Manekin trzcinowy

Tłumaczenie: Jan Sten
Wydawnictwo: Wolne Lektury

Pan Bergeret, zamknięty tynkowanym cylindrem muru w swym pokoju, sam stwarzał smutki swe i zniechęcenie, bo rozmyślał nad tym, że żywot jego jest ciasny, pustelniczy, pozbawiony wszelkiej radości, że żona jego ma duszę pospolitą i że już nie jest piękna, że córki go nie kochają i że walki Eneasza z Turnusem nie mają sensu.

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/manekin-trzcinowy/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/manekin-trzcinowy/

Voudini | 2013-08-01

Druga część cyklu "Historia współczesna" nie przynosi rewolucyjnych zmian w stosunku do pierwszej. Pojawiają się opisy i wątek obyczajowy, z którymi France, jako mistrz, radzi sobie znakomicie. Wielkość autora, jak zwykle, objawia się jednak w tyradach na tematy społeczne, religijne, a właściwie należałoby po prostu rzec - ludzkie. Główny bohater, pan Bergeret, mający się za pośledniego ledwie intelektualistę, objawia w wygłaszanych komentarzach fascynującą zdolność abstrahowania i wznoszenia się myślą na poziom, z którego można dopiero z odpowiednim dystansem ocenić wartość ludzkich czynów i zdemaskować niepodważalne pozornie oczywistości w rodzaju pluralizmu obyczajowego społeczeństwa francuskiego.
Lektura przystępna, nieefektowna i bardzo mądra.

Wabi | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Bergerer nie przebacza żonie za to, że ta miała intymne spotkanie z przyjacielem.

Ulisses | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016