Lech Kaczyński
joly_fh

Po niezliczonej ilości przekłamań i zwykłych kłamstw na temat Lecha Kaczyńskiego, grupa badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza postanowiła przygotować pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej. Część pierwsza tej opowieści, obejmująca lata 1949–2005, prowadzi nas siłą rzeczy w stronę bogatej historii rodu Jasiewiczów i Kaczyńskich, opisuje losy Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich oraz dzieciństwo, dorastanie i młodość ich ukochanych synów-bliźniaków: Lecha i Jarosława. I choć jest to przede wszystkim biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego, rekonstruująca skrupulatnie kolejne etapy jego aktywności publicznej począwszy od udziału w warszawskim Marcu ’68, poprzez udział w trójmiejskim ruchu antykomunistycznym, roli w Wielkim Strajku 1980 r., aktywności w legalnej i podziemnej „Solidarności”, internowanie, udział w rozmowach w Magdalence i przy okrągłym stole, aż po działalność parlamentarną, pełnienie funkcji ministra stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy, to na kartach tej obszernej książki znajdziemy wiele szczegółów dotyczących jego życia prywatnego i rodzinnego, kariery akademickiej i dorobku naukowego. Od tej pory plotki i domysły na temat różnych aspektów biografii i Lecha Kaczyńskiego powinny ustąpić sprawdzonej wiedzy naukowej opartej na bogatej kwerendzie archiwalnej, relacjach świadków i przekazach rodzinnych.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

czytelnik | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Biografie

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą. Wykrzywiają wargi i potrząsają głowami" - słowa psalmu 22 najlepiej chyba oddają sposób, w jaki przedstawiano postać śp. Lecha Kaczyńskiego. Oczerniane, fabrykowanie fałszywych dowodów, kłamstwa i zwyczajne pomówienia zarówno przed rozpoczęciem prezydentury, jak i w jej trakcie były na porządku dziennym. Niewiele mediów ukazywało prawdziwe oblicze wybitnego prawnika i polityka. Lech Kaczyński nie doczekał się sprawiedliwości przed śmiercią. Książka pod redakcją Sławomira Centkiewicza jest próbą odkłamania wizerunku prezydenta i pokazania, że nie wszyscy działacze polityczni są tacy sami.

Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to nieprzeciętne przygotowanie Lecha Kaczyńskiego do pełnionych funkcji. W porównaniu z tym, co dzieje się obecnie to rzecz niezwykła. Doktorat i habilitacja z prawa to niewątpliwe doskonała podstawa do sprawowania najwyższych urzędów państwowych. Rzadko...

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Czytając tę książkę można zobaczyć jak mądra, jak dojrzała była droga Lecha Kaczyńskiego. Jak dalekosiężne miał plany..

Aneczka | 2013-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2013

Biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego jest dedykowana pamięci Jadwigi Kaczyńskiej (1926-2013), Matki Prezydenta RP. Jest to zaledwie pierwsza część, druga ukaże się na rynku wydawniczym na przełomie 2013 i 2014 roku.

Książka dzieli się na jedenaście rozdziałów:

I – V obejmuje lata 1949 – 1989 (dzieciństwo, młodość i studia w Warszawie, mieszkaniec Sopotu, Doradca Prezydium MKS i MKZ, konspirator)

VI, VII, IX, X obejmuje lata 1990 – 2002 (związkowiec, państwowiec, profesor, minister)

VIII obejmuje lata 1992 – 1995 (okres kierowania Najwyższą Izbą Kontroli)

XI obejmuje lata 2002 – 2005 (okres prezydentury Warszawy)

System wartości Lecha Kaczyńskiego ukształtowali głównie rodzice, gdyż oboje byli żołnierzami AK, a głównie matka Jadwiga z domu Jasiewicz. Jadwiga i jej mąż Rajmund zamieszkiwali niewielkie spółdzielcze mieszkanie na Żoliborzu. 18 czerwca 1949 roku rodzą się bliźnięta Jarosław Aleksander i Lech Aleksander. Matka zbudowała z synami niezwykle silną więź. Urodziła...

kopczynskidawid | 2017-09-17

Hubert | 2018-03-25