Autobiografia. Dzieciństwo

Cykl: Autobiografia [Joanna Chmielewska] (tom 1)
Wydawnictwo: Vers
autobiografia
Irena

Pierwsza część Autobiografii napisana przez jedną z najpoczytniejszych polskich pisarek. "Dzieciństwo" to wspomnienia o rodzinie, pierwszych latach życia autorki, jak zwykle pełnym wrażeń i przygód.Autobiograf ia jest napisana w specyficznym dla Joanny Chmielewskiej stylu, pełnym błyskotliwego humoru, autoironii, trafnych spostrzeżeń o sobie i najbliższym otoczeniu.

źródło opisu: wydawnictwo Vers 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Joanna Chmielewska jak zawsze nie zawodzi. Mnie przynajmniej. Skłamałabym, gdybym napisała, że "Autobiografię" czytam po raz pierwszy. Nie po raz pierwszy, ale jak zawsze z ogromną radością. I wiem już, że najlepsze dopiero przede mną. Bo najbardziej lubię "środkowe" tomy. Ale, jak to w życiu bywa, trzeba zacząć od dzieciństwa. Bez wątpienia w nim właśnie mają swoje źródło późniejszy humor i niepodrabialny styl naszej autorki.
Krótko mówiąc-kochać kryminały Chmielewskiej a nie znać jej "Autobiografii"- niemożliwe.

Felzmann | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Fajnie napisane i ciekawe wspomnienia. Trudno się do czegokolwiek przyczepić. No może poza tym, że Chmielewska ma taką manierę, że zbyt często stara się być na siłę zabawna.

I oto jedna z najpopularniejszych polskich pisarek XX wieku postanawia napisać swoją biografię – aby nikt tego kiedyś nie zrobił za nią oraz aby dziennikarze i fani przestali zadawać wciąż te same pytania. Jeśli ktoś ma poczucie humoru i lubi opowieści o znanych ludziach, powinien sięgnąć po tę pozycję.

W tomie tym Chmielewska opowiada nam o swoich przodkach i swoim dzieciństwie. Podaje nam to w atrakcyjnej formie, w stylistyce, do której przyzwyczaiła nas twórczością prozatorską, ze swadą i humorem. Czyta się szybko – jak jej najlepsze powieści. Czyta się tak, jakby słuchało się opowieści mamy czy babci. Polecam zarówno fanom pisarki, jak i osobom, które zastanawiają się nad sięgnięciem do jej twórczości. W tomie tym nie ma jeszcze zbyt wielu odniesień do konkretnych utworów autorki, co w pozostałych częściach „Autobiografii” może przeszkadzać osobom nieznającym lub niepamiętającym wszystkich dzieł Chmielewskiej.

Tosiaczek | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Joanna Chmielewska to moja ulubiona autorka, dlatego z chęcią sięgnęłam po jej autobiografię. Zawsze ciekawiło mnie, jak mogło wyglądać życie tej nietuzinkowej kobiety. I z przyjemnością mogę stwierdzić, że jest tak jak myślałam. Ktoś, kto pisze w tak niesamowitym stylu, musiał mieć bogate życie.

Pierwsza część autobiografii dotyczy dzieciństwa i zawiera wiele anegdot z życia autorki, jej rodziny oraz przyjaciół. Czytając tę książkę nie można się nudzić. Jest zabawna i co najważniejsze Chmielewska potrafi otwarcie mówić nawet o swoich wadach. A to, chyba każdy przyzna mi rację, w dzisiejszym świecie jest rzadkością.

Z wielką chęcią sięgnę po kolejne części jej autobiografii. Polecam też wszystkim - przeczytajcie i przekonajcie się, że warto chociaż w ten sposób poznać Joannę Chmielewską.

PABLOPAN | 2012-08-25

Świetne dopełnienie twórczości. Bajecznie ciekawe dzieciństwo :)

Queequeg | 2014-04-15
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Chmielewskiej.

Melba | 2014-03-02

Prawie rewelacyjna. Żywy dowód na to, że Joanna Chmielewska była żywym literackim talentem. Czytając autobiografię zaśmiewałam się jak przy Lesiu. Ukazać tamte siermiężne czasy z humorem, koszmarną mamusię przekuć w milczącą heroinę z odchyłami, koszmarne ciotki w... no cóz, one były tak koszmarne, że nie wymagały dodatkowych zabiegów - to wielka sztuka, która się Chmielewskiej udała wyśmienicie. Książki stoją na półce, a ja, mimo upływu lat, wracam do nich wciąż I wciąż.

ira | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Już kiedyś czytana, zarzucona po którymś z kolei tomie, powraca celem odświeżenia/zakończenia.
Smutno się czyta wstęp - że nie wiadomo, kiedy jest dobry moment na pisanie autobiografii, bo skąd człowiek ma wiedzieć, kiedy umrze - teraz, kiedy Joanny Chmielewskiej nie ma już między nami.
Na szczęście podczas lektury reszty uśmiech wraca na twarz i nie schodzi z niej już aż do końca. :)

Agnieszka | 2010-02-11

Autobiografia Chmielewskiej jest świetnym uzupełnieniem jej książek. Wreszcie można zidentyfikować niektóre osoby i miejsca.
Czyta się wolniej niż książki, dygresja goni dygresję. Ja musiałam niekiedy zatrzymywać się i ponownie przeczytać jakiś fragment, bo mi wątek uciekał.

Monika | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Joanny Chmielewskiej. Autorka zabiera nas w podróż do swojego dzieciństwa. Jest to podróż pełna dygresji i humoru, z którego słynęła pisarka i który znamy z jej licznych powieści.