Sprawa Hoffmanowej

2019-04-03
2019-04-03
literatura polska

Paradoks Hoffmanowej

Twardoch w spódnicy. Świetnie pokazany klimat przedwojennego Zakopanego.

Twardoch w spódnicy. Świetnie pokazany klimat przedwojennego Zakopanego.

Im dalej w książkę tym bardziej staje się interesującą i wciągająca w historię Mity
Polecam

Polecam

Książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Tajemnicza historia górskiej wyprawy, w której w niewyjaśnionych okolicznościach ginie kilkoro jej uczestników a jedyną ocalałą jest tytułowa Hoffmanowa - kobieta zagadkowa, dawna aktorka warszawskich kabaretów, femme fatale.
Akcja dzieje się w Zakopanem w 20-leciu międzywojennym. Ciekawy kawałek polskiej historii + zagadka kryminalna. Podobało mi się :)

Książka bardzo wciągająca. Pochłonęłam ją w ciągu jednego dnia. Nie żałuję ani jednej minuty poświęconej tej książce

Kolejna świetna książka Katarzyny Zyskowskiej, uwielbiam jej pióro. Genialna postać głównej bohaterki Miry, której życie to zlepek wzlotów i upadków. Mirę poznajemy na kilku etapach jej życia, które przenikają się tworząc jej pełny obraz.

W wyprawie w Tatrach giną 3 osoby, tylko 1 - Mira, przeżywa. Mira po ich śmierci zapada w depresję, wręcz oszalała. Czy miała coś wspólnego z ich śmiercią? Czy istnieje sposób by rozwiązać zagadkę sprzed lat?

Początkowo dałam książce 8 gwiazdek, ale po kilku dniach ta historia cały czas siedzi mi w głowie, cały czas Mira jest ze mną. Polecam i czekam na kolejne książki K. Zyskowskiej

Ta książka mnie zmiażdżyła! Nie byłam w stanie, po jej zakończeniu jakoś w miarę funkcjonować. Potrzebowałam czasu, chwili, aby zebrać myśli i ułożyć w głowie swoje emocje, jakie ona wywołała.

Historia, którą poznajemy, jest zainspirowana wydarzeniami na Lodowej Przełęczy w sierpniu 1925 roku. Jednak to tylko inspiracja, ale moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach, przyjęłam tę konkretną historię, jakby wydarzyła się naprawdę.
Prokurator Hoffman wraz z synem i żoną, wybierają się w góry. Pogoda nie sprzyja górskim wycieczkom. W pewnym momencie wydarza się coś, co na długie lata będzie świdrowało umysł Miry Hoffmanowej, doprowadzając ją do obłędu. Z tej wycieczki wraca tylko ona…

To rzeczywiście było trudne wydarzenie, ale to jak autorka przedstawiła życie Hoffmanowej, znanej gwiazdy warszawskich kabaretów, jest po prostu genialne. Cofamy się lub idziemy czasowo do przodu. Poznajemy jej życie przed tym, gdy została żoną prokuratora, jak i po górskich wydarzeniach. Nad jej życiem wciąż wisiała ciemna zasłona. Los nigdy nie było dla niej łaskawy. Zmagała się z obłąkanymi demonami, które idealnie kierowały jej życiową drogą.
Autorka jej postać namalowała mistrzowsko, wprowadzając pewien rodzaj mistyki, białego obłędu, zatracającej wyobraźni, kompulsywnego majaczenia. Dorzuca nam jeszcze pobocznych bohaterów, którzy mocno kształtują Mirę. Wyłania nam się obraz kobiety fatalnej, czy jak kto woli femme fatale.

Piękny język, mimo wszystko spokój w narracji, a do tego klimat Polski międzywojennej. Mogłam poczuć ten blichtr, salonowe spotkania, Zakopane tamtego okresu, czy pracę ówczesnych taterników i toprowców. Postacie mają wyraźne charaktery, są barwne i nie dają o sobie zapomnieć.

Zakończenie tej historii, powiązań, genezy życia bohaterów mnie rozwaliło. Tej książki tak łatwo się nie zapomina. Ona wbija się w umysł i siedzi zadowolona, że wywołała takie emocje!

