Okładka książki Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny Michael Dobbs
Michael Dobbs Wydawnictwo: Magnum historia
historia
Six Months in 1945. From World War to Cold War
Magnum
2013-04-23
2013-04-23
Władysław Jeżewski
II wojna światowa Hitler Stalin

Kiedy książkę historyczną czyta mi się jak najlepszą powieść przygodową, nie ma opcji, bym się taką lekturą nie zachwycała ;). A tak właśnie było z "Sześcioma miesiącami w 1945" Dobbsa. Książka zaczyna się od konferencji jałtańskiej w lutym, a kończy atakiem na Hiroszimę w sierpniu oraz jego konsekwencjami - te sześć miesięcy ukształtowało świat na kolejne kilkadziesiąt lat. To wtedy zapadła żelazna kurtyna, oddając sporą część Europy pod władzę Stalina, to wtedy rozpoczął się podział Niemiec, a dotychczasowi sojusznicy stali się rywalami w nowej, zimnej wojnie. W Stanach zmarł Roosevelt, a do władzy doszedł Truman, Churchilla na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii zastąpił Attlee... tylko Stalin niezmiennie należał do "Wielkiej Trójki", wielce zdziwiony, że jak to - inni przywódcy słuchają opinii publicznej i oddają władzę? Książka Dobbsa to nie podsumowanie suchych faktów historycznych, ale mnóstwo ciekawostek, dialogów, wspomnień. Autor się skupił na konkretnych wydarzeniach, jak właśnie konferencja, śmierć Roosevelta, testy bomby atomowej - i właśnie o nich pisał bardzo szczegółowo, dzień po dniu, analizując zachowania postaci historycznych. Oczywiście większość tych wydarzeń była mi dobrze znana, ale nigdy nie czytałam o nich w ten sposób - ze zgłębieniem zachowań i przemyśleń bohaterów (wielu z nich zostawiło pamiętniki, które Dobbs uwzględnił w opisywaniu danych sytuacji). "Sześć miesięcy w 1945" wręcz pochłonęłam i aż żałowałam, że książka obejmuje jedynie tak krótki okres historii - nie da się jednak zaprzeczyć, że te miesiące zmieniły świat i ich wybór był nieprzypadkowy. Sporo tu też ciekawych z naszego punktu widzenia polskich wątków - szczególnie w formie dyskusji między aliantami, co się powinno stać z Polską po wojnie, jakich argumentów używał tu Stalin, a jakich Churchill, czasem wspierany przez Amerykanów, czasem pozostawiony sam sobie. Bardzo polecam lekturę :).

Świetna książka, taka z cyklu: "wiem na ten temat co trzeba wiedzieć, po co czytać o tym szczegółowiej, phi". A wtedy wchodzi autor i mowi: o nie chłopczyku, usiądź, opowiem Ci jak było. Zalety: żywy język, zero nudzenia, naukowego gadania, tylko czuć wręcz, że jest się jako obserwator w Jałcie albo w Poczdamie. Tytuł mówi wszystko, autor pokazuje panoramę dziejową owych 6 miesięcy tak dobrze, że aż chciałoby się, aby pociągnął dalej temat. Imponująca książka, jedna z tych, która uczy historii. Można spokojnie polecić znajomym, którzy chcieliby fajny thriller na wakacje.
W przypadku takich książek mam zawsze dwie refleksje: jakim to trzeba być mózgiem aby pisać tak dobre książki oraz: historia ma najlepsze historie, literatura piekna to tylko pierwsza pochodna tego co się tak naprawdę wydarzyło

Wielokrotnie słyszałem o konferencji jałtańskiej, że to była zdrada Polski, wbicie noża w plecy naszemu krajowi przez naszych sojuszników etc. Dlatego też sięgnąłem po tę książkę, aby zgłębić temat.
Michael Dobbs próbuje nam przybliżyć burzliwy okres kilku miesięcy w roku 1945, od spotkania w Jałcie, w którym uczestniczyli Roosevelt, Churchill, oraz Stalin, przez ostateczną kapitulację Niemiec niedługo potem, aż po zrzucenie bomb atomowych na Nagasaki i Hiroszimę, które były ostatecznym końcem II Wojny Światowej, a początkiem Zimnej Wojny między ZSRR, a Stanami Zjednoczonymi.
Autor skupia się głównie na wydarzeniach na Jałcie, kiedy to de facto Stalin rozegrał Roosevelta, oraz Churchilla, którzy zgodzili się na odebranie Polsce ziem wschodnich (między innymi Lwowa i Wilna) w zamian za ziemie, które dotąd należały do Niemiec, czyli między innymi Wrocław, Poznań, oraz Szczecin.
Decyzje te miały duże konsekwencje dla wielu milionów Polaków, oraz Niemców, którzy musieli być przesiedleni.
Ponadto Stalin mydlił oczy pozostałym, że Polska będzie suwerennym krajem, z demokratycznym rządem. Rzeczywistość jak wiadomo była inna, Sowieci na wiele lat de facto przejęli wpływy nad całą Europą Środkową, oraz Wschodnią, a my poczuliśmy się zdradzeni przez Brytyjczyków, oraz Amerykanów, których mieliśmy i w sumie dotąd mamy za swoich sojuszników.
Można byłoby się długo rozwodzić nad tą całą sprawą, jednakże powstrzymując się od własnych opinii stwierdzam, że ta książka to kawał dobrej roboty. Bardzo polecam, jeśli ktoś chce poznać historię przedstawioną w przystępny i myślę, że rzetelny sposób.

