Za minutę północ

2010-01-01
2010-01-01
Barbara Gadomska
kryzys kubański 1962 zimna wojna Kuba

Bardzo wartościowa faktograficznie, ale dość nudno napisana. Niestety autor kompletnie nie potrafił oddać przerażającego napięcia tamtych dni, mimo, że w zasadzie w każdym rozdziale o nim wspomina. Warto, ale dla wytrwałych ;)

Z jednej strony tytaniczna praca Historyka (15 % objętości stanowią same przypisy),z drugiej nie jest to książka tak interesująca jak "6 miesięcy 1945". Tytuł sugeruje wartką akcję a jest to opis kolejnych 13 dni napięcia zimnej wojny ze wskazaniem typu: w tym czy też w tamtym miejscu sytuacja mogła potoczyć się inaczej.

Pomimo powyższych obiekcji, polecam. Gdyby skala ocen była bardziej szczegółowa dałbym 7,5.

Pomimo powyższych obiekcji, polecam. Gdyby skala...

Kompletna historia Kryzysu Kubańskiego. Dobbs wykonał niesamowitą pracę badając wydarzenia października 1962. W swojej pracy obala mity, dotąd uznawane za faktyczne wydarzenia, odkrywa dotąd nieznane wydarzenia i fakty. Dodatkowo podaje sporo informacji "drugorzędnych", możemy się dowiedzieć np. jak działały radzieckie rakiety, amerykański system obrony itp...
Dobbs wyszedł z założenia, że w tym okresie najważniejsze nie są wydarzenia w Białym Domu, lecz to co działo się w tym czasie na całym świecie - np. przelot samolotu U2 nad terytorium ZSRR (w innym artykule nazwał te postaci "irrational actors"). Brakuje więc dokładniejszego opisu zebrań ExCommu. To jedyny brak tej pracy.

Dobbs wyszedł...

Michael Dobbs w bardzo przejrzysty sposób, krok po kroku, prezentuje nam tą historię z roku 1962.

Z punktu widzenia obecnych czasów to niesamowite że dwa supermocarstwa były o krok od rozpoczęcia wojny jądrowej, która z pewnością przerodziła by się w III wojnę światową. Niewielka była granica którą trzeba było przekroczyć aby w owym czasie Ameryka i ZSRR zostały pokryte radioaktywnym pyłem.Błędy zwykłych żołnierzy mogły rozpętać prawdziwe piekło wojny jakiej jeszcze ten świat nie widział.

Książkę czyta się jak thriller szpiegowski. Polecam ją przede wszystkim dla fanów historii okresu zimnej wojny. Zwykły czytelnik również powinien się nią zainteresować. Kto wie jak by dziś świat wyglądał gdyby Kennedy i Chruszczow nie doszli do porozumienia.

• Do kupienia
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Zimna Wojna
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR

Dodaj cytat z książki Za minutę północ