Biały klaun

Tłumaczenie: Barbara Kramar
Wydawnictwo: Media Rodzina
Bijeli klaun
jagarkar

Biały klaun Damira Miloša bywa porównywany przez chorwackich krytyków literackich do Małego księcia. Nie bez przyczyny. To wzruszająca i pełna symboli oraz znaczeń powieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów. Wierzy bowiem, że gdy je odnajdzie, będzie mógł zostać klaunem cyrkowym tak jak jego rodzice. Gdy pewnego dnia chłopiec spotyka w lesie ślepego starca, jego życie zmieni się w...

Gdy pewnego dnia chłopiec spotyka w lesie ślepego starca, jego życie zmieni się w sposób, w jaki nawet nie przypuszczał. Starzec zdradzi chłopcu tajemnicę – kolory może widzieć każdy, bo do ich percepcji służy nie tylko wzrok, lecz także pozostałe zmysły: smak, węch, słuch czy dotyk.
Ale czy to wystarczy, by stać się artystą cyrkowym? A może chłopiec wybierz inną życiową drogę?
Książkę zilustrował chorwacki artysta Lovro Artuković.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/695/Bialy-klaun

jagarkar | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Ktoś porównał tę książkę do "Małego Księcia", a to wystarczający powód, by ją przeczytać.

"Biały klaun" ma swój klimat, nie czytałam dotąd takiej książki. Jest przepełniona symbolami, które jednak nie od razu da się rozszyfrować.
Kim na przykład jest tak ważny dla fabuły i bohatera smok, który pojawia się w jego snach i stara się być groźny, wyzywa go na pojedynki i chce porwać jego księżniczkę?
Długo się nad tym zastanawiałam, aż postanowiłam poszukać czegoś o symbolice smoka:

„Smok pozostawał często stworzeniem groźnym uosabiającym zło. W psychologii także ludzkie lęki i ciemną stronę osobowości. Stał w opozycji do bohatera, który musiał pokonać zło drzemiące w nim samym, ukazywane pod postacią smoka, by ostatecznie zwyciężyć nad złem.”
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Smok#Symbolika)

I teraz wszystko wydaje się odrobinę jaśniejsze i już wiem, dlaczego smok atakował przepełnionego lękiem chłopca zagubionego w świecie bez kolorów i dlaczego zniknął, gdy te kolory odnalazł w...

Beate | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Króciutka opowieść o chłopcu poszukującym kolorów. Ma w sobie coś magicznego, bajkowego i nieoczywistego.

Zielonooka | 2017-03-14

Powieść o radości, czasie, odmienności oraz miłości, która jednak nie przebiła Jeżycjady:). Chłopiec daltonista szuka kolorów, co już w samym sobie jest niesamowite. Historie, które opowiada starzec, są piękne. Gorąco polecam tym, którzy szukają samych siebie-i mają na to czas...

Czytajka | 2017-07-06
Tella | 2017-04-12