Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005

Okładka książki Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005 Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielnicki, Janusz Kowalski, Anna K. Piekarska
Okładka książki Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005
Sławomir CenckiewiczAdam Chmielnicki Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2013-06-26
2013-06-26
Lech Kaczyński
Inne

Książka jest bardzo solidną biografią z ogromem przypisów, bogatą bibliografią i dodatkami przydatnymi nie tylko dla niedzielnego czytelnika, ale również dla studenta historii czy politologii albo innego badacza. Zagłębienie się we wczesne lata działalności "bohatera" pozwala na lepsze zrozumienie jego motywacji i zachowań, zwłaszcza dla osób nieobeznanych z polityką czy urodzonych po 1989. Styl poprawny i zrozumiały, bez rażącego kwietyzmu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że opus utrzymano w tonie pochwalnym, autorzy nie kryją swej sympatii dla ś.p. Lecha Kaczyńskiego, przez co często nawet neutralne lub zwyczajne fakty z życia prezydenta są opisywane językiem nacechowanym pozytywnie. Psuje to efekt "obiektywizmu", którego zwykle się oczekuje od dzieł tego typu. Szczególnie frapująca jest mała objętość podrozdziału dotyczącego jednej z największych kontrowersji z kariery politycznej Kaczyńskiego - decyzji o wstrzymaniu ekshumacji w Jedwabnem; widać, że wątki mogące stawiać zmarłego prezydenta w niekorzystnym świetle są traktowane po macoszemu. Gdyby nie ta osnowa laurkowatości, należałaby się ocena 9/10. Dla pełniejszego obrazu warto przeczytać też wywiad-rzekę z braćmi Kaczyńskimi "O dwóch takich..." oraz "Daleko od Wawelu".

Bezwartościowa, upudrowana laurka drugorzędnego polityka i trzeciorzędnej osobowości.

Czytając tę książkę można zobaczyć jak mądra, jak dojrzała była droga Lecha Kaczyńskiego. Jak dalekosiężne miał plany..

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą. Wykrzywiają wargi i potrząsają głowami" - słowa psalmu 22 najlepiej chyba oddają sposób, w jaki przedstawiano postać śp. Lecha Kaczyńskiego. Oczerniane, fabrykowanie fałszywych dowodów, kłamstwa i zwyczajne pomówienia zarówno przed rozpoczęciem prezydentury, jak i w jej trakcie były na porządku dziennym. Niewiele mediów ukazywało prawdziwe oblicze wybitnego prawnika i polityka. Lech Kaczyński nie doczekał się sprawiedliwości przed śmiercią. Książka pod redakcją Sławomira Centkiewicza jest próbą odkłamania wizerunku prezydenta i pokazania, że nie wszyscy działacze polityczni są tacy sami.

Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to nieprzeciętne przygotowanie Lecha Kaczyńskiego do pełnionych funkcji. W porównaniu z tym, co dzieje się obecnie to rzecz niezwykła. Doktorat i habilitacja z prawa to niewątpliwe doskonała podstawa do sprawowania najwyższych urzędów państwowych. Rzadko podkreślano to w mediach. A szkoda. Doktorat Lecha Kaczyńskiego powstawał na przestrzeni wielu lat. Także z powodu ogromnego zaangażowania Lecha Kaczyńskiego w działalność opozycyjną. Na to również rzadko zwracano w głównym nurcie przekazu społecznego. Są osoby, które zostały wykreowane (czasami niesłusznie) na gwiazdy ruchu antykomunistycznego i są osoby pozostające w cieniu, których zasługi próbuje się zamieść pod dywan.

Książka obejmuje życie Lecha Kaczyńskiego do 2005 roku (do wygranych wyborów prezydenckich). Pierwotnie Sławomir Cenckiewicz zamierzał sam napisać biografię. W trakcie pracy doszedł jednak do wniosku, że szybko nie podoła temu zadaniu, a materiał faktograficzny jest ogromny. Zaproponował więc współpracę Adamowi Chmieleckiemu, Januszowi Kowalskiemu i Annie Piekarskiej. Grupa planowała wydanie biografii politycznej obejmującej całą działalność Lecha Kaczyńskiego. Zdecydowano się jednak na jej podział na dwie części (ze względu na objętość; i tak książka z przypisami liczy 962 strony...). Druga część prawdopodobnie ukaże się na przełomie grudnia i stycznia.

"Lech Kaczyński. Biografia polityczna" to jedno wielkie sprawdzam i odkłamuję. Autorzy wbrew obowiązującemu w pewnych sferach przekazowi idą pod prąd. Dowodzą, że nie warto być letnim. Nie warto zgadzać się na bylejakość. Że własne myślenie jest w cenie i stanowi dużą wartość. I wreszcie, że prawdy nie da się zagłuszyć. Zawsze znajdą się ci, którzy nie dadzą wtłoczyć sobie pewnych schematów. Schematów, których dominacja jest marzeniem wielu mediów.

