Książka wszystkich rzeczy

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Het boek van alle dingen
Róża_Bzowa

Najgłośniejsza książka laureata Astrid Lindgren Memorial Award - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny. - Kim właściwie chciałbyś zostać? - Szczęśliwym - odpowiedział Thomas. - Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym. Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa. Popatrzyła na niego ze...

- Kim właściwie chciałbyś zostać?
- Szczęśliwym - odpowiedział Thomas. - Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.
Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa. Popatrzyła na niego ze śmiechem i oznajmiła:
- To cholernie dobry pomysł. A wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać.

Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe, a wróble grają na trąbkach. A może to tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy, których nie widzą inni. Ale nie ma łatwego życia. Bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę - panią Van Amersfoort, Elizę-o-skórzanej-nodze i... Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

vandenesse | 2013-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka przepiękna, magiczna, wzruszająca ale jednocześnie wstrząsająca. Mamy okazję podejrzeć świat rodziny, zastraszonej przez fanatyka religijnego - oczami dziewięcioletniego Thomasa - chłopca wyjątkowego, który widzi rzeczy niewidoczne dla innych.
Grozę budziły we mnie opisy, gdy do kolacji zasiadała cała rodzina, atmosfera robiła się coraz gęstsza i pozostawało jedynie czekać, kiedy ojciec uzna za stosowne uświadomić rodzinę co się podoba Bogu a co nie...
Bardzo zaskakuje starsza siostra Thomasa - Margot, gimnazjalistka, która cały czas chichota i jest wg niego po prostu bardzo głupia. Jednak im dalej, im głębiej wchodzimy w tą historię - i Thomas i my odkrywamy, że Margot jednak wcale nie jest taka głupia a dodatkowo ma w sobie wiele mocy i odwagi.
Przepiękna postać "czarownicy" - pani Van Amersfoort.
Autor otrzymał nagrodę ALMA za całokształt twórczości. Mam ogromną nadzieję, że skoro Dwie Siostry wydały "Książkę wszystkich rzeczy" to teraz już pójdzie z górki i pozostałe...

karuzela | 2013-05-18
Przeczytana: 2013 rok

Potrzeba zaledwie jednej godziny z zycia, zeby przeczytac to cudo. Po dotarciu do ostatniej strony przekonujesz sie, ze niewatpliwie byla to godzina spedzona dobrze. Baaaaaaaaardzo dobrze. Tresc wstrzasajaca i targa emocjami na wszystkie strony. Otwiera oczy, z ktorych plyna lzy czy tego chcemy czy nie. Pozostawia niedosyt i ciekawosc co bedzie dalej. I jeszcze najszczersze zyczenia, zeby wszystko bylo juz dobrze na zawsze.

Superchrupka | 2017-03-18

Łał! Poruszająca, błyskotliwa książka, która w wyjątkowo sugestywny i dojrzały sposób opowiada o wielu bardzo niewygodnych sprawach - o przemocy w rodzinie, religijnym fanatyzmie, hipokryzji rodziców... I więcej, jak przystało przecież na książkę "wszystkich rzeczy". Mowa tu również o tolerancji, miłości i przyjaźni, girl power, relacjach brata z siostrą, aż wreszcie o wielkiej sile literatury. Świetny przykład na to, że bagatelizowanie książek dla dzieci jest całkiem bez sensu, zwłaszcza, że z książeczki Kuijera wiele mógłby się nauczyć niejeden "dorosły" pisarz. I dorosły człowiek.

jagarkar | 2013-03-22
Przeczytana: 21 marca 2013

Czyta się jednym tchem, mimo poważnej i ciężkiej tematyki. Autor przedstawia temat przemocy domowej widzianej oczyma 9-letniego chłopca, jednak nie ma tu przytłaczających, mrocznych i bolesnych obrazów, jest dużo magii i wyobraźni. Jest też sporo religii, ale bez zbędnego filozofowania - Jezus w tym przypadku jest sprzymierzeńcem chłopca, który także doświadczył wiele cierpienia za sprawą swego ojca. Polecam!