Dobra pozycja historyczna, przedstawiajaca przelomowe miesiace 1945. Calkiem sporo informacji o Polsce i tego jak ksztaltowaly sie nasze granice i rzady.
Nie czyta sie tego jak czysta literatura faktow, ale jak powiesc szpiegowsko - negocjacyjno - przygodowa.
Dosc dobrze zcharakteryzowane glowne postacji (FDR, Churchill, Stalin, Truman) oraz duzo postaci drugoplanowych (Molotow, Harriman.... ale takze troche np. Bierut).
Polecam!

Książka dla miłośników II wojny światowej. Kronikarski zapis wydarzeń politycznych począwszy od konferencji w Jałcie z lutego, a skończywszy na wybuchy bomby atomowej w Japonii w sierpniu 1945. Tylko sześć miesięcy ale tych kluczowych dla zrozumienia kolejnych pięćdziesięciu lat historii Europy i świata. Pozycja rewelacyjna pokazująca wzajemne relacje głównych rozgrywających: Stalina, Churchilla, Roosevelta, Trumana oraz całe zaplecze większych i mniejszych doradców. Mówi się, że Stalin ograł Zachód. Książka pokazuje, że trochę tak było, ale nie do końca. Stalin po prostu wyzyskał realia jakie ukształtowały się na koniec wojny i zasięg obecności Armii Czerwonej. Czy politycy zachodu mogli uzyskać więcej? Szczerze wątpię. Mieli za przeciwnika zimnego realistę, który gotów był na kolejną konfrontację.
Sporą część książki autor poświęcił sprawie polskiej, zwłaszcza omawianej w Jałcie.
Książka obiektywna, czyta się bardzo szybko, niczym dobrą powieść sensacyjną.
Szczerze polecam!

Książkę czyta się jednym tchem, prawie jak powieść sensacyjną :)

Książkę czyta się jednym tchem, prawie jak powieść sensacyjną :)

„Sześć miesięcy w 1945” to tytuł i jednocześnie okres pod koniec drugiej wojny światowej, który opisuje w swojej książce, brytyjski dziennikarz i autor. Wydarzenia w niej opisane zmieniły porządek świata oraz pokazały wielką politykę i jej cynizm.

Książka zaczyna się od konferencji w Jałcie, w lutym 1945 roku, czyli spotkania Stalina, Churchilla i Roosevelta, która zmieniła losy Europy na kilkadziesiąt lat.

Znakomicie przedstawiona naiwność Brytyjczyków i Amerykanów wobec Stalina, który przeprowadził swój plan podporządkowania sobie Europy środkowo-wschodniej i stracone nadzieje między innymi Polaków. Skończyła się okupacja niemiecka, a w jej miejsce zapanował porządek „radziecki”. To doskonałe studium przestawiające politykę Stalina wobec świata zachodniego, który miał za nic uzgodnienia w Jałcie i podporządkowywał sobie kraje Europy wschodniej po zakończeniu wojny w sposób cyniczny i bezwzględny. Książka doskonale pokazuje różnice prowadzenia polityki w sposób cywilizowany, w świecie zachodnim, z terrorem i irracjonalnością Stalina.
Dobry przykład, to mordowanie lub wysyłanie do łagrów żołnierzy Armii Czerwonej, którzy walcząc z Niemcami i wyzwalając kraje zachodnie stali się niebezpieczni, bo zobaczyli na własne oczy, że ludzie z krajów kapitalistycznych żyją o wiele lepiej i zamożniej niż ludzie w sowieckiej Rosji. Sami zobaczyli, że to co wmawiała im sowiecka propaganda jest nieprawdą i, z tego powodu stali się niebezpieczni, więc Stalin postanowił ich usunąć, żeby nie mogli mówić prawdy i zagrozić jego władzy.

Książkę czyta się znakomicie, jak thriller polityczny . To jednocześnie świetny przykład, że w polityce liczą się tylko własne interesy i realizm, doskonała znajomość przeciwnika, a nie romantyzm, czy łatwowierność, jak w przypadku Polski, czy naiwność zachodnich aliantów wobec Stalina. Warto przeczytać i korzystać z wiedzy przedstawionej w książce.

Czasy się zmieniają, ale pewne zasady prowadzenia polityki pozostają takie same.

Bardzo dobra książka dla miłośników historii II Wojny światowej. Życzyłbym znaleźć sobie równie dobrą i szczegółową pozycję dotyczącą roku 1943 oraz pierwszej połowy 1944 na temat działań na arenie wschodniej.

Autor wykonał tytaniczną pracę o czym świadczy chociażby ilość przypisów oraz ich źródła. O ile przytaczanie treści listów przywódców raczej nie dziwi to już analiza treści takich dokumentów u niższych rangą oficerów jest przejawem perfekcjonizmu i dążenia do ukazania całości.

Polecam,

Czyta się jak książkę przygodową.
Autor dzień po dniu wydarzenia końca II WŚ. Czytając czułem się jakbym sam uczestniczył w spotkaniach wielkiej trójki. Polecam interesującym się historią tego okresu.

Czyta się jak książkę przygodową.

Chociaż jest to literatura faktu, to czyta się ją jak thriller polityczny. Autor przedstawił najważniejsze wydarzehia polityczne pomiędzy lutym a sierpniem 1945 roku z niemalże zegamistrzowską precyzją. Świetna lektura.

• II wojna światowa
  • Kindle

Michael Dobbs Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny Zobacz więcej