Po lekturze książki nasuwa mi się myśl, że Lech Kaczyński nie mógł być ulepiony z tej samej gliny, co większość polityków zasiadających obecnie w sejmie. Do ukształtowania jego osobowości niewątpliwie przyczynił się dom rodzinny i środowisko, z którego pochodził. Sam jednak wykonał także ogromną pracę. Był politykiem z wartościami.

Dużą zaletą książki jest ogromny materiał źródłowy, do którego odwołują się autorzy. Wykorzystano zasoby kilkunastu archiwów, dwa biura terenowe IPN, niezliczoną liczbę gazet, książek i stron internetowych, a także relacje świadków (w tym Jarosława Kaczyńskiego, Marty Kaczyńskiej, Jadwigi Kaczyńskiej, Elżbiety Kruk czy Antoniego Macierewicza).

Zastanawiam się, ile osób krytykujących postać śp. Lecha Kaczyńskiego sięgnie po tę pozycję i zada sobie trud przeczytania jej do końca. Obawiam się, że niewiele. Dużo łatwiej powtarzać jest przecież utarte hasła. Potencjalnych czytelników zachęcam, aby się tym nie zrażali. Nie ma sensu łudzić się, że porządna publikacja z przypisami, oparta na faktach zmieni obraz byłego prezydenta. Ci, którzy opluwali go przed śmiercią w większości robią to do dziś. Zresztą wątpię, by autorzy stawiali sobie takie zadanie. Z pewnością nie mieli wątpliwości, że zmienią obraz prezydenta przedstawiany w tzw. mainstream'ie (choć po katastrofie smoleńskiej trochę się zmieniło, na pewien czas ataki całkowicie ustąpiły, teraz wydaje się, że są słabsze niż za jego życia). Książka może jednak bezsprzecznie dużo zmienić w pojedynczych umysłach. Pozwoli odkryć czytelnikowi prawdziwe oblicze Lecha Kaczyńskiego, poznać kim był ten człowiek, jakimi wartościami się kierował i do czego dążył przez całe swoje życie. Dziękując autorom za ich ogromną pracę, która przyniosła zaskakujące dzieło na rynku wydawniczym z niecierpliwością czekam na drugą część biografii. Ufny, że nie warto zgadzać się na bylejakość i pozostawać letnim. Są osoby, które swoim życiem dowodzą lub dowiodły, że tak nie jest. Z książki Lech Kaczyński jawi się właśnie jako jedna z takich osób. Człowiek z duszą i wartościami. Człowiek, który wiedział, do czego warto dążyć i czemu można poświęcić nawet życie.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego jest dedykowana pamięci Jadwigi Kaczyńskiej (1926-2013),Matki Prezydenta RP. Jest to zaledwie pierwsza część, druga ukaże się na rynku wydawniczym na przełomie 2013 i 2014 roku.

Książka dzieli się na jedenaście rozdziałów:

I – V obejmuje lata 1949 – 1989 (dzieciństwo, młodość i studia w Warszawie, mieszkaniec Sopotu, Doradca Prezydium MKS i MKZ, konspirator)

VI, VII, IX, X obejmuje lata 1990 – 2002 (związkowiec, państwowiec, profesor, minister)

VIII obejmuje lata 1992 – 1995 (okres kierowania Najwyższą Izbą Kontroli)

XI obejmuje lata 2002 – 2005 (okres prezydentury Warszawy)

System wartości Lecha Kaczyńskiego ukształtowali głównie rodzice, gdyż oboje byli żołnierzami AK, a głównie matka Jadwiga z domu Jasiewicz. Jadwiga i jej mąż Rajmund zamieszkiwali niewielkie spółdzielcze mieszkanie na Żoliborzu. 18 czerwca 1949 roku rodzą się bliźnięta Jarosław Aleksander i Lech Aleksander. Matka zbudowała z synami niezwykle silną więź. Urodziła się w Starachowicach, jako córka Stefanii z domu Szydłowska oraz Aleksandra Jasiewicza. Dorastała w domu pełnym dyskusji historycznych i politycznych, co w dużej mierze ukształtowało jej charakter. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, kochała czytać zarówno prozę, jak i poezję. Jej mąż Rajmund Kaczyński pochodził z Grajewa, był synem Franciszki z domu Świętkowska i Aleksandra Kaczyńskiego, który pracował w PKP w Baranowicach. Tuż przed wojną Kaczyńscy osiedlili się w Brześciu Litewskim, skąd uciekli do Warszawy przed Sowietami. Rajmund był pracowitym i ambitnym magistrem inżynierem Oddziału Technologicznego Politechniki Łódzkiej. Inwigilowany przez bezpiekę. Nadopiekuńczy w stosunku do synów, co wynikało z przedwczesnej śmierci własnego rodzeństwa. Bliźniacy po licznych perypetiach szkolnych decydują się na studiowanie prawa. Lech zostaje magistrem prawa z wynikiem dobrym. Po odbyciu stażu w Instytucie Prawa Państwowego zamieszkuje w Trójmieście i otrzymuje pracę naukową w szkole wyższej.

