Autobiografia. Druga młodość

Cykl: Autobiografia [Joanna Chmielewska] (tom 3)
Wydawnictwo: Kobra Media

Autorka wspomina swoje całe swoje życie - począwszy od zapoznania czytelnika ze swymi przodkami, poprzez dzieciństwo, młodość, życie rodzinne. Opisuje dzieje powstania kolejnych powieści i związane z tym przygody. Całość opatrzona zdjęciami.

To chyba mój najulubieńszy tom z całej Autobiografii. Joanna już po pierwszych sukcesach literackich, samodzielna, pojawia się Alicja. I dla mnie najważniejsze- pisarka wyjeżdża do Danii. To lubię! Moje ulubione książki Chmielewskiej, to te "duńskie", z ukochanym "Wszystko czerwone" na czele. Widzę, że w mojej recenzji sama kwiecistość, ukochania i ulubienia. Brrr...Ale nie zrażajcie się. Nie czytajcie mnie, czytajcie Joannę Chmielewską!!!

Trzecia część autobiograficznego dzieła Joanny Chmielewskiej. Autorka barwnie i dowcipnie przeprowadza nas przez kolejne lata swojego życia. Tom ten dotyczy czasów po rozwodzie, co pisarka nazwała swą „drugą młodością”. Dobrze mi się to czytało – choć nieco gorzej niż pierwsze dwa tomy, ale na pewno o wiele lepiej niż dwa ostatnie.

PABLOPAN | 2012-08-25

Świetne dopełnienie twórczości. Autobiografię czyta się tak samo jak najlepsze kryminały autorki. Polecam!

Queequeg | 2014-04-12
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Chmielewskiej

ira | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Nadal bardzo fajnie się czyta, choć w tym tomie nieco mniej naszego kochanego PRL-u, a więcej zagranicznych wojaży, głównie Danii.
Przy okazji potwierdzam, że "Autobiografia" to pozycja dla fanów twórczości autorki. Stwierdzeń typu "proszę mieć Krokodyla z kraju Karoliny pod ręką" jest mnóstwo i cieszę się, że wszystkie te książki znam i wiem, o co chodzi. Gdybym ich nie znała, pewnie stanowiłoby to spory dyskomfort.

ziellona | 2018-07-30

Autobiografia Chmielewskiej jest dla fanów. Ci, którzy jedynie "lubią" lub "ostatecznie akceptują" twórczość Pani Joanny, nie docenią Autobiografii - bo to kunszt pióra, które trzeba uwielbiać. Zwykłe "lubię" nie wystarczy. Swoją opinię napisałam już przy części pierwszej. Najsłabszy w Autobiografii był Aneks :) - ale przed nami jeszcze "Trzecia Młodość" :)

Agnieszka | 2010-03-11

Według mnie zdecydowanie lepsza od dwóch pierwszych części. Opisuje ciekawy kawałek życia Chmielewskiej - Diabeł, Alicja, wyścigi, Dania. Jest naprawdę dużo odniesień do jej książek, w szczególności do Krokodyla. Mnie się podobało.

Melba | 2014-03-02

Prawie rewelacyjna. Żywy dowód na to, że Joanna Chmielewska była żywym literackim talentem. Czytając autobiografię zaśmiewałam się jak przy Lesiu. Ukazać tamte siermiężne czasy z humorem, koszmarną mamusię przekuć w milczącą heroinę z odchyłami, koszmarne ciotki w... no cóz, one były tak koszmarne, że nie wymagały dodatkowych zabiegów - to wielka sztuka, która się Chmielewskiej udała wyśmienicie. Książki stoją na półce, a ja, mimo upływu lat, wracam do nich wciąż I wciąż.

książek: 1911
basiunia | 2010-09-01
Przeczytana: 2008 rok

wszystkie książki Joanny Chmielewskiej są rewelacyjne.Uwielbiam tą autorkę.

Chmielewska ma dar opowiadania o zwykłym, codziennym życiu w sposób niezwykle barwny i humorystyczny, sprawiając, że czyta się to jak najbardziej wciągającą powieść.

Dla fanów autorki pozycja obowiązkowa, ale i osoby nieznające jej twórczości powinny znaleźć przyjemność w tej lekturze.
Uwaga na płynące niejednokrotnie ze śmiechu łzy!