Anna Solidarność

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-516-9
Ag2S

Książka Sławomira Cenckiewicza o ciężkim życiu i wielkich dokonaniach Anny Walentynowicz (1929-2010) ma charakter biografii pretekstowej, kreślącej jej portret nie tylko na tle konkretnej epoki, ale również środowiska pracowniczego czy grupy społeczno-politycznej. Wiele miejsca poświęca autor dzieciństwu Walentynowicz, pracy ponad siły, doświadczeniu przemocy fizycznej i głodu, Stoczni Gdańskiej, Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża, Sierpniowi ’80, „Solidarności”, podziemiu, a nawet działalności w wolnej Polsce... To przez Annę Walentynowicz powstała „Solidarność”. To właśnie dla niej w 1980 r. stanęła Stocznia Gdańska. Kiedy po trzech dniach Komitet Strajkowy zakończył strajk, Walentynowicz miała odwagę powstrzymać robotników, którzy opuszczali stocznię. To ta akcja, ten straceńczy czyn prostej robotnicy stał się czynnikiem decydującym o losach Sierpnia ’80 i najnowszej historii Polski. Poszczególne etapy życia Anny Walentynowicz splatają się z losami Polaków w XX wieku. Jej życie jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Pozostała na zawsze skromna. Na swoje życie patrzyła zawsze jak na służbę.

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Wspaniała książka o wspaniałej, prostej kobiecie. Anna Walentynowicz. Pani Ania. Przeczytajcie koniecznie!!

Derufin | 2011-11-29
Przeczytana: 23 listopada 2011

To ważna książka, bo porządnie napisana - skrupulatnie, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnie. A temat ważny, bo przedstawia historia, którą znać powinniśmy, lecz główne media to utrudniają. Smutne jest jednak to, że ta piękna biografia jest biografią człowieka, który przegrał. To książka, z której warto zrobić notatki, ale też - niektóre fragmenty (np. dotyczące dokumentów związkowych) można pominąć.

Tristhe | 2014-02-17
Przeczytana: 2011 rok

Gajcy w usta Homera włożył słowa: "Tylko wybrani są nieszczęśliwi, wy - najbardziej zwyczajni - możecie cieszyć się światłem i chwalić bogów."

Anna Walentynowicz to największa legenda "Solidarności", choć uważała się za zwykłą kobietę. W tym kryje się jej niezwykłość.

Do końca życia pozostała wierna swoim ideałom. Nasze społeczeństwo chyba po ponad 40 latach komunizmu nie może do tej pory uwierzyć, że mogło wydać taką bohaterkę. I może dlatego właśnie Anna Walentynowicz jest skazana na infamię, może dlatego jej zasługi zostały przyćmione przez Wałęsę, który nie jest jednoznaczną i przejrzystą figurą w naszej historii. Społeczeństwu było łatwiej uwierzyć w błądzącego Wałęsę, niż w nieskazitelną Walentynowicz.

Biografia została wydana 2 miesiące po katastrofie smoleńskiej, w której zginęła również Pani Anna Walentynowicz. I to chyba dopełnia tragizmu tej postaci. Polecam każdemu tę biografię, to jeden z najlepszych sposobów na zagospodarowanie swojego czasu.

Damian | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Po lekturze kolejnej z książek Cenckiewicza zastanawiam się, czy masochistyczna skrupulatność autora jest bardziej zaletą, czy też wadą. Początek i koniec bardzo dobry, ale przebrnięcie przez środek książki spowodowało u mnie wysiłek porównywalny z przebiegnięciem maratonu. Okres powstania Solidarności jest opisany zbyt siermiężnie. Nie widzę sensu wymieniania nazwisk wszystkich osób, które brały udział w bezsensownej głodówce, jakby byli co najmniej bohaterami. Poza tym to ważna książka i powinien przeczytać ją tak naprawdę każdy. Walentynowicz zapisała się na karcie polskiej historii i akceptuję to mimo, że z całości jej działań wyłania się obraz osoby naiwnej, momentami wręcz głupiej, która zamiast realnie walczyć z systemem organizuje głodówki i zajmuje się budową pomnika dla ks. Popiełuszki. Nie umniejszam zasług ks. Jerzego, jednak jeżeli on zasługuje na pomnik, to niedługo na takie monumenty zabraknie w Polsce miejsca. Do tego brak jakiejkolwiek strategii działania pozwala...

Psycho | 2015-07-16
Przeczytana: 03 lipca 2015

Historia jakiej nie znacie! Warto przeczytac i nie tylko zastanowic sie co zrobila/probowala Anna Walentynowicz zrobic dla Polski, ale rowniez dzieki komu i na jakich warunkach doszlo do "transformacji" - przez ktora de facto dzisiejsza Polska wyglada jak wyglada.. ograbiona i biedna :/

Rick Deckard | 2016-04-18

Sławomir Cenckiewicz przez jednych znienawidzony a przez drugich wielbiony ma wyraźnie skrystalizowany pogląd na wydarzenia sierpnia 80 jak i całej historii powstania Solidarności. Odważny punkt widzenia tak bardzo odmienny od utartych i wyświechtanych sloganów, historycznych stwierdzeń, czy legend, utwierdza mnie kolejny raz w przekonaniu że historię piszą zwycięzcy, a również że tylko odważni historycy potrafią bezkompromisowo z determinacją darzyć do prawdy choćby ta miała nieprzyjemne oblicze i była inna bardziej pesymistyczna od tej aktualnej głoszonej wersji. Tym razem kontrowersyjny historyk na swój warsztat bierze życie jednej z najwybitniejszych działaczek Solidarności Anny Walentynowicz. Pisarz prezentuje nam monumentalną biografię, w której same źródła i przypisy zawierają niemal połowę obszernej książki. Pozycja ta jest nie tylko ciekawą biografią byłej spawaczki Stoczni Gdańskiej ale i szkicem całego ruchu solidarnościowego i wydarzeń sierpnia 80.
Od niej...

izaslonczewska | 2016-08-12

Myślę,że książka jest dobra dla osób ,które nie posiadają wiedzy na temat PRL innej niż ze szkoły i telewizji. Z niej można dowiedzieć się ,kto stoi, po której stronie, jak bardzo zostaliśmy oszukani. I przede wszystkim ,że PRL w Polsce nigdy nie upadł.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wszyscy chyba wiedzą, kim była Anna Walentynowicz i conaprawdę zrobiła, gdy niewiele brakowało do załamania sie strajku. Ta ksiązka ukazuje jak cięzkie bylo jej zycie i jak wielką rolę odegrała w okresie tworzenia się Solidarności. Po prostu trzeba o tym wiedzieć, i tę książkę mieć.

BellFleur | 2016-11-01
Przeczytana: 01 lipca 2016