Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie

Okładka książki Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie Russell Shorto
Okładka książki Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie
2013-11-27
2013-11-27
Władysław Jeżewski
Amsterdam Holandia Niderlandy historia

Świetnie napisana książka z olbrzymią ilością informacji nie tylko o Amsterdamie, ale również o całych Niderlandach. Chronologiczna historia rozwoju miasta począwszy od bardzo trudnych początków osadnictwa na mokradłach, poprzez średniowiecze, dominację katolicyzmu, protestantyzm i wojnę z Hiszpanią, zwycięstwo Wilhelma Orańskiego, liberalizm i złoty wiek, straszny rok 1672, chwalebne zwycięstwo,wojny napoleońskie, okupację niemiecką aż po czasy współczesne.
Napisana przez Amerykanina historia miasta z dużym wyczuciem serwuje czytelnikowi przyswajalną ilość historycznych faktów często niezwykle intrygujących, przez co nie nuży i sprawia że lektura staje się przyjemnością. Dużym atutem książki jest to, że dość szybko czytelnik orientuje się jak niewiele wie o historii miasta i Niderlandów. Wiele informacji jest całkowicie nieznanych, przez co opisywana historia wydaje się być "świeża" w porównaniu chociażby do opracowań historycznych dotyczących Polski i naszego regionu.
Bardzo rekomendowałbym tę książkę przez zwiedzaniem miasta.

Wspaniała biografia Amsterdamu, miasta, w którym wolno więcej niż gdziekolwiek indziej...
Z jednej strony urzeka siecią splątanych kanałów, kamienicami przypominającymi domki z piernika i ciekawymi muzeami, z drugiej kusi zadymionymi coffee shopami, tętniącymi życiem klubami nocnymi i tajemniczą Dzielnicą Czerwonych Latarni...

O tym opowiada Russell Shorto w książce „Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie”. Źródeł wolności i swobody doszukuje się w konieczności walki z morskimi falami zalewającymi pola uprawne i kapryśną pogodą. Potrzebna była do tego była dyscyplina, organizacja, a także zaradność i samodzielność.

Opowieści o mieście przeplatają się z życiorysami osób związanych z miastem. Autor opowiada o najsłynniejszych mieszkańcach Amsterdamu, w tym: o Rembrandcie, Kartezjuszu, van Goghu, Spinozie, Erazmie oraz Annie Frank, ale także o mniej znanych postaciach, które jednak w znaczący sposób wpłynęły na historię miasta. Lekko i barwnie pisze o: kanałach, rowerach, diamentach, hippisach, marihuanie, prostytucji, happeningach ruchu Provo, Wilhelmie Orańskim, pierwszej na świecie giełdzie papierów wartościowych, potędze Kompanii Wschodnioindyjskiej, wpływie jaki Amsterdam wywarł na Stany Zjednoczone, związkach między indywidualizmem a wspólnotowością, o tym, jaki wpływ na rozwój sztuki mieli mistrzowie tworzący w Amsterdamie, złotym wieku, gdy Amsterdam stał się bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i bogatym miastem, które przyciągało ludzi z całego świata: kupców i finansistów, a także o niezwykłej tolerancji władz dla wszelkiej odmienności. Do tego mnóstwo anegdot, zaskakujących faktów i ciekawostek. W rezultacie książkę pochłania się w błyskawicznym tempie, a autor udowadnia, że pisanie o historii nie musi być nudne...

O tym opowiada Russell Shorto w książce...

Gdy zupełnym przypadkiem odwiedziłam Amsterdam w lutym 2013 stwierdziłam, że gdybym miała emigrować to właśnie tam. I nie, moi drodzy, coffe shopy nie były powodem. To miasto urzekło mnie swym pięknem i różnorodnością, wielkością języków (ot, po 2 filologiach duża szansa na pracę),klimatem. Byłam tam 3 dni, zostawiłam serce i chciałabym kiedyś tam wrócić. Właśnie dlatego zdecydowałam się przeczytać te książkę. Autor niezwykle skrupulatnie opisuje historię najbardziej liberalnego miasta w Europie. Historię wielopłaszczyznową. To ogromna dawka wiedzy i ciekawostek. Otwiera nam oczy na współczesną Holandię, wyjaśnia dlaczego takie a nie inne podejście obowiązuje w tym kraju. Wszystko poparte ogromnym reaserchem! To naprawdę wybitna pozycja, którą polecam fanom gatunku lub samego miasta. A może jest tu ktoś kto emigrował, ale nie zaznajomił się z przeszłością swego nowego domu? Polecam bardzo. Momentami czytało mi się topornie, ale to raczej kwestia luk w wiedzy, nieznajomości języka i ogromnego zmęczenia.

Ta książka to historie różnych mieszkańców Amsterdamu – królów, kupców, malarzy, rzemieślników i przedsiębiorców, którzy przez wieki tworzyli to miasto. Dzięki zrozumieniu tych ludzi z przeszłości, można zrozumieć dlaczego Amsterdam jest pełen małych domków, a nie okazałych pałaców.

goodidea.archi

goodidea.archi

[nie będę gwiazdkował]

Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie. Czułem się w obowiązku do jak najszybszego sięgnięcia po nią. Żeby nie leżała w niekończącej się kolejce książek czekających na swój moment.