Maria Mackiewicz urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w Wilnie, jako córka Lidii z domu Piszczko i Czesława Mackiewicza. Uzdolniona poliglotka, władająca kilkoma językami, osoba niezwykle ciepła, serdeczna, otwarta i opiekuńcza. Była pracownicą naukową Instytutu Morskiego w Gdańsku i absolwentką Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Lech i Maria poznali się w 1976 roku przez przypadek, gdy on planował zmienić mieszkanie, ona zaś poszukiwała współlokatora do wynajmowanego piętra w domu w Sopocie. Ich kameralny ślub miał miejsce 27 kwietnia 1978 roku, a dwa lata później na świat przychodzi córka Marta. Rodzina jest dla nich prawdziwą ostoją i zawsze stanowią dla siebie wsparcie. Ułatwiło to Lechowi oddanie się działalności opozycyjnej, przez którą był internowany i wywieziony do Strzemielinka na okres szesnastu miesięcy.

Poznajemy kulisy politycznych wydarzeń tamtych lat, jak powołanie Wolnych Związków Zawodowych, powstanie „Solidarności”, Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, Sierpniowy Strajk w Stoczni Gdańskiej, wprowadzenie stanu wojennego, idea Okrągłego Stołu i inne.

12 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę na gdańskiej Zaspie, co było największą w historii manifestacją „Solidarności”. Uczestniczył w niej Lech Kaczyński razem z innymi działaczami. „Solidarność” znalazła się ponownie w centrum zainteresowania Zachodu, co było niezwykle istotnym faktem w drodze do uzyskania wolności.

Przedstawiono także postać Anny Walentynowicz, słynnej suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej walczącej o prawa pracowników, zgłaszającej się na ochotnika do działalności opozycyjnej. Także Lecha Wałęsy, twórcy wolnej Polski, laureata Nagrody Nobla, późniejszego Prezydenta RP. Poza tym nazwiska wszystkich osób udzielających się w tym okresie na scenie politycznej.

"Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949 – 2005" to rzetelna współpraca czterech autorów, którzy dobrze wykonali swoje zadanie. W biografiach poprzedzających tę wykorzystano kłamstwa polityczne, które wprowadziły pewien chaos w odbiorze i postrzeganiu Lecha Kaczyńskiego, postaci do dziś niejednoznacznej. Opracowanie, które mam w ręku jest wolne od jakichkolwiek nieścisłości, czy zakłamania. Książka zawiera liczną bibliografię, ukazującą wspomnienia członków najbliższej rodziny na temat Lecha, ale nie tylko. Wypowiadają się także inne osoby, jak Bogdan Borusewicz, Krzysztof Wyszkowski, Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Anna Fotyga i szereg innych. Dołączono także piękne, stare fotografie z ciekawym opisem. Z kart książki przebija się drobiazgowe wręcz przygotowanie do tematu. Przedstawiono mnóstwo faktów z historii Polski oraz podłoże polityczne tamtego okresu. Najbardziej interesowały mnie fragmenty z życia osobistego, a scena stricte polityczna przedstawiona w tej książce jest dosyć skomplikowana, dlatego czytało mi się zdecydowanie trudniej. Często na jednej stronie występuje spiętrzenie wielu nazwisk oraz drobny druk, które uczyniły lekturę niełatwą. Na końcu książki załączniki w postaci aneksów, wykazu ważniejszych skrótów, bibliografii selektywnej oraz indeksu osobowego. Polecam każdemu Polakowi, gdyż biografia okazała się być cennym wykładem z historii naszego kraju, którą obowiązkiem obywatela jest znać, a przynajmniej orientować się w najważniejszych kwestiach.

Książka dzieli się na jedenaście rozdziałów:

Udana biografia mądrego polityka, człowieka który problemy współczesnej Europy widział w szerszym kontekście.

• historia
  • Nie, nie i jeszcze raz nie....
  • Kupione - do 9.99 pln
  • Biografie/Autobiografie/Dzienniki