Nocami krzyczą sarny

Katarzyna Zyskowska Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2023-06-05
2023-06-05

Nie mogłam się oderwać! Tyle tajemnic, niepowtarzalny klimat. Wieś, góry, historia - mój trójkąt bermudzki.

Z kart tej powieści przesącza się trudna historia Dolnego Śląska, a zwłaszcza terenu Gór Sowich, które rozpalają wyobraźnie miłośników tajemnic z czasów II wojny światowej.
Każda z bohaterek musiała się zmierzyć z własną traumą i tajemnicami.

Każda z bohaterek musiała się zmierzyć z własną traumą i tajemnicami.

Po tę książkę sięgnęłam, po wielu poleceniach na LC. Czytała ją również przede mną moja mama. Zdecydowanie nie żałuję lektury. Historia kobiet z jednej rodziny rozgrywająca się pośród wojennych zawirowań i zmowy milczenia. Czyta się z niecierpliwym oczekiwaniem na kolejny rozdział. Jako drobne minusy odebrałam fakt, że od połowy powieści, wiedziałam już jak, potoczy się historia oraz zakończenie – myślę, że rozumiem zamysł, jednak dla mnie osobiście jest urwane i pozostawia niedosyt. Wyjątkowa, piękna okładka.

Czytając czasami miałam mętlik bo wydarzenia są w 3 czasach , dość dynamicznie dzieje się akcja między 3 dziewczynami ale ogólnie wciągająca i godna polecenia

Katarzyna Zyskowska zwróciła moją uwagę już po "Sprawie Hoffmanowej", wiedziałam, że jeszcze po nią sięgnę, w kolejce czeka książka o Baczyńskim, ale najpierw nadeszła kolei na "Nocami krzyczą sarny".

Trzy pokolenia kobiet, każda mierzaca się z własnymi demonami, każda doświadczająca przemocy i każda zmuszona by odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości.
Tajemnice, historia, niedopowiedzenia, sprawiają, że nie sposób nie poznać tych losów do końca.

Nieodkladalna.

Tajemnice,...

Bardzo dobrze dobrany moment historyczny w którym splatają się historie ludzkie. Bez winy z żadnej strony, a po każdej stronie mamy ofiary. Tak niestety działa wojna. Cierpią Ci co są na dole.

Powieść została podzielona na "teraz", "wcześniej", "dawno". Autorka opisuje w nich swoją teraźniejszość, młodość i historię rodziny przed jej przyjściem na świat. Dla mnie najciekawsze były czasy "dawno", "wcześniej" też bardzo lubiłem, najmniej potrzebne było dla mnie "teraz".

Poza tym, historia, która rozegrała się dawno była faktycznie zaskakująca i momentami nieoczywista. Natomiast w warstwie "wcześniej" czegoś mi zabrakło. Cały czas myślałem, że historia rodziny dopadnie naszą bohaterkę, że wrócą jakieś demony przeszłości. A zakończenie "wcześniej" okazało się być dość zwyczajne. Za to mały minus.

Ale generalnie to dobra książka, w żadnym razie nie wybitna, ale do przeczytania.

Dobra książka, wciągająca historia na dwa długie wieczory, problematyka w zasadzie poważna i ważna, ale znowu zabrakło pomysłu na klamrę spinającą całość, zakończenie niewiarygodne i trochę naiwne, wymyślone naprędce i na kolanie, takie mam wrażenie... Nie żałuję spędzonego nad tą powieścią czasu, szkoda tylko zmarnowanego potencjału.

Świetnie napisana książka poruszająca kwestię wysiedleń po drugiej Wojnie Światowej. Akcja dzieje się po niemieckiej stronie, która potem jest już polska. Dwie rodziny, o różnych narodowościach mieszkające razem. Pomimo różnic kulturowych łączy ich bestialstwo wojny i traumatyczne przeżycia . Trzy kobiety, trzy pokolenia, babka i wnuczka oraz łączące je straszne przeżycia. Niesamowicie dobra lektura, polecam gorąco.

"Wojen nikt nie wygrywa. Może poza politykami i przemysłem zbrojeniowym. Zwykli ludzie zawsze ponoszą ofiary."
Wciągająca historia. Moja babcia opowiadała mi dokładnie to samo jeśli chodzi o przesiedlanie ludzi ze wschodu na zachód. Jako dziecko pamiętała, że przywieźli ich pod zachodnią granicę nowej Polski i kazali wybierać dom dla siebie. Te domy wyglądały tak jak opisała autorka. Mojej babci już nie ma ale cieszę, że zdążyłam ją o to zapytać... Przeczytałam książkę jednym tchem.

Zyskowska kolejną książką zyskała w moich oczach jeszcze bardziej. Ciągle pamiętam świetną "Sprawę Hofmanowej" a tu kolejna perła.
Mocna historia, dająca do myślenia, mocno osadzona w konkretnym regionie kraju, świetnie poprowadzone trzy linie czasowe i bohaterki jak żywe. Duży plus za sprytnie wplecioną symbolikę i historię regionu. Uwielbiam wyjścia na Wielką Sowę czy wyprawę do kompleksu Riese.
Jak wiadomo Dolny Śląsk najlepsze miejsce do życia ale z cholernie trudną historią.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2023