epizodów z przeszłości Marianny, tytułowej bohaterki pierwszego tomu. Bieżące wydarzenia, mimo nieco dramatycznego rysu, nie poruszają i są łatwe do przewidzenia, podobnie jak finał. Razi powtarzalność sytuacji i dialogów, a tego w literaturze nie znoszę.

Styl, podobnie jak w "Upalnym lecie Marianny", jest - moim zdaniem - najsłabszą stroną powieści. Znów zbyt często infantylny (co mnie irytowało) i może pretendujący do gawędziarskiej opowieści, ale bez efektów.
Jakoś nie mam ochoty sięgać po trzeci tom, ale nie zarzekam się i może kiedyś go przeczytam. Na razie pozostaję z uczuciem niedosytu i lekkiego rozczarowania.

talia44 | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

"Upalne lato Kaliny" to drugi tom rodzinnej sagi,który jest kontynuacją "Upartego lata Marianny",chociaz sama autorka mówi,że obie książki tworzą odrębną całość.
Musze przyznać,że druga częśc podobała mi się znacznie bardziej.
Akcja "Upalnego lata Marianny"toczyła się na polskiej wsi tuż przed wybuchem II wojny światowej.Natamiast akcja powieści "Upalne lato Kaliny"rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku lecz sięga też wspomnieniami do czasów wojny,powstania warszawskiego i lat pięcdziesiątych
W powieści widzimy jak losy Marianny wywarły wpływ na losy jej córki Kaliny.Kalina podobnie jak Marianna jest nieszczęśliwa,zagubiona,nie potrafi ułożyć sobie życia i kochać własnej córki.
"Upalne lato Kaliny"to bardzo smutna,liryczna,melancholijna i pięknie napisana książka.

książek: 1915
andzia12 | 2016-07-05
Przeczytana: 02 lipca 2016

Kalina ma już swoją własną rodzinę, męża i córkę. Próbuje się odnaleźć w swoim życiu. Szuka w sobie pewności, czy jej starszy od niej mąż, to właśnie ten jedyny, którego kocha. Chce być matką dla córki, ale czy potrafi…

Pamiętnik od opiekunki Gabrieli i jego treść jest powrotem do dzieciństwa. Do wspomnień, do bólu, braku miłości ze strony Marianny. Do chłodu… Kalina na nowo poznaje historię życia swojej matki, może przez to może zrozumieć, czemu nigdy nie zaznała z jej strony ciepła..

„Upalne lato Kaliny” budzi ogromne emocje, razem z bohaterami przeżywałam rozterki Kaliny, czy powinna wiązać się z Maciejem. Czy zostawić męża… Ale i czemu była taką matką dla córki…

„Nie umiesz żyć- niekochane dzieci nie potrafią kochać. A milczenie oznacza zgodę. Moje milczenie oznaczało zgodę ba twoje cierpnie…”

„…Przecież właśnie tym jest- porzuconym, odepchniętym dzieckiem, które tak bardzo potrzebuje miłości. Tak bardzo chce być kochane i tak bardzo chciałoby kochać.

Kalina tak bardzo...

kajsa | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

"Upalne lato Kaliny"...jakże zwodniczy tytuł powieści...są w niej lato,góry,Zakopane.Wszystko,co kocham i co kojarzy mi się z najlepiej spędzonym czasem,takim wakacyjnym,bez trosk i smutków.

Tymczasem Katarzyna Zyskowska-Ignaciak zafundowała mi na kilka godzin obcowanie ze światem pełnym cierpienia,bólu,pozbawionym uczuć i zrozumienia.Światem,który oplótł mnie swymi ramionami,z którego w ogóle nie miałam ochoty wyjść.

Tu,w moim ukochanym miejscu,Kalina,główna bohaterka powieści ,mierzy się z własną,niezwykle trudną historią życia.Sama,jeszcze bardzo młoda,tkwi w nijakim związku z dużo starszym od siebie mężczyzną tylko dlatego,że on kiedyś okazał jej miłość.Uczucie,którego nie doświadczyła od matki i ojca,osób najważniejszych dla dziecka.

Marianna,matka Kaliny,nie potrafiła pokochać córki,obarczając ją winą za własne nieszczęśliwe życie.Kalina też jest matką.Podobnie jak Marianna nie umie otworzyć serca dla swej malutkiej córeczki.Gabrysia jest dla niej zbędnym ciężarem,który z...

Marta Ginter | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016, Powieść
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Kalina w trakcie wakacji spędzanych w Zakopanem dostaje list od swojej dawnej opiekunki. W ten sposób dowiaduje się bolesnej prawdy o swojej matce, Mariannie.

Katarzyna Zyskowska-Ignaciak po raz kolejny wywołała we mnie emocje. Tytułowa bohaterka jest kobietą niepospolitą, kryjącą w sobie gorzką tajemnicę. Jej dzieciństwo spędzone w domu rodzinnym, a następnie w katolickim liceum z internatem miało ogromnie negatywny wpływ na jej późniejsze dorosłe życie. Nie potrafi ona kochać ani swojego męża ani malutkiego dziecka. Pisarka stworzyła bardzo ciekawy portret psychologiczny.

Czy wyznania dawnej opiekunki sprawią, że serce Kaliny otworzy się na jej najbliższych? Kogo Kalina wybierze? Męża czy mężczyznę poznanego w trakcie upalnego lata? Zachęcam do przeczytania.

Po drugiej książce z serii "Upalne lato" mam ogromną ochotę na trzecią część. Jestem ciekawa, co czeka Gabrielę, córkę Kaliny i na ile będzie ona podobna do swojej babki i matki.

Anna | 2015-10-09
Przeczytana: 08 października 2015

"Czy można obdarzyć dziecko miłością, jeśli samemu się jej nie zaznało?"

Jakże inne jest to lato Kaliny, też upalne, ale pozwalające jej na zrozumienie wielu spraw z przeszłości, podjęcie właściwych decyzji oraz walki o własne szczęście.
Kalina jest córką Marianny, ale tak naprawdę nigdy naprawdę nie poznała swojej matki, która zawsze skrzętnie skrywała prawdę o swoim życiu, która nigdy nie potrafiła pokochać swego dziecka, stworzyć mu normalną rodzinę, która swoje szczęście znalazła w Warszawie w ramionach ukochanego mężczyzny sprzed lat. Dlatego Kalina czuje się okaleczona emocjonalnie, nie potrafi też obdarzyć miłością swojej małej córeczki, którą faktycznie wychowuje jeszcze opiekunka jej matki, prawie już siedemdziesięcioletnia Gabriela. Kalina wyszła za mąż bez miłości, bo w nią nie wierzyła, bo nikt jej nie nauczył, czym ona jest, jak kochać.
Wyjazd w upalne wakacyjne dni do Zakopanego, a także list otrzymany od Gabrieli, która wreszcie po latach zdecydowała się na...

awiola | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

"O szczęście warto walczyć. Nie wolno się godzić na bylejakość, bo kiedy życie przemija, starość można wypełnić dobrymi wspomnieniami."

Przeszłości nie da się odgrodzić płotem, który dzieliłby nasze życie na dwie odrębne części: na to co było i co jest teraz. Często nieszczęśliwe dzieciństwo i brak miłości u najbliższych, rzutują na całe późniejsze życie i dokonywane wybory. I o tej smutnej prawdzie, chciała przypomnieć czytelnikom w swojej najnowszej książce Katarzyna Zyskowska-Ignaciak.

Pisarka jest absolwentką dwóch kierunków: marketingu i dziennikarstwa, szczęśliwą żoną i matką. Uwielbia podróże (chociaż pakowania nie znosi), żeglarstwo, chodzenie pod górach oraz orzeszki w czekoladzie. Jest autorką pięciu książek, obecnie zaś mieszka w Warszawie. "Upalne lato Kaliny" jest drugą po "Upalnym lecie Marianny" częścią sagi pt. "Upalne lato". Drugą część można czytać nie znając pierwszego tomu pomimo faktu mnogości odwołań do pierwszej części.

Lato roku 1969 XX wieku, Kalina -...

Marta | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2013
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Większość młodych ludzi uwielbia lato i wakacje. Czas lenistwa, beztroski, zabaw, przygód. Ale nie Kalina. Dziewczyna na nic nie czeka, niczego nie chce, nic nie sprawia jej radości. Chociaż perspektywa spędzenia całego sierpnia w Zakopanem, pieszych wędrówek po górach, towarzystwo spokojnego męża, przyjaciółki i jej brata zapowiadają się obiecująco. Poza tym te wakacje mają być ostatnim momentem wytchnienia przed opieką nad roczną córeczką, której nieoczekiwane i nieplanowane pojawienie się na świecie wepchnęło Kalinę w ramy żony i matki. Dziewczyna bez żalu zostawia dziewczynkę pod skrzydłami swojej dawnej opiekunki Gabrysi i wsiada do pociągu. Tam nagle poznaje Macieja, przystojnego kobieciarza, duszę towarzystwa, przyjaciela jej przyjaciół. To spotkanie ożywia coś w sercu Kaliny, budzi drzemiące w niej uczucia, niesie ze sobą niepokój, od pierwszej chwili jest zapowiedzią kłopotów, których nie da się uniknąć…
„Upalne lato Kaliny” to drugi tom rodzinnej sagi autorstwa Katarzyny...

MAGnezja | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 maja 2014

„Upalne lato Kaliny” to książka o rozliczaniu się z przeszłością, o wpływie przeszłości na teraźniejszość. Autorka przenosi nas do lata w roku 1969r. Główną bohaterką jest tytułowa Kalina, młoda kobieta, która przez obojętność , a nawet wrogość bliskich zwłaszcza matki nie potrafi kochać siebie, swojego męża , a w szczególności rocznej córeczki. Tego lata jej opiekunka z dzieciństwa postanawia wyjawić historię Marianny czyli matki Kaliny, która wpłyneła na ich późniejsze relacje. Podczas pobytu w Zakopanym Kalina wyzwala się ze złych emocji oraz dowiaduje, że „O szczęście warto walczyć. Nie wolno się godzić na bylejakość, bo kiedy życie przemija, starość można wypełnić dobrymi wspomnieniami.”
Szczerze powiedziawszy nie rozumiem postępowania Marianny, bo Kalinę jestem w stanie zrozumieć. Ale to może dlatego że nigdy nie byłam w takiej sytuacji.
Muszę też przyznać, że coraz bardziej mi się podoba twórczość pani Zyskowskiej-Ignaciak. A każda z wydawanych książek jest lepsza od...

Melania | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Rewelacyjna książka - czytanie jej już od pierwszych kartek dostarczało mi wiele emocji. Mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać, w jakim klimacie może być książka, a to dzięki pierwszej części "Upalne lato Marianny", ale jednak muszę powiedzieć że ta o wiele bardziej mi się podobała. Główna bohaterka zabrała mnie w swój świat: wątpliwości, strachu, braku miłości, smutku. Co prawda jest rok 1969, ale tak naprawdę autorka nie do końca daje nam odczuć te lata, bardziej wiarygodne były dla mnie wspomnienia lat przedwojennych, z Powstania Warszawskiego i lat powojennych. Książka o poszukiwaniu siebie i miłości, o próbie poradzenia sobie z przeszłością i nie tylko Kaliny, tajemnice mogą wyrządzić wiele krzywdy. Powieść napisana jest językiem prostym, co prawda nie ma tu dużo dialogów, jest więcej opisów, rozmyślań bohaterów, ale czyta się lekko i szybko. Samo zakończenie, kiedy myślimy że to już koniec, kiedy wydaje nam się jaki będzie, autorka w paru zdaniach zmienia całe nasze...