Z jednej strony imponuje próba połączenia różnych wątków i postaci, tak by logicznie z siebie wynikały. Russell Shorto wykonał sporo pracy. To widać i za to należy mu się szacunek. Ale ani fakt, że właśnie w Amsterdamie powstała pierwsza giełda akcji na świecie, ani to, że było to centrum spekulacji udziałami Zjednoczonej Kompanii Wschodnioindyjskiej, a później cebulkami tulipanów nie były wystarczającą zachętą, by się przedzierać przez kolejne historie ludzi i miejsc związanych z tym miastem.

Całość:

[nie będę gwiazdkował]

Amerykanin mieszkający w Amsterdamie napisał bardzo ciekawą historię tego niezwykłego miasta, a przy okazji historię Holandii. Autor podkreśla cechy mieszkańców Amsterdamu, które ukształtowały się w czasie burzliwej historii miasta: tolerancję, liberalizm, skłonność do współpracy, dążenie do kompromisu. Nie jest to dzieło naukowe, ale popularna monografia, która przynosi masę wiadomości o Amsterdamie i Holandii. Świetna robota.

Ta popularna historia Amsterdamu bierze za osnowę dwie idee, które odegrały decydującą rolę w rozwoju miasta: tolerancję i liberalizm. Autor stawia śmiałą tezę, że liberalizm, rozumiany jako przywiązanie do swobód i praw jednostki, liberalizm który symbolizuje zerwanie z wiekami średnimi i odejście od doktryny w której źródłem wszelkiej wiedzy i władzy jest Kościół i monarchia, narodził się właśnie w Amsterdamie.

Sporo dowiadujemy się o amsterdamskim złotym wieku XVII, kiedy to miasto stało się naukową i kulturalną stolicą świata, promieniowało wolnością intelektualną która przyciągała myślicieli z całej Europy. Autor pisze też o niebywałym wysiłku walki z morzem, osuszaniu mokradeł, budowaniu domów na bagnach. Tego typu praca wymagała kooperacji i współdziałania, które stały się tradycją w Holandii. Poza tym w Niderlandach nie wykształcił się system lenny, o czym zadecydowała warunki naturalne: ponieważ dużą część ziemi uprawnej wydarto morzu, ani Kościół ani szlachta nie mogli rościć sobie do niej pretensji. Zatem pojedynczy ludzie ze wszystkich warstw społecznych posiadali ziemię.

Ta mieszanka braku zależności lennej z duchem kooperacji i handlowym charakterem miasta, dała w efekcie kulturę tolerancji i liberalizmu. W tej atmosferze mogli tworzyć Erazm z Rotterdamu, Rembrandt, Spinoza czy John Locke (który przez wiele lat mieszkał w Amsterdamie).

Sporo też jest o holenderskiej ekspansji kolonialnej, której symbolem stała się holenderska Kompania Wschodnioindyjska (VOC),w swoim czasie wywarła ona decydujący wpływ na losy świata. Dość powiedzieć że zachowane archiwa kompanii – w Kapsztadzie, Kolombo, Madrasie, Dżakarcie i Hadze – idą w kilometry. Dowiadujemy się też o giełdzie amsterdamskiej, pierwszej na świecie. Okazuje się że prawie wszystkie rodzaje instrumentów finansowych które dzisiaj znamy – opcje, kontrakty, terminowe, itd. - zostały wynalezione w XVII-wiecznym Amsterdamie.

Autor pisze, że okres powojenny to nowy złoty wiek Amsterdamu, miasto wyzwoliło się wtedy ostatecznie spod wpłytu Holenderskiego Kościoła Reformowanego i stało się laboratorium nowych idei liberalnych. Mamy więc legalną prostytucję (dzielnica czerwonych latarni!),miękkie narkotyki czy małżeństwa jednopłciowe.

Dostaliśmy świetną historię tego pięknego, bezpiecznego, przyjaznego dla ludzi miasta. Można bez końca włóczyć się (lub jeździć na rowerze) po uliczkach nad kanałami i napawać się unikalną atmosferą. Kto nie był, niech żałuje!

Ebook niestety nie ma fotografii, które znajdujemy w wersji papierowej. Szkoda!

Napisana przyjemnym językiem. Czuć klimat miasta wolności, kanałów i rowerów.

Napisana przyjemnym językiem. Czuć klimat miasta wolności, kanałów i rowerów.

Rewelacyjna książka. Polecam w 100%.
Tłumaczenie czasem niekompetentne-(do palenia na zewnatrz).

Rewelacyjna książka. Polecam w 100%.
Tłumaczenie czasem niekompetentne-(do palenia na zewnatrz).

Wielowątkowa ale harmonijnie połączona analiza, która tłumaczy Amsterdam i ludzi w nim żyjących.

1978

Czy można napisać biografię miasta? Można! To podróż przez Amsterdam, który niby znamy,a jednak odkrywamy z innej strony. To nie jest przewodnik, to prawdziwa biografia.

• Ebooki
  • Holandia
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie