Za minutę północ

Wydawnictwo: Świat Książki
One minute to midnight
historia
Edyta

Opowieść o kulminacyjnym punkcie "zimnej wojny": trzynastu dniach, które wstrząsnęły światem. Jest październik 1962 roku. Z powodu rozmieszczenia jądrowych pocisków rakietowych na Kubie, USA i ZSRR nieuchronnie zmierzają do atomowej konfrontacji. Co robił amerykański samolot szpiegowski nad Związkiem Radzieckim? Jak Chruszczow chciał zniszczyć bazę Guantanamo? Kronika wydarzeń, które mogły doprowadzić świat do ostatecznej katastrofy, napisana przez dziennikarza "Washington Post".

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2010

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

lukas83 | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Michael Dobbs w bardzo przejrzysty sposób, krok po kroku, prezentuje nam tą historię z roku 1962.

Z punktu widzenia obecnych czasów to niesamowite że dwa supermocarstwa były o krok od rozpoczęcia wojny jądrowej, która z pewnością przerodziła by się w III wojnę światową. Niewielka była granica którą trzeba było przekroczyć aby w owym czasie Ameryka i ZSRR zostały pokryte radioaktywnym pyłem.Błędy zwykłych żołnierzy mogły rozpętać prawdziwe piekło wojny jakiej jeszcze ten świat nie widział.

Książkę czyta się jak thriller szpiegowski. Polecam ją przede wszystkim dla fanów historii okresu zimnej wojny. Zwykły czytelnik również powinien się nią zainteresować. Kto wie jak by dziś świat wyglądał gdyby Kennedy i Chruszczow nie doszli do porozumienia.

Dominik | 2014-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Kompletna historia Kryzysu Kubańskiego. Dobbs wykonał niesamowitą pracę badając wydarzenia października 1962. W swojej pracy obala mity, dotąd uznawane za faktyczne wydarzenia, odkrywa dotąd nieznane wydarzenia i fakty. Dodatkowo podaje sporo informacji "drugorzędnych", możemy się dowiedzieć np. jak działały radzieckie rakiety, amerykański system obrony itp...
Dobbs wyszedł z założenia, że w tym okresie najważniejsze nie są wydarzenia w Białym Domu, lecz to co działo się w tym czasie na całym świecie - np. przelot samolotu U2 nad terytorium ZSRR (w innym artykule nazwał te postaci "irrational actors"). Brakuje więc dokładniejszego opisu zebrań ExCommu. To jedyny brak tej pracy.

patryk780 | 2016-03-20
Przeczytana: 25 kwietnia 2016