HannaAnna | 2016-06-05
Przeczytana: 08 maja 2016

Wspaniała opowieść. Zaskoczyła mnie ta historia. Trzeba mieć nie lada talent, żeby w książce dla dzieci poruszyć temat przemocy domowej, utraty wiary w Boga w wyniku otrzymanego lania, samotności dziecka, które stara się ochronić siebie i matkę przed brutalnym ojcem. Guusowi Kuijerowi udaje się to. Buduje magiczną opowieść pełną aniołów, niezwykłych przypadków, radosnych i tajemniczych staruszek, miłości i dobra. Poruszające, dające nadzieję.

Chiara | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Książka dla dzieci o trudnych relacjach między rodzicami, ojcu- bezwzględnym i brutalnym wobec najbliższych; matce- kochającej i czułej matce..... Pisana z pozycji kilkuletniego dziecka. Wzruszająca, mądra i wymagająca komentarza rodzicielskiego. Z tego powodu to również pozycja dla dorosłych !

Lenkaite | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Wiele jest książek na temat przemocy, jednak w tym o wiele mniej już takich, które opisują ten problem w tak ciekawy sposób. Autorowi nie chodzi o to, by epatować grozą i makabrą - zamiast tego kreśli on obraz psychiki dziecka, które jest świadkiem skutków fanatyzmu religijnego. Co więcej, moim zdaniem nie chodzi tu o krytykę religii i wiary jako takiej, lecz jej wynaturzonej przez lęki i strach człowieka postaci...Bóg nie zaszczepia w ludziach strachu - chce natomiast od niego uwalniać.

Wreszcie ją przeczytałam, i to jednym tchem, dosłownie! W tej książce rzeczywiście są wszystkie rzeczy. To rzeczy, które potrzebne nam są do życia jak powietrze czyli wiara, nadzieja i miłość. Jeśli tylko odnajdziesz je w sobie, tak jak to udało się dziewięcioletniemu Thomasowi, bohaterowi tej książki, to znajdziesz w sobie moc, aby pokonać wszelkie zło i strach. Nawet to, które czai się w czterech ścianach Twojego domu.

| 2014-03-28

,,Książka Wszystkich Rzeczy" pozbawiona jest niepotrzebnych słów, przekazuje wiele treści oszczędnymi, lecz głębokimi zdaniami. Poszczególne sceny i bohaterowie zapadają w pamięć, a szczególne wrażenie robi doskonałe przedstawienie Thomasa jako naprawdę wrażliwego, inteligentnego dziecka o niebagatelnym życiu wewnętrznym.

overthemoon | 2017-01-10
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Książkę pod choinkę dostała moja młodsza siostra. Oprócz niej dostała 5 innych więc pozwoliłam sobie przeczytać tę ze względu na te wszystkie zachwyty, nagrody i spazmy, które wywołała. W ogóle nie rozumiem tego fenomenu. Tzn. rozumiem - autor porusza trudne tematy, ale nie sądzę, żeby była to literatura odpowiednia dla 9-latki, dlatego cieszę się, że ją uprzedziłam.
Widzę, że dużo ludzi spuszcza się tutaj nad tym jak to fajnie, że w książce przeznaczonej dla dzieci poruszane są tematy z kategorii przemoc domowa i fanatyczny katolicyzm. Myślę, że do dzieci, u których te problemy faktycznie istnieją ta książka i tak nie dotrze, wiadomo z jakich powodów, a z kolei te, które miały to szczęście, że wychowują się w tzw. dobrych domach, wg mnie, nie muszą być tak wcześnie uświadamiane. Nie oznacza to oczywiście, że uważam, że należy wychowywać dzieci pod kloszem, ale po co tak wcześnie odkrywać przed nimi całe zło tego świata? Jeszcze będą miały czas żeby się o tym przekonać, czasem...