Transformacja

Okładka książki Transformacja Sławomir Cenckiewicz
Okładka książki Transformacja
Sławomir Cenckiewicz Wydawnictwo: LTW Cykl: Cykl TRANSFORMACJA (tom 2) historia
historia
Cykl TRANSFORMACJA (tom 2)
LTW
2022-10-19
2022-10-19
komunizm transformacja PRL Magdalenka ustrój Polska

Okładka książki Ignacy Matuszewski, Nie ma wolności bez wielkości. Pisma wybrane, tom 1: 1912–1942 Sławomir Cenckiewicz, Ignacy Matuszewski
Ignacy Matusze... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Ignacy Matuszewski, O Polskę całą, wielką i wolną. Pisma wybrane, tom 2: 1943–1946 Sławomir Cenckiewicz, Ignacy Matuszewski
Ignacy Matusze... Sławomir Cenckiewic...

Sławomir Cenckiewicz – Transformacja. Mazowiecki, Magdalenka, Czempiński, Petelicki, WSI, Komorowski, „Afera marszałkowa”, Tusk (2022) (7.5)

Cenckiewicz daje możliwość spojrzenia w jakim kłamstwie dokonywała się transformacja gdzie osoby wpływowe w PRL na usługach związku sowieckiego były dalej wpływowe przez wiele lat po transformacji. Wiele dokumentów zostało skradzione albo nadal jest tajna więc jest dużo niedomówień. Cenckiewicz stara się odtworzyć rzeczywistość na podstawie dostępnych dokumentów co nie jest łatwe a ocenę bohaterów pozostawia nam. Minusem i plusem jest to, że w głównej mierze jest to zbiór artykułów już opublikowanych. Z jednej strony dzięki temu czytać można na wyrywki lub powrócić po dłuższej przerwie ale czytanie ciągiem czasem jest męczące ze względu na duplikowanie faktów i treści na sąsiadujących stronach.

Fenomenalna. Daję 9 tylko dlatego, że 10 u dr hab. Cenckiewicza zarezerwowałem dla Anny Solidarność. Nie mogę doczekać się trzeciego tomu.

Książka absolutnie dla każdego. Pisana przystępnym językiem, pozbawiona zbędnych naukowych wyrażeń. Bardzo skonkretyzowana, spójna treść zawierająca absolutnie najważniejsze informacje dotyczące kulis transformacji w Polsce i jej głównych aktorów.

Książka w swoim wydźwięku smutna, bo uświadamiająca, że ludzie, którzy przez wiele lat niszczyli Polskę i polskość, służąc obcym interesom, nadal funkcjonują w życiu publicznym czy politycznym w roli autorytetów i mają spory wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Zbyt duży. W tym sensie historia zmian politycznych na przełomie lat 80. i 90. nigdy nie została rozliczona a hucznie świętowane zmiany tak naprawdę były zbetonowaniem funkcjonujących wcześniej układów i wielką mistyfikacją, mającą zamydlić oczy tym, którzy o wolną i niepodległą Polskę walczyli.
"Celem jest dokonanie wstrząsu, spowodowanie wrażenia przełomu, otwarcia nowego okresu."

Mimo poważnej tematyki, nie brakuje też akcentów pokazujących pewien dystans i poczucie humoru autora, np. "Alfabet transformacji" umieszczony na początku książki czy okładkowe "rekomendacje" bohaterów tej książki. "Będę walczył, żeby tacy ludzie jak Cenckiewicz mogli pisać książki." (D. Tusk, 2008r.)- bezcenne.

Najciekawsze jednak są zawsze dokumenty i notatki służbowe, które są tak wymowne, że w zasadzie nie potrzebują dodatkowego komentarza

Masa ciekawych informacji, hołd oddany przez autora prawdzie historycznej, do której prawo powinien mieć każdy z nas. A byli tacy, którzy bardzo mocno dbali o to, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. I chyba właśnie ogromna skala procederu niszczenia akt tajnych służb PRL (mierzona w tonach),utajnianie niezwykle ważnych dokumentów, było dla mnie najbardziej smutne i wstrząsające spośród wszystkich wstrząsających i przykrych historii.

Niezbędne kompendium wiedzy historycznej dla każdego, kto chce zrozumieć teraźniejszość.

Książka Profesora Cenckiewicza przybliża kulisy przemian końca lat -80 i początku lat -90 ubiegłego wieku, jakie za sprawą ówczesnych elit politycznych najpierw zostały zaplanowane, a później przeprowadzone w naszym kraju. Książka dzięki dużej wiedzy autora na temat PRL i pracy w IPN obfituje w wiele ciekawych danych i kopi dokumentów nieznanych szerszej opinii społecznej. Pozycja ta jest godna polecenia dla osób chcących poznać bliżej wydarzenia tamtego okresu.

To ważna, bardzo ważna książka.

Choć jej treść stanowi wybór artykułów publikowanych wcześniej w różnych pismach (m.in. w Uważam Rze, Do Rzeczy i innych) to wydanie ich w postaci jednej książki było bardzo dobrym posunięciem.

Autor przypomina swoje pisane wcześniej teksty o sprawach ważnych, bardzo ważnych dla zrozumienia tego, co aktualnie dzieje się w naszym kraju.

Dla wielu sprawy opisane w pracy Cenckiewicza nie będą zaskoczeniem, ale nie każdy interesuje się polityką na tyle, aby wszystko pamiętać.
Stale jesteśmy zalewani nowymi informacjami, nowe dzisiejsze newsy już jutro ustępują miejsca kolejnym.
Starsze, często bardzo istotne sprawy znikają w niebycie.

A musimy o nich pamiętać!!!
Nie wolno nam zapomnieć!!!

Jeżeli chcemy być świadomymi obywatelami, jeżeli dzieje naszej Ojczyzny nie są nam obojętne, to przestańmy udawać, że pewnych spraw nie było.

Nie wszyscy są lub byli czytelnikami wymienionych wyżej pism.
A ta książka przypomina o tym wszystkim, co powinniśmy wiedzieć o otaczającej nas polskiej rzeczywistości.
Może choć części z nas zdejmie z oczu różowe okulary widzące 'magdalenkowy' okres i późniejsze jego konsekwencje jako czas przełomu i zwycięstwa nad komuną.

Przez książkę przewija się wiele postaci, często zupełnych kreatur, które później, niekiedy do dzisiaj brylują na salonach.

Może inaczej spojrzymy na 'świetlane' osoby z tamtego okresu, na Geremka, Mazowieckiego, Kuronia czy później Komorowskiego.

Potrzebna i bardzo ważna książka!!

9/10.

To ważna, bardzo ważna książka.

Dla...

Transakacja epoki, czyli jak sprzedano Polskę w Magdalence.
Publikację otwiera alfabet transformacji, prof. Sławomir Cenckiewicz zaznajamia czytelnika z rozmaitymi terminami. Wyjaśnia też, na czym polega działalność Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW).

Znany historyk charakteryzuje bandycką politykę szefa MSW, gen. Czesława Kiszczaka, który to w wolnej już Polsce został faworytem salonów, określanego mianem człowieka honoru. Nigdy też nie poniósł konsekwencji swoich zbrodni, jego zwolennicy czuwali nad tym, aby nie stała mu się żadna krzywda.

Niektóre felietony Sławomira Cenckiewicza są znane czytelnikom takich pism jak ,,UważamRze", ,,Do Rzeczy". Warto podkreślić fakt, iż ta monografia jest mocno oskarżycielska, o nierozliczonych przestępstwach czy zaprzaństwie, jakie się dokonało w miejscowości pod Warszawą.

Na czym polegała operacja ,,Majorka"? Kto i dlaczego ostrzegł Józefa Oleksego przed kontynuowaniem znajomości z Władimirem Ałganowem? Co Tadeusz Mazowiecki sądził o Żołnierzach Wyklętych i ,,Solidarności"?

Naukowiec odwołuje się do beneficjentów transformacji ustrojowej, nadmieniając o słynnej, wielotomowej publikacji ,,Resortowe Dzieci..'' .Najciekawszy jest rozdział poświęcony rozmowom w Magdalence, Cenckiewicz uwypukla, to o czym mówił ostatnio prof. Andrzej Zybertowicz, że władza podzieliła się rządami z własnymi agentami (za prawdziwe słowa naukowca podano do sądu). Czy w willi rządowej doszło do zdrady? Tak, ponieważ warunki dyktował Kiszczak, tym samym gwarantując sobie specjalny status quo, nietykalność. Dobrze ilustrują to słowa Adama Michnika: pije za taki rząd, gdzie Lech będzie premierem, a gen. Kiszczak ministrem spraw wewnętrznych. Równie znamienne było stwierdzenie Stanisława Cioska: Gdy obecnie rządzący podzielą się władzą z opozycją, to będzie ona miała piękne samochody. W ten sposób haniebna działalność komunistów została przypudrowana hasłami wolności i demokracji.

Książka charakteryzuje się sporymi walorami poznawczymi, zdjęcia są bardzo wymowne. Interesująco i wyczerpująco opisano genezę WSI i pajęcze powiązania dawnych funkcjonariuszy z III RP.

Transakacja epoki, czyli jak sprzedano Polskę w Magdalence.

• Społeczenstwo
  • Historia Polski - od PRL do współczesności