Wciągająca

Wciągająca

Znana sprawa Kraszniców na Lodowej Przełęczy stała się osią wydarzeń opisanych w książce. Jednak nie jest to próba opowiedzenia, co się wydarzyło, jest to powieść fikcyjna w zasadzie niemająca z tamtymi wydarzeniami wiele wspólnego (trochę mnie to rozczarowało),oczywiście oprócz samej tajemniczej śmierci na Lodowej. Akcja książki dzieje się na trzech planach: wspomnienia Miry May z Warszawy, z początków kariery jako aktorki, w Zakopanem z czasów tragedii, w Kamienicy, podczas pobytu, leczenia w zakładzie. Dodatkowo wątki te przeplatają się ze sobą, czyli np. w zakładzie bohaterka wspomina, co robiła w Warszawie. A może wszystko dzieje się w Kamienicy? Jeśli ktoś nie lubi przeskoków czasowych, będzie się męczył, jednak powieść jest znakomicie zbudowana i „gładko” się czyta. Okładka jak i treść dobrze oddaje klimat czasów międzywojennych. Zakończenia można się domyśleć, mogłoby być ciekawsze.

🔹️ Lodowa Przełęcz strzeże najpilniejszych tajemnic, a to, co się na niej wydarzyło, zostanie pogrzebane na szlaku. Zastygłe ciała są nieruchome jak manekiny, złowieszcza cisza odbija się echem od szorstkich turni, nad którymi kruki rozpościerają czerń skrzydeł. W "Sprawie Hoffmanowej" Katarzyna Zyskowska snuje opowieść inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły zakopiańską bohemą lat trzydziestych XX wieku. Autorka potraktowała realizm sytuacji dość swobodnie, wybierając z niej te elementy, które były jej niezbędne do stworzenia opowieści. Efektem jest magnetyczna fabuła skrząca tatrzańskim folklorem, ale pulsująca też warszawskim życiem zwykłych ulic, wyuzdaniem scen i garderoby kabaretów. Tajemnicze okoliczności śmierci uczestników górskiej wyprawy zostają odkrywane z perspektywy Miry May, aktorki, która jako jedyna wyszła cało z tragicznej wędrówki.
🔹️ Autorka, odtwarzając przebieg tamtego sierpniowego dnia, zręcznie wykorzystuje cechy gatunkowe reportażu. I choć "Sprawa Hoffmanowej" nim nie jest, to sposób, w jakim Zyskowska opowiada tę historię, dużo z niego ma. Zanurzenie w realia tamtych czasów zostało wzmocnione treścią artykułów z ówczesnej prasy, będącą efektem swobodnej kreacji i stylizacji Autorki, ale napisaną tak wiarygodnie, jakby wyszła spod pióra dziennikarzy z tamtych lat. A ich graficzne wyróżnienie, nawiązujące do estetyki szpalt dawnych czasopism, tylko ten realizm potęguje. Mira Hoffmanowa jest w tej opowieści oczywiście najistotniejszym punktem - jej losy wywołane osobistą perspektywą intrygują, wywołując współczucie, ale też rozpalają ciekawość Czytelnika, który pragnie odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się podczas górskiej wycieczki. Zmiana perspektyw czasowych, skoki między wydarzeniami i miejscami są nie tylko cechą obłędu głównej bohaterki i przywoływania przez nią wspomnień, lecz także dynamizują tę historię, nadając literackim obrazom charakter filmowych scen.

"Sprawa Hoffmanowej" to historia opowiedziana z punktu widzenia "femme fatale", uznanej za winną śmierci trojga osób na Lodowej Przełęczy, zainspirowana jednym z najbardziej zagadkowych wydarzeń do jakich doszło w polskich Tatrach w latach 20 - tych XX wieku. Okoliczności koszmaru, który stał się udziałem prawdziwych uczestników dramatu są tak zagadkowe, że sprawa została nazwana “polską Przełęczą Diatłowa”, której do dziś do końca nie wyjaśniono.....

Autorka podejmuje próbę wyjaśnienia okoliczności tajemniczej tragedii i - jak sama mówi o tym w jednym z wywiadów - w toku zbierania materiałów, znalazła odpowiedź, dlaczego cały ciężar podejrzeń został przerzucony na ocalałą kobietę, wyjaśnia też dlaczego doszło do tuszowania faktów i kto miał w tym najbardziej intratny interes...

Fabuła książki przebiega dwutorowo z narracją w pierwszej osobie ukazując czasy feralnej wyprawy w góry oraz lata późniejsze, co daje czytelnikowi znacznie bogatszy i pełniejszy obraz wydarzeń mistrzowsko połączonych z możliwym scenariuszem rzeczywistego dramatu. Pytania się mnożą, odpowiedzi okazują się półprawdami lub kłamstwami a sam finał powieści godny jest najlepszego kryminału.

To było moje pierwsze i bardzo udane spotkanie z nową autorką i coś czuję, że nie ostatnie...

• Przeczytane